Reklama

Polityka obronna

Siemoniak: Abrams to dobry czołg ale najpierw potrzebujemy OPL [SKANER Defence24]

Tomasz Siemonika D24
Autor. R. Suchy

„Abramsy to świetne czołgi, F-35 to bardzo dobre samoloty, natomiast są to bardzo kosztowne programy. Wiążące Polskę na dziesięciolecia. Najpierw Polsce potrzeba obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.” - uważa były minister obrony a obecnie poseł Tomasz Siemoniak. Podkreślił też, że tego typu decyzje, podobnie jak ustawa o obronie ojczyzny, wymagają konsensusu  polityków i ekspertów oraz ciągłości, gdyż ich efekty decydują na całe dekady o kierunkach rozwoju. W kwestii obecnej sytuacji na Ukrainie poseł stwierdził - „My (Polska – przyp.red.) jesteśmy od tego, żeby budować jedność Zachodu wokół tych spraw, przekonywać, że to nie są nasze uprzedzenia wobec Rosji, tylko obiektywne fakty. (…) Rosja jest niewiarygodna, agresywna.”

Reklama

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją. Atak na wielu kierunkach - NA ŻYWO

Reklama
Reklama

Komentarze (30)

 1. Gerardo

  Ma on rację. OPL w pierwszej kolejności.

 2. sTERNIK PODLODOWY

  Pan panie Siemoniak chyba był jakimś ministrem? Co pan zrobił dla poprawy obronności SZRP w zakresie opl?

  1. CIA forever

   Pan Siemoniak ...niemcy nas obronią... likwidujemy wszystko...takie koncepcje obronne...

 3. Palmel

  czy wie Pan ile ten czołg waży i jaki ma silnik i przez ile mostów Polsce przejedzie a na kierunku Białoruskim utoną w bagnach Prypeci tak jak niemieckie tygrysy w 1944 roku, a jako silnik mają turbinę

  1. Valdore

   Palmel, a ty dalej z tymi załosnymi brednaimi russtrolla?:)

  2. Wtfk

   Aha. A jak dwie ciężarówki się mijają, to most się zawala? U was w Rosji, to na pewno. W Polsce te mosty wytrzymają dużo.

 4. Wtfk

  Jasne. Potrzebujemy opl. Zeby się wystrzelała z rakiet i zeby ruskie czołgi ja rozjechały. Gratuluje dedukcji.

 5. Antonioo

  Czas skończyć z +500, 13,14,15 emeryturą. Czas zacisnąć pasa i budować silną i efektywną armię utworzoną tylko po to by odnieść zwycięstwo według teorii zwycięstwa. Należy zmienić konstytucję tak, żeby możliwy był atak wyprzedzający w przypadku zagrożenia kraju. Musimy dołączyć do NATO Nuclear Sharing. 250 Abramsów to zdecydowanie za mało, ale nie one są najważniejsze - najważniejsze jest obrona przeciwlotnicza i rakietowa. Nie możemy polegać tylko na sojuszach, Trzeba zbudować drony podwodne zdolne wysadzić rurociągi na dnie Bałtyku. Jak się onuce poczują jak będziemy mogli zdetonować ich kroplówkę?

  1. blitz

   Mylisz się! Czas skończyć z emeryturami kominowymi również tymi resortowymi. Tylko poziom socjal na czas wojny po sąsiedzku. Dzieci nie wplątuj w zaciskanie pasa, tylko one są naszą przyszłością.

  2. Ogame

   Dodaj najważniejsze. Likwidacja 13tek w wojsku, policji i innych służbach mundurowych. Podniesienie wieku emerytalnego do 60 roku życia i likwidacja trzynastek dla urzędników itd. To komunistyczne dodatki. Likwidacja darmowych mieszkań na własność dla wojskowych. Wojsko płaci za wynajem jeśli koszarowce posprzedawali i tyle.

  3. wert

   tylko balcerkowe bękarty nie kojarzą związku popytu wewnętrznego ze wzrostem gospodarczym a co za tym idzie wzrostem wydatków na WP

 6. Dyzma

  Czas na wyjście z twarzą tych wszystkich patriotów z WP, niech oddadzą odprawy i emerytury. Kasy wystarczy bez podnoszenia wydatków.

 7. Sun Tzu

  Nie mogę ścierpieć Siemoniaka za wodolejstwo i strach przed tworzeniem potężnej 200 tysięcznej armii uzbrojonej o zęby . Rosja miała być wg Sikorskiego cywilizowanym krajem gwarantującym pokój Polsce. Tuskową platformę potępiam za likwidację armii, bratanie z Putinem i rozbrojenie armii. Dla pamięci należy przypomnieć zlikwidowane przez PO jednostki: - 14 Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej im. marszałka Józefa Piłsudskiego - 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie - 3. Brygadę Zmechanizowaną Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie, - 1. Siedlecki Batalion Rozpoznawczy, A to pozostawiam bez komentarza!!!!!!

 8. Redalarm

  Na przykładzie obecnej wojny obronnej Polska powinna zrewidować swoje potrzeby sprzętu. Czy rzeczywiście są nam potrzebne armato haubice , Abramsy? To jest ciężki sprzęt, z ograniczoną mobilnością, łatwy do namierzenia i zniszczenia, Raczej powinniśmy się skupić na OPL i OPP i dronach. Z obserwacji wojny obronnej na Ukrainie widać, że nowoczesny sprzęt lekki świetnie sobie radzi.

 9. Fantasta

  w 2014 roku mogłeś zakupić CAMM od Brytoli lub inne systemy zachodnie, ale nie lepiej było kupić tablice Mendelejewa

  1. LMed

   Fantasta, te tablice to był tylko taki haczyk dla wolniej myślących, sorry.

  2. Valdore

   Fatasta, CAMM wszedł do słuzby w 2018r, coś ci się daty pomerdały:)

  3. Fantasta

   Mógł zamówić za Wiki: W styczniu 2012 roku Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt z MBDA na 483 M funtów na rozwój morskiej wersji pocisku w celu zastąpienie pocisków Sea Wolf na fregatach typu 23 W październiku 2013 roku marynarka Nowej Zelandii wybrała CAMM na wyposażenie swoich fregat typu Anzac W sierpniu 2014 roku marynarka Chile stała się pierwszym potencjalnym klientem dla systemu CAMM, W listopadzie 2014 roku marynarka Brazylii wybrała rakiety CAMM na wyposażenie swoich przyszłych fregat typu Tamandaré[14]. W maju 2016 roku hiszpańska marynarka wybrała CAMM na wyposażenie swoich przyszłych fregat typu F110. W 2018 roku dokonała jednak zmiany systemu rakietowego na RIM-162 Evolved Sea Sparrow We wrześniu 2017 roku pierwsza rakieta Sea Ceptor została pomyślnie wystrzelona z fregaty typu 23

 10. Tryglaw

  To dlaczego Siemoniak nie kupił opl tylko kombinowali z helikopeterami. Zresztą helikopterów też nie kupili bo pieniędzy nie było.

  1. Autor Widmo

   Za to były francuskie zegarki.

  2. GEN Tychus SeaWolf

   Pieniądze były, kontrakt leżał na biurku, a potem pis zapłacił 80 mln euro za jego zerwanie, choć pisowskie trole pisały że niczego nie zapłacimy. Pie iadze z tego kontraktu 13 mld pis potem wziął z MON a realizację 500+ to są fakty. Poza tym były realizowane również inne zakupy i w tym negocjowano zakup patriota. Negocjacje te pis zerwał wysyłając na nie ludzi którzy nawet angielskiego nie znali, jest to prawdziwa historia która przetoczyła się szeroko korytarzami MON, MSZ i Służb. Dopiero później pis znów usiadł do negocjacji udając że kontrakt na Patriota to ich dzieło. Przypisują sobie różne sukcesy tak jak budowę gazportu, który jak łatwo można sprawdzić ukończony został pr,ed ich rządami. Dla celów propagandowych wiec nazwali go im. Lecha Kaczyńskiego. Tak samo przykleili się do programów typu Krab, Poprad, Rak. Przyszli na gotowe i udają mezow stanu. Banda aroganckich niekompetentych błaznów. Kto ma z nimi do czynienia ten wiem o czym pisze.

  3. Qwest

   @GEN Tychus agitka PO? Ja myślałem, że czytam komentarze w portalu militarnym.

 11. Valdore

  Falcon, Patrioty i Mieczniki były rozpoczęte juz za Po-PSL tylko PiS uwalił postepowanie i zaczął potem wszystko od początku, tylko drożej np przy Patriotach, Narew ciagle w lesie i długo jej nie bedzie własnie przez upór PiS że całość ma powstać w Polsce. Jedynie F-35 i Abramsy to zasługa PiS-u. HOMAR miał liczyć 56 wyrzutni, skończyło się na 18-tu i 2 ćwiczebnych

  1. GEN Tychus SeaWolf

   Trolom możesz tłumaczyć jak krowie na rowie. Oni nie sa po to by dyskutować tylko płacą im za komentarze wychwalające pis i jadące po po. Czy jest to prawda co pisze to jest dla nich nie istotne. Za wiedzę merytoryczna płacone im nie jest.

  2. hermanaryk

   Jeśli dobrze pamiętam, Valdore, PiS uwalił postępowanie na stare patrioty, słabo radzące sobie ze zwalczaniem pocisków balistycznych i sektorowym radarem bardzo ograniczającym możliwości systemu. Ty pewnie pamiętasz to lepiej, ale niestety masz skłonność do manipulowania faktami. A szkoda.

  3. Valdore

   @Hermanaryk. W AS i Jemenie Patrioty 90% zestzreleń pocisków balistycznych osiagneły pociskami PAC-2 GEM-T A były to częśto pociski o wyzszych osiagach niż Iskander-M( na które wystarczył najgorszy chyba lądowy system OPRAK czyli BArak-8) Po drugie kupione przez nas obecnie Patrioty tez maja ten sm sektorowy radr AN/MPQ-65 i sa w tym samym standardzie PAC-3+ co by były w 2015r Po trzecie radar dookólny jeszcze nawet nei wszedł do słuzby w USA, a baterie Patriot mozna bez problemu przystosowac i do LTAMDS i do IBCS wiec panei hermanaryk, cosci zdecydowanei nei wyszło.

 12. LMed

  Sporo krytyki tamtych. A tu siódmy roczek leci,"zakupy" chaotyczne, może nawet przypadkowe (Cougar pocieszny) i wszystko z półki bez transferu technologii ( lokalna fabryka czołgów i Abrams cudowny? ), mało rakiet i dronów. "Zakupy" bo to właściwie wieloletnie płacenie zaliczek (warto podsumowac ile kasy wyjechało już za granicę). Sprzętu nie ma, a wojna za płotem. Porażka.

 13. ginawa

  Falcon, problem z PiS doskonale ilustruje temat Abramsów. Około rok temu żyliśmy modernizacją wraków T72. W wakacje nagle objawiła się sprawa Abramas. Wszystko to przy niejasnym finansowaniu. Stawiam dolary przeciw rublom, że nie ma żadnego planowania wykraczającego poza krótki okres. Zatem są to tylko medialne doniesienia bo papier przyjmie wszystko. Tak jak pisze Jato, poczekamy, zobaczymy - albo i nie.

  1. GEN Tychus SeaWolf

   Dokładnie, a jak ciągle widzę teksty ile to pis kupił a poprzednicy nie. I ciągle się zastanawiam... bo mówią że kupili, choć dopiero negocjują lub czekają na ofertę której negocjować nie będą mogli. Za to jak coś zamówią to mamy do czynienia z kreatywna księgowością i zadluzaniem w BGK, niejsanymi instrumentami finansowymi realizowanymi w instytucjach finansowych z USA, tych samych które wspierają te roszczenia diaspory żydowskiej. Jedyna zaś realizacja dotyczy obchodów i uroczystości oraz laweczek patriotycznych. Dopiero po szczycie NATO gdzie dostali słynny już OPR zaczli myśleć o modernizacji. Cała kadencja 2015-2019 skończyła się oficjalnie podawanym spadkiem nakładów na modernizację z poziomu 30% do poniżej 20% budżetu obronnego Polski. Okazało się że 2% jest ok, ale wydawanie ich na ławeczki patriotyczne, obchody historyczne, uroczystosci, gadżety i propagandę w NATO są nie do przyjęcia. Nawet Duda się tym przejął i Adelaidy chciał kupować.

 14. hiena

  z całym szacunkiem Panie Siemoniak rządziliście 8lat nie zrobiliście nic w tym kierunku, rzutem na taśmę ogłosiliście tylko przetarg na Caracale (nie wnikam czy to dobrze czy źle-nie jestem ekspertem) ale miał Pan czas i szanse , krytykowanie innych jak samemu się nic nie zrobiło to głupie

  1. Autor Widmo

   On i tak tego nie czyta.

  2. GEN Tychus SeaWolf

   Za PO ruszyły programy Krab, Poprad, Rak Borsuk, Grot, polskich PPK produkcji licencyjnej Spike itd. Lata opracowywania tych konstrukcji opłaciły się bo zaczy wchodzić do produkcji zanim PiS realnie zajął się wojskiem. Bredzicie pisowskie trole o sukcesach pis i tyle. Gdyby nie podpisane wcześniej zobowiązania i kontrakty to pusiory uwalily by i to żeby wziąć forsę na socjal. 13 mld z caracali właśnie tam trafiło, tak samo pieniądze zarezerwowane na Patriota. W całej kadencji 2015-2019 pis nie kupił jic i dopiero po wielkiej awanturze na szczycie NATO i z powodu wyborów zdecydowali o kupnie F-35. Wasze opowieści stają się kłamstwami w kofrontacji z prawdą faktów.

 15. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  We wrześniu 2007 roku Korea Południowa kupiła od Niemiec 6 baterii Patriot PAC-2 za około 550 milionów euro, pierwsze dostawy systemu zrealizowano w listopadzie 2008 roku. W czerwcu 2011 roku Niemcy ( jeszcze za min. Bogdana Klicha ) ponowiły ofertę sprzedaży Polsce rakiet Patriot Pac-2, które mogłyby być modernizowane także przez niemiecki przemysł. Chodziło o 12 baterii Patriotów Pac-2. Korea Południowa w latach 2015 do 12018 zmodernizowała nabyte od RFN zestawy i ma teraz wersję PAC-3, Czyli zdobyła je tanio i ma dobry sprzęt. Czego nie rozumiecie?

  1. Piotr Skarga

   Pozamiatałeś zarówno temat jak i Siemoniaka! Brawo!

  2. Valdore

   Panie nadszyszkownik, akurat w 2007r Siemoniak nie miaqł nic do powiedzenia w tym temacie, wtedy były rządy, no popatrz PiSu. Za drugim razem to też nie Siemoniak. A co do Patriotów z Niemeic, to jakbysmy je kupili mielibysmy obecnie te baterie w przestarzałym standardzie PAC-2 i których Niemcy nie mogły modernizować, zgod i cześci na to musiałąby przyjść z USA. Niemcy nic do systemu PAC-2/3 nie produkują poza licencyjnymi pociskami PAC-2

  3. Fantasta

   To ile śmiegieł ma zbir, abyśmy nie przetrzebili to ptactwo

 16. Sky

  Nie mam zamisru niogo obrazic, ale obserwujac z b bliskiej perspektywy to co dzieje sie w zakresie modernizacji SZ RP mozna odniesc wrazenie,ze decydenci zyją w swiecie 2 polowy 20w, w rozumieniu koncepcji prowadzenia operacji militarnych, uzbrojenia jak i ideologii. Trzy dni walk na Ukranie pokazyją jakie powinny byc priorytety w tak malym i fatalnie polozonym geograficznie kraju jak Polska.. Panowie Generałowie, pułkownicy, szanowny ministrze ON - bez natychamiastowego przewartosciowania koncepcji uzycia SZ i innego rozlozenia akcentów, w przypadku takiej agresji jaka spotyka Ukrainę mamy pozamiatane. Pozostawiam jako pytanie otwarte: czy obiekty inzynieryjne na VIa Karpatia i kazdej innej drodze ekspresowej, krajowej i wojewodzkiej sa przystosowane i przygotowane do szybkiego ich wysadzenia? wszystkim życzę bezpiecznego i slonecznego dnia.

 17. Anty 50 C-cali

  Jato DLATEGO ANTY- JESTEM, TAKIEMU - MONiakowaniu. DLACZEGO DO CH....LERY ZA NIEGO WPROWADZILI tylko---BIEDA"Narew?!!! czyli PILICE, : armatki 23mm - NAWET NIE 30!mm.

  1. Jato

   Anty 50 C-cali - A co wprowadzono za PiS ? Wyśmiewane przez ciebie armatki 23mm, 79 Popradów i śladowe ilości Gromów i Piorunów. To ma Polskę obronić przed atakiem rakietowym i lotniczym. A przypominam, PiS rządzi już blisko 7 lat. Przeciwlotnicze armatki 30 mm ?! Gdzież one, bo na pewno nie w Wojsku Polskim.

 18. Wuc Naczelny

  Już za pozno, obronę plot zapewni sojusznik amerykański albo nikt. Czołgi zdążymy w rok wdrożyć. OPL wymaga całych systemów zarządzania - nie mamy tego, nie mamy doświadczenia, nie stać na kupno gotowców i wdrażanie tego 5 lat, i nie powstaną. Siemoniak cwaniaczek zmarnował wiele lat. Trzeba było mnei zatrudnić i sypnąć takim jak ja kasą. A teraz to se broń Siemoniak willi kałasznikowem, i życzę żeby ci ją zbombardowali..

 19. hermanaryk

  I to mówi facet, który najpierw nawet nie kupił, ale CHCIAŁ kupić, nierozwojowe śmigłowce, choć było już wtedy jasne, że śmigłowce nie mają czego szukać na współczesnym polu walki. Poza tym do niedawna na rynku systemów OPL panowała posucha i wszelkie zakupy byłyby wyrzucaniem pieniędzy w błoto. O czym Siemoniak dobrze wie, bo sam nic nie zrobił w tej sprawie. A teraz rżnie głupa.

  1. Jato

   hermanaryk - Śmigłowce nie mają czego szukać na współczesnym polu walki ? Cóż to za teoria. Właśnie teraz, w czasie agresji Rosji na Ukrainę wielokrotniew pokazywano film z rosyjskimi śmigłowcami, które z komandosami na pokładzie leciały w stronę jednego z podkijowskich lotnisk, z zadaniem jego opanowania.

  2. Piotr Skarga

   A myślisz że równie nonszalancko wlecialyby w strefę obrony powietrznej Izraela? Już w Gruzji nasze Gromy zmusiły ruskich by latali powyżej 5000m, A syryjska taktyka bombardowań z 5 km to był efekt wyłącznie pojawienia się tam Stingerów.

  3. Jato

   Piotr Skarga - Cóż to za argument ?! W przestrzeń powietrzną Izraela nie tylko nieprzyjacielskie śmigłowce nie wlecą, nieprzyjacielskie samoloty również. Ale nad Polskę rosyjskie, lub białoruskie smigłowce sobie spokojnie wlecą, bo co ich powstrzyma ? Te niewielkie ilości Gromów i Piorunow ? Wojna w Ukrainie, a to jest współczesną wojną, pokazuje, że śmigłowce sa jednym z ważnych narzedzi walki.

 20. Antoni

  Zdejmijcie wreszcie facjatę tego pajaca. Niech nie wpływa na na poziom portalu.

 21. Xzibit

  Ciągle to powtarzam że bez wielowarstwowej OPL to nawet i 10000 tysięcy Abramsów nam nie pomoże..... Te 2 baterie Patriot które kupili na defiladę to kropla,no ale widać u nas budowane jest wojsko na defilady

 22. inżynier zbrojmistrz

  Chociaż Siemoniak ma rację, to nie wierzę w jego zamiary.To on z Klichem,Maciarem i Błaszczakiem zamurowali możliwość modernizacji naszej armii.. Dziś znowu dywagacje AU nt.Miecznika, cisza o helikopteró,etc. Ta sama nieudolność, bo ci sami ludzie.

 23. Królewiec

  Licytacje pt. kto jest / był większym nieudacznikiem i wykazał się większą głupotą są jałowe i bez sensu . Armia Ukraińska jest klasyfikowana na poziomie SZRP , ma podobne zdolności bojowe . Jest więc okazja do obserwacji , analiz , przemyśleń ,działań , błędów obu stron i to jest racjonalne a nie wzajemne kopanie się i opluwanie w polskiej piaskownicy . Na razie opór i skuteczność Ukraińców walczących prawie w okrążeniu z przeważającym wrogiem budzi szacunek i podziw .Jednocześnie nasuwają się pierwsze wnioski , rosyjska dominacja w powietrzu w dzień i skuteczne ukraińskie nocne kontrataki , Dla Nas Memento - obrona przeciwlotnicza jest podstawą do przetrwania SZRP w starciu z SZFR i utrzymania morale .P.. Błaszczak gdzie Narew , Noteć, Sona , druga faza Wisły .? Co jeszcze musi się wydarzyć żebyście w MON się w końcu ogarnęli .Póki co więcej Piorunów i Popradów , radarów Bystra .

  1. Valdore

   Królewiec, w porównaniu do Ukrainy nasza sytuacja jest zdecydowanie inna. Ukraina jest samotna , my jesteśmy w sojuszu obronnym, a jak wskazują obecne działąnia nie walczylibysmy sami. atak na Polske mozliwy jest jedynie z dwóch stron czyli ze Wschodu i słaby z OK. Najszybciej akurat NATO może nam podrzucic OPL w postaci lotnictwa, natomiastgorzej z siłami ladowymi zwłaszcza cięzkimi jak wojska pancerne. OPL jest wazna ale w połaczeniu z resztą sił. A co do porównania SZU do SZRP to mamy nieco lepsze czołgi, zwłaszcza LEo2 i PT-91 natomiast słabszą OPL choc i ta istnieje, a jak pokazała Syria i Ukraina nawet stare zestawy są wystarczające na rosyjskie lotnictwo W MANPADS zdecydowanie wyprzedzamy Ukrainę, podobnie mamy nowoczesniejszą artylerię lufową ale sporo gorszą rakietową.. No i u nas masakra ja na Wyspie Węży by nie przeszła

 24. Marols

  Po konflikcie pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią gdzie kluczową rolę ogrywały drony Polska zakupiła 24 dronów TB2. Ot wystarczy na defiladę. Teraz Błaszczak chce wydać 23 mld zł na czołgi gdy nie od dziś wiadomo w jaki sposób niedźwiedź prowadzi wojnę. Odnoszę wrażenie, że te zakupy robione i to przez każdą opcję polityczną mają ułatwić potencjalnemu przeciwnikowi szybsze dotarcie do linii Wisły niż obronę. Ciekaw jestem czy po doświadczeniach z Ukrainy ktoś pójdzie po rozum do głowy i zainwestuje potencjał a nie tylko nasze pieniądze w OPL i WRE a dopiero potem w czołgi. W Gromy to można wyposażyć partyzantkę gdy wszystko inne zawiedzie.

 25. Jato

  Dla każdego kto ma choć trochę oleju w głowie to oczywista oczywistość, tylko nie dla mionistra Błaszczaka. Jaki jest sens w kupnie drogich czołgów, bez skutecznej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ? Czy konflikt w Górskim Karabachu i właśnie rozpoczęta agresja Rosji na Ukrainę nie daje politykom PiS nic do myślenia ?

  1. hiena

   z tego co wiem to akurat w tym zakresie Błaszczak też coś działa, Wisła zakontraktowana (mało bo mało ale coś tam kupują) , Narew wybrano rakiete (oczywiście można się czepiać że mało i późno ale zaległości siegają 20lat nie da się ich nadgonić w pare lat tym bardzie że są ogromne w prawie każdym rodzaju broni)

  2. Autor Widmo

   Jato, wyślij do MON CV, może zatrudnią Ciebie jako analityka-specjalistę.

  3. Jato

   hiena - Jesli coś się kupuje, a się tego nie ma, to sie nie kupuje. Bo można coś latami kupować i nic nie kupić.

Reklama