Polityka obronna

„Siły pokojowe” OUBZ wycofują się z Kazachstanu

Fot. MO Rosji

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami „siły pokojowe" państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym czyli Armenii, Białorusi, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu rozpoczęły wycofywanie się z Kazachstanu. Cała operacja potrwa około 10 dni.

Pododdziały wojsk rosyjskich i sojuszniczych zostały przetransportowane do Kazachstanu przez samoloty Ił-76 i An-124 Wojenno-Transportowego Lotnictwa Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji. Ich powrót będzie podobny z jedną różnicą. Wojska Kirgistanu opuszczają Kazachstan drogą lądową, wykorzystując własne pojazdy samochodowe. Wynika to z bliskości Kirgistanu i stosukowo krótkiej drogi jaką mają pokonać.

Pododdziały Białorusi, Armenii i Tadżykistanu wylatują z Kazachstanu rosyjskimi samolotami. ich ewakuacja ma zakończyć się jeszcze dzisiaj czyli 14 stycznia. Kontyngent białoruski całkowicie zostanie całkowicie wyprowadzony za pomocą 10 lotów Ił-76 w rejon Mińska. Na miejscu przez kilka dni maja pozostać jeszcze Rosjanie, którzy systematycznie przekażą ochraniane obiekty i rejony jednostkom z Kazachstanu.

Fot. MO Rosji
Fot. MO Rosji
Załadunek białoruskiego transportera opancerzonego na pokład samolotu Ił-76.
Fot. MO Rosji

Całe siły państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wprowadzone do Kazachstanu oficjalnie liczyły 2.030 żołnierzy i 250 jednostek sprzętu.

Wydaje się Rosja organizując pomoc Kazachstanowi odniosła sukces polityczny, militarny, a przede wszystkim propagandowy. Po raz kolejny pokazała, iż nie zostawi sojusznika w potrzebie. Rosyjska propaganda pokazała również, iż rosyjskie wojsko dba o obywateli Rosji organizując błyskawiczną ewakuację dla chętnych. Szybkie przyłączenie się do działań Białorusi, też miało ukryty przekaz. Władze w Mińsku liczą na to, iż gdy one będą miały kłopoty ze swoim społeczeństwem, to im też zostanie udzielona "pomoc" militarna.

Fot. MO Rosji
Fot. MO Rosji
Fot. MO Rosji

Komentarze