Reklama

Polityka obronna

Siemoniak: chcemy sprawdzić decyzje rządu PiS, nie chodzi o czystki

Tomasz Siemoniak
Tomasz Siemoniak
Autor. Tomasz Siemoniak/X

Koalicja Obywatelska zamierza sprawdzić decyzje dotyczące zakupów sprzętu i polityki kadrowej; to nie jest zapowiedź czystek – powiedział w rozmowie z Defence24 wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.

Reklama

Zaznaczył, że KO jest zdecydowana kontynuować programy modernizacyjne, w tym budowy nowych okrętów dla Marynarki Wojennej.

Reklama

Na sobotniej konwencji w ramach "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów", KO przedstawiła propozycje dotyczące m.in. obronności.

Zapowiedziała "kontrolę procedur dotyczących awansów i zakupów w polskim wojsku od 2015 roku". "Stworzymy białą księgę dokumentującą wszystkie decyzje pociągające znaczne skutki finansowe, szczególnie poza procedurami przetargowymi, i rozliczymy nieprawidłowości" – zadeklarowała KO.

Reklama

"Kontrola ma służyć rozwianiu wątpliwości i stwierdzeniu ewentualnych nieprawidłowości" – powiedział Siemoniak Defence24. "Wszystko przeszło w pilną potrzebę operacyjną, planu modernizacji technicznej przez długi czas nie było. Powstaje pytanie, czy wszystko odbyło się w zgodzie z procedurami, jaka jest dokumentacja. Nie wiemy czy są jakieś nieprawidłowości, czy nie; to trzeba skontrolować" – dodał.

Kontrola awansów ma dotyczyć "przyśpieszonych karier generalskich, bez kursów lub po fikcyjnych kursach". "Chodzi o sprawdzenie. To nie jest, broń Boże, zapowiedź żadnej czystki, to zapowiedź sprawdzenia, czy wszystko było robione rzetelnie" – zastrzegł wiceszef Platformy, wicepremier i szef MON w rządzie PO-PSL. Koalicja zadeklarowała także, że jeśli wygra wybory, "wszyscy żołnierze niesłusznie zwolnieni po 2015 r. otrzymają możliwość powrotu do służby".

W propozycjach programowych Koalicja zapowiedziała zakup kolejnych sześciu baterii Patriot będącego podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. "Mieliśmy świadomość, że minister Mariusz Błaszczak zatwierdził to na targach MSPO w Kielcach. Uznaliśmy, że pozostawiamy to tak jak jest, że chcemy je pozyskać" – wyjaśnił ten punkt propozycji programowych. "Nie odnosimy się do zdarzeń bieżących; odnosimy się do decyzji Rady Ministrów z kwietnia 2015 roku" – dodał. (21 kwietnia prezydent Bronisław Komorowski ogłosił decyzję rządu który spośród trzech ofert w programie Wisła wybrał system Patriot. Umowę na dwie pierwsze baterie podpisał Błaszczak w marcu 2018).

Kontynuowane mają być także zakupy śmigłowców dla wojska. "Intencją było wskazanie, gdzie widzimy największe zaniechania. Dawno powinno być osiem baterii Patriot, dawno powinny być załatwione sprawy śmigłowców. Uważamy, że to są ważne rzeczy i należy je robić" – powiedział.

Wyraził poparcie dla programów modernizacji sił morskich. "Oczywiście jak najbardziej jesteśmy za rozwojem Marynarki Wojennej, za Miecznikiem, za okrętami podwodnymi" – zapewnił Siemoniak. Wyjaśnił, że ten punkt nie został zaprezentowany na konwencji ze względu na wymóg zwięzłości i dokonania wyboru. Zwrócił uwagę na swoje wypowiedzi, w których - także z byłym wiceszefem MON Czesławem Mroczkiem - kilkakrotnie zajmował takie stanowisko w sprawie modernizacji MW. "Miało to kontekst dyskusji twitterowych, w których niektórzy nasi koledzy, jak Jacek Rostowski powątpiewali w sens Marynarki" – dodał.

Skomentował także zapowiedź rozporządzenia o ochronie polskiego munduru i wprowadzenia "zakazu wykorzystywania wojska w celach partyjnych i wyborczych". "Chodzi o to, by nie można było urządzać politycznych konferencji na tle żołnierzy. Oczywiście podczas wizyt polityków w jednostkach wojskowych do premiera i ministrów padają różne pytania, natomiast zasada powinna być taka, że z żołnierzami, na tle żołnierzy politycy mówią wyłącznie o sprawach wojska" – powiedział Siemoniak. "Jeżeli padają pytania partyjne bądź polityk ma ochotę wypowiedzieć się w sprawach partyjnych, to powinno być tak jak w słynnej scenie w Australii" – dodał, nawiązując do prośby szefa obrony, by oficerowie odsunęli się i nie stali za ministrem, gdy ten odpowiadał dziennikarzom na pytania niezwiązane z obronnością.

"Mundur, żołnierz nie mogą być wykorzystywani w walce partyjnej. Żołnierz jest apolityczny i to powinno być przestrzegane. To np. kwestia pikników, które ewidentnie są organizowane pod kampanię wyborczą. Trzeba wprowadzić przejrzyste zasady, a główna to ta, że nie ma wykorzystywania wojska do celów partyjnych" – powiedział wiceszef PO.

KO zapowiedziała także pilne przystąpienie do sojuszniczego programu obrony przeciwrakietowej tzw. Kopuły Europejskiej (European Sky Shield – europejska tarcza antyrakietowa).

Zainicjowany w ubiegłym roku przez Niemcy program ma polegać na wspólnych – i przez to tańszych - zakupach systemów obrony powietrznej, które zostaną włączone w zintegrowany system sojuszczniczy (NATO Integrated Air and Missile Defence System, NATINAMDS). Uzasadniając powstrzymanie się przez Polskę od podpisania listu intencyjnego w tej sprawie Błaszczak mówił w październiku ubiegłego roku, że możliwości polskiej obrony powietrznej będą większe niż europejskiego projekty, którego realizacja nie jest pewna. Według KO "w interesie bezpieczeństwa Polski jest wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi do ochrony polskiego i europejskiego nieba".

Deklarację swojej polityki w sprawach obronności przedstawiło w sobotę także PiS.

Reklama

Komentarze (31)

 1. Monkey

  Czyli Mieczniki i Orki będą „budowane” beznakładowo. W końcu akurat tego typu „inwestycje” w PMW Tusk i Siemoniak mają opracowane koncertowo (program „Gawron”). Tak naprawdę to ich „wyczyny” związane z „budową” zdolności obronnych RP powinny zostać prześwietlone. Obecnego rządu raczej nie popieram, ale totalsi lepsi nie będą.

  1. Davien3

   @Monkey beznakładowo Ślazaka budowali wszyscy także PiS. Natomiast to własnie PiS planuje zakup dwóch z trzech Mieczników bez uzbrojenia i czesci wypsazenia. Wiec skończ i wstydu sobie oszczędź.

  2. Monkey

   @Davien3: Nie do końca wszyscy budowali ORP Ślązak beznakładowo. Raczej niskonakładowo, a to różnica. Beznakładowa budowa zaś stała się faktem po jej ogłoszeniu przez Tuska. Z czym wiązało się wstrzymanie jakichkolwiek wpłat na cele programu Gawron. Poza konserwacją tego, co już udało się zrobić. Co do dwóch z trzech Mieczników bez uzbrojenia, to najpierw zobaczymy, jak będzie się sprawował pierwszy z nich. Zbieranie doświadczeń a budowa beznakładowa to dwie różne rzeczy.

 2. Edmund

  Siemoniak i KO jak zwykle nie wiedzą o czym mówią. Polska tarcza składa się z rozwiązań amerykańskich, brytyjskich i polskich. wszystkie one zintegrowane są z systemem IBCS. Wszystkie inne rozwiązania w tym niemieckie, nie są zintegrowane z IBCS. Tzw. europejska tarcza nie jest nawet na tym poziomie aby być integrowana z systemem IBCS a taka integracja innego sprzętu to dużo czasu i pieniędzy. Polska już przez to przeszła. Nie wiadomo nawet czy np. Francuzi chcieliby się integrować z systemem amerykańskim i czy USA zgodziłoby się na sprzedaż systemu IBCS wszystkim uczestnikom europejskiej tarczy. Odpowiednika europejskiego IBCS nie ma, trzeba by to opracować, a kosztuje to mld. Czy Polska miałaby w tym partycypować i po co?

  1. Davien3

   @Edmund a kiedy z IBCS zintegrowano Poprady Pilice Pioruny czy reszte polskiego sprzetu?? I czy NG który jako jedyny ma prawo cos z IBCS integrowac wie o tym?? Ech ty jak cos palniesz.... aha z CAMM z IBCS sa zintegrowane jedynie zwykle CAMM nie CAMM-ER

 3. FG42

  Będzie miał szansę kupić IBCS do drugiej fazy Wisły. Jest zgoda DS.

  1. DBA

   FG42 jestem przekonany, że z tej szansy nie skorzysta

  2. Krzysztof33

   Co do IBCS nie ma żadnych rozbieżności między rządzącymi a opozycją - trzeba to kupić, bo nie ma lepszego systemu.

  3. Davien3

   @DBA i znowu twierdzisz ze inni zrobiliby to samo co ty:)

 4. Dzejro

  Komorowski niczego nie wybrał, to Macierewicz wybrał Patrioty a dostawa trwa dłużej bo czekaliśmy na LTAMDS

  1. OptySceptyk

   A tymczasem na oficjalnej stronie prezydent.pl jest informacja z 23 kwietnia 2015, że "...Kontraktom na zakup śmigłowców i zestawów rakietowych dla polskiej armii będą towarzyszyły umowy offsetowe, korzystne dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - zapewnił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. We wtorek rząd postanowił o wyborze dla systemu obrony powietrznej zestawów średniego zasięgu Patriot amerykańskiej firmy Raytheon..." naprawdę, Dzejro, znalezienie tego nie jest trudne. Potem nastąpiła zmiana władzy, a w listopadzie (25 listopada) Maciarewicz mówił tak: "....Amerykańskie propozycje pod względem jakości oferowanego uzbrojenia, wyjątkowo wysokiej ceny, a także braku rozwiązań przejściowych, zanim nowe rakiety miałyby zacząć bronić polskiego nieba, nie spełniają oczekiwań rządu..." I temat zdechł na dłuższy czas. Potem było tak, jak piszesz.

  2. P9

   OptySceptyk, bajdurzysz bo na tej zasadzie to ja cię WYBIERAM na generalnego szefa sztabu sił połączonych NATO. Jesteś szefem? Dlaczego nie... bo nie było żadnej umowy tylko były słowa i do tego dotyczące starszej wersji PATRIOTA, więc nie porównuj z wersją najnowszą (IBCS i innymi radarami), zamówioną i popartą umową po 2015r., na którą trzeba było czekać. Starsza wersja nie spełniała oczekiwań i to sam potwierdzasz. Generalnie parafrazując stare przysłowie to: "słyszysz że biją dzwony, tylko nie wiesz w którym meczecie" ;))))))))

  3. Davien3

   @Dzejro Komorowski nie dość że wybrał Patrioty to twój Macierewicz odwlekał przez trzy lata podpisanie praktycznie gotowej umowy wiec nie kłam

 5. Autor Widmo

  Tylko Patrzeć, jak za chwilę odezwą się jeszcze Komorowski z Klichem, Różański i Skrzypczak. Szpica opozycji ds. bezpieczeństwa narodowego. Dziwi mnie, że niektórzy ludzie mają krótką pamięć polityczną. Cytując klasyka ze zdjęcia " Ale jak niema, to nie ma " .

 6. Otas

  Który rząd od 89' został rozliczony przez następców?... żaden! Zasada jest jedna: "My nie rozliczamy, nas nie rozliczą"

 7. Paweł LiS

  Że ten człowiek ma tupet zabierać głos w sprawach wojska ....oo jego dokonaniach jak minister MON....bezczelność nie zna granic. Likwidacja jednostek , przetargi prowadzone latami...itd itp...

 8. Odyseus

  oho Pan od tablic Mendelejewa powrócił i specjalista w kwestii rozbrojenia hahaha

 9. OptySceptyk

  Ojej, tyle nienawiści w komentarzach. Od razu widać, że Polska jest w dobrej formie :)) 1. Przegląd decyzji kadrowych jak najbardziej powinien się odbyć, tak się bowiem składa, że niektóre były bardzo interesujące. Zarówno zwolnienia, jak i awanse. Pamięta ktoś jeszcze admirała Mordela? 2. Przegląd kontraktów, z których chyba żaden nie został zawarty normalnie, też powinien być oczywisty. No chyba, że nikt nie ma odpowiedzieć za zakup dwóch kolejnych dywizjonów morskich, FA50 i niedokończonego Grota bez przetargu i pomyślunku. 3. Zakaz wykorzystywania wojska dla celów kampanii powinien być oczywisty. Że aktualna władza tak robi, świadczy wyłącznie o nieskończonym szmaciarstwie. 4. Dołączenie do prac nad europejską tarczą nie jest zagrożeniem dla naszej obrony przeciwlotniczej, tylko raczej jej uzupełnieniem i potrwa to tyle, że zapewne wyjdzie z tego nowa generacja.

  1. wert

   na temat dodatkowych NSM-ów czy Grotów się nie wypowiadaj bo nic nie wiesz. Mylisz nienawiść z realną oceną sytuacji.- fakty same mówią. Popatrz na dawniejsze filmy, realacje a zobaczysz dzisiejszą oPOzycję zblatowana z tzw generalicją. Jakiej była jakości wystrczy zapoznać się z planami różańszczyzny- zgoda na zbuczowanie i irpieniowanie POŁOWY Polski. Bo ta za Wisłą gorsza? Pytanie retoryczne. Na pewno w dobrej formie jest sterujące lemingami via berlin Olgino. Skuteczne niestety wobec sporej części spoleczeństwa ale to znamy od czasó przedrozbiorowych. Tzw "dołączenie" ma być zwykłym opóźnieniem. Komu to na brudną łapę, wiadomo

  2. Dzejro

   @Optysceptyk: Obrona Europejska to pic na wodę dla naiwniakow a jeżeli nazywasz politykę kadrowa PiS "szmaciarstwem" to może lepiej przyjzyj się polityce kadrowej PO. A ten "niedokończony grot" zbiera super recenzje na wojnie na Ukrainie.

  3. mf303

   Gdzie w nich jest nienawiść? Sa odniesienia do faktycznych "osiągnięć" i wypowiedzi totalnej opozycji

 10. Edmund

  Rozwiązania z CAMM dla tego są w Polskiej tarczy, ponieważ system jest już zintegrowany z IBCS i duża część produkcji będzie w Polsce wraz z transferem technologii i wspólnym opracowaniem brytyjsko-polskiego pocisku. Czy KO z tego zrezygnuje, bo chce kupić podobny system od Niemiec, który nie jest zintegrowany z IBCS? Jest i będzie dużo oryginalnego sprzętu polskiego w Polskiej tarczy i my żadnego sprzętu niemieckiego do obrony przeciwlotniczej albo przeciwrakietowej na krótkich i średnich dystansach nie potrzebujemy. Innego sprzętu np. na długich dystansach w Europie nie ma i sami Niemcy kupują go od Izraela. Kompletnie nieodpowiedzialny pomysł KO.

  1. Monkey

   @Edmund: Jeśli chcą Tarczy Europy, niech stanie się zadość. Ale pod warunkiem iż będzie ona bazować na naszych rozwiązaniach i przy udziale naszego przemysłu. Ale spoko, Niemcy się nie zgodzą.

  2. Krzysztof33

   Z IBCS nie zrezygnuje, z CAMM także nie. Inne systemy można z IBCS zintegrować bez większego problemu.

  3. Chyżwar

   @Krzysztof33 Otóż mylisz się. Będą dożyli do rezygnacji ze wszystkiego na czym nie zarabiają Niemcy.

 11. Olender

  Zainicjowany przez Niemców program jest bardzo daleko za naszym programem...

  1. Krzysztof33

   OK może jest daleko, a może nie, ale tworzenie wspólnego europejskiego systemu ma sens, zwłaszcza, że w jego ramach mogą działać różne sensory i efektory.

  2. PszemcioPL

   @Olender - Dlatego MY mając prawie gotowy system możemy naciskać by oni zastosowali te same rozwiązania co my :P I wtedy efekt skali nam zrobi robotę. Do tego wtedy można myśleć o OPL NAJWYŻSZEGO piętra - przeciwko ICBM.

  3. OptySceptyk

   @Olender To początek drogi. Europejski program potraktuj jako pomysł na następną generację sprzętu. No i zdaje się, że pewnych elementów nadal nam brakuje, aby stwierdzić, że niebo nad Polską jest bezpieczne.

 12. Edmund

  Jest tylu pięknych kandydatów od lewa do prawa w wyborach, Chyba nie musimy akurat wybierać polskojęzycznych kandydatów interesów Niemiec.

  1. Krzysztof33

   Edziu, netykieta się kłania a i któreś z przykazań zapewne także...

 13. podajnik

  Widać tutaj duże zamiłowanie do destruktora polskiego wojska. Syndyk masy upadłościowej pan Siemoniak nie zrobił nawet jednego procenta dla obronności kraju z tego co zrobił, zwyczajny, nie genialny minister Błaszczak.

  1. Krzysztof33

   kolejny znafca...

 14. staryPolak

  widzę tu jeden poważny problem. Otóż niemeicki przemysł zbrojeniowy jest w stanie wyprodukować 52 Leopardy/rok. jeśli Siemoniak unieważnie kontrakty to Polska na 1500 czołgów będzie czekała 30 lat. i to tylko w tym wypadku jesli sojusznik będzie dostarczał czołgi wyłącznie Siemoniakowi. tak na marginesie - mrozi mnie myśl że HSW też może byc wystawiona do sprzedaży przez potencjalną wielobarwną koalicję. Panu ministrowi Błaszczakowi podpowiem by na wszelki wypadek zakupił z 10 tys tablic Mendelejewa. Będzie to dobrtze przyjęte i może skrócić wyrok.

  1. Krzysztof33

   Ile czołgów jest w stanie produkować polski przemysł?

 15. SZAKAL

  Niemiecki program budowy jeszcze wyższego piętra obrony przeciwrakietowej niż PATRIOT czyli ARROW 3 , ma objąć ochroną również sąsiednie kraje sojusznicze. Udział w tym programie deklaruje KO co jest korzystne dla Polski w przeciwieństwie do PISOWSKIEJ koncepcji odrzucania wszelkich europejskich inicjatyw obronnych. Nikt nie będzie zmuszał Polski do zakupu IRIS bowiem wystarczą nam CAMM , ale nasza OPL zostanie uzbrojona w efektory ARROW 3. Integracja OPL całej wschodniej flanki NATO pozwoli na skuteczna obronę przed Rosją.

 16. P9

  No jak nie chodzi o czystki w rządzie, to co znaczą słowa: "... niektórzy nasi koledzy, jak Jacek Rostowski powątpiewali w sens Marynarki" To tylko zależy w którym rządzie ;))))) A jeszcze uważam, że te sławetne tablice Mendelejewa to było podprogowe działanie min. Siemoniaka na rzecz włączenia Polski w Nuclear Sharing, Tylko dla zakamuflowania tego działania, trzeba było powołać się na Rosjanina. Genialne ;)))))))

 17. Cyber Will

  Z powodu obywatelstwa niestety nie mogą kandydować do BUNDESTAGU ale mogą zrobić kariery jako doradcy niemieckich posłów mając takie CV pełne sukcesów. A zatem do Berlina.

 18. staryPolak

  trzymając się klasyka : europejskiej obrony plot i przeciwrakietowej ni ma i nie bendzie. zapowiedź rezygnacji z już tworzonej obrony powietrza zmroziła mnie. I należy to traktować bardzo poważnie - ZROZUMIAŁEM PRZYCZYNY WŚCIEKŁEGO ATAKU OPOZYCJI PO ZNALEZIENIU FRAGMENTU ROSYJSKIEJ RAKIETY.. Po wyborach - jeśli wygraja - powiedzą że nie ma żadnej obrony i trzeba ......

 19. Sorien

  Nie daj Boże by ci ludzie znowu rządzili wojskiem .....

  1. Był czas_3 dekady

   "Nie daj Boże by ci ludzie znowu rządzili wojskiem"... i Polską :-(

 20. Olo75

  Spece od tablic mendelejewa śmią coś kontrolować?

 21. FG42

  Gość mówiący do lampki łaskawie nie zlikwiduje niektórych kontraktów. Nie planuje nic nowego. Paradne.

 22. Edmund

  100 zerwanych umów na 100 dni rządów KO.

 23. szczebelek

  Umieścili w swoich konkretach umowę, którą podpisał minister z przeciwnego obozu? To jest po prostu kłamstwo wyborcze bez względu na to co padnie w tłumaczeniu.... Za cztery lata napiszą, że kupili 6 baterii Patriot 😂🤣 To co proponujesz to restart całej modernizacji, unieważnienie umów z USA i Koreą oraz zastąpienie ich sprzętem z Niemiec i Francji. Naturalnie chcecie się pozbyć ludzi, którzy by mówili prawdę o przyszłej "modernizacji", więc trzeba ich usunąć i stworzyć aparat przymusu podobny do tego sądowego pod płaszczykiem neutralności. Mogliście kupić wszystko przez 8 lat rządów w tym głowice od ruskich, ale wolano tworzyć plany modernizacji i wykładać nikłe dofinansowanie na kluczowe projekty...

 24. Mireq

  Zaciśnięte pięści i papierowe serca

 25. Edmund

  Koalicja Obywatelska - dzieci, które udają dorosłych.

Reklama