Reklama

Polityka obronna

„Siły pokojowe” OUBZ wycofują się z Kazachstanu

Autor. MO Rosji

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami „siły pokojowe” państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym czyli Armenii, Białorusi, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu rozpoczęły wycofywanie się z Kazachstanu. Cała operacja potrwa około 10 dni.

Pododdziały wojsk rosyjskich i sojuszniczych zostały przetransportowane do Kazachstanu przez samoloty Ił-76 i An-124 Wojenno-Transportowego Lotnictwa Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji. Ich powrót będzie podobny z jedną różnicą. Wojska Kirgistanu opuszczają Kazachstan drogą lądową, wykorzystując własne pojazdy samochodowe. Wynika to z bliskości Kirgistanu i stosukowo krótkiej drogi jaką mają pokonać.

Pododdziały Białorusi, Armenii i Tadżykistanu wylatują z Kazachstanu rosyjskimi samolotami. ich ewakuacja ma zakończyć się jeszcze dzisiaj czyli 14 stycznia. Kontyngent białoruski całkowicie zostanie całkowicie wyprowadzony za pomocą 10 lotów Ił-76 w rejon Mińska. Na miejscu przez kilka dni maja pozostać jeszcze Rosjanie, którzy systematycznie przekażą ochraniane obiekty i rejony jednostkom z Kazachstanu.

Autor. MO Rosji
Autor. MO Rosji
Załadunek białoruskiego transportera opancerzonego na pokład samolotu Ił-76.
Załadunek białoruskiego transportera opancerzonego na pokład samolotu Ił-76.
Autor. MO Rosji

Całe siły państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wprowadzone do Kazachstanu oficjalnie liczyły 2.030 żołnierzy i 250 jednostek sprzętu.

Wydaje się Rosja organizując pomoc Kazachstanowi odniosła sukces polityczny, militarny, a przede wszystkim propagandowy. Po raz kolejny pokazała, iż nie zostawi sojusznika w potrzebie. Rosyjska propaganda pokazała również, iż rosyjskie wojsko dba o obywateli Rosji organizując błyskawiczną ewakuację dla chętnych. Szybkie przyłączenie się do działań Białorusi, też miało ukryty przekaz. Władze w Mińsku liczą na to, iż gdy one będą miały kłopoty ze swoim społeczeństwem, to im też zostanie udzielona "pomoc" militarna.

Autor. MO Rosji
Autor. MO Rosji
Autor. MO Rosji
Reklama

Komentarze (3)

  1. Fantasta

    Berlin Zachodni 1949, Węgry 1956, Czechosłowacja 1968, Afganistan 1981, Polska 1981, Czeczenia 1996-1999, Gruzja 2008, Krym 2014, Kazachstan 2022 - akcje pomocy humanitarnej wg pokój miłujących kremlinów

  2. DIM

    @Udany trening, udana pokazówka, skuteczny efekt psychologiczny. W którego efekcie reżimowe służby przestały rozważać gdzie by się tu schować i czy aby nie pora już przejść na stronę protestujących ? A następnie same łatwo poradziły sobie z buntem.

  3. Ech

    Armenia tez liczy na pomoc w razie co

Reklama