Reklama

Polityka obronna

Rosyjska operacja „sił pokojowych” w Kazachstanie jest kontynuowana

Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Obecną liczebność wojsk państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym czyli Armenia, Białoruś, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan w Kazachstan można szacować na około 2.500 żołnierzy oraz około 250 jednostek sprzętu wojskowego. Za transport lotniczy pododdziałów z poszczególnych państw odpowiedzialna była Rosja.

Ocenia się, iż z docelowego na obecnym etapie stanu około 2.500 żołnierzy z Rosji będzie ich około 1.950, z Tadżykistanu około 200, z Kirgistanu około 150, a z Białorusi i Armenii po około 100. Według zapowiedzi w przypadku potrzeby liczba żołnierzy w Kazachstanie zostanie zwiększona. Stanowisko dowodzenia „sił pokojowych" ulokowano w obiektach Akademii Wojsk Lądowych w Ałmata.

Obecnie siły państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym nie biorą udziału w bezpośrednich działaniach siłowych. Ich głównymi zadaniami jest ochrona strategicznych obiektów państwowych i gospodarczych. Duży nacisk położono na ochronę dwóch zajętych lotnisk Ałmaty i  Żietygien (do 1993 roku Nikołajewka). Cały teren zewnętrzny lotniska chroniony jest przez patrole m. in. na transporterach BTR-82A. Rosyjscy wojskowi pełnia służbę na wieży kontrolnej i sali odpraw. Związane jest to również z przeprowadzaną systematyczną ewakuacją obywateli Rosji z Kazachstanu. Kolejne samoloty zabierają cywilnych pasażerów tylko z bagażem podręcznym. Do 10 stycznia łącznie ewakuowano 1719 osób w tym 11 obywateli innych państw. Tylko 10 stycznia było to 258 osób. Wśród ewakuowanych było dwóch dyplomatów z Węgier i Austrii wraz z ich rodzinami.

Autor. Ministerstwo Obrony Rosji
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

 Teren lotniska kontrolowany jest również przez bezzałogowe systemy powietrzne, które przywieźli rosyjscy żołnierze. Ich obsługa prowadzona jest z pojazdów kontroli lotów (również przerzuconych mostem powietrznym). Drony wykorzystywane są również do kontroli obszarów poza lotniskami, gdzie stacjonują rosyjskie pododdziały.

Autor. Ministerstwo Obrony Rosji
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji
Obraz płyty lotniska transmitowany z bezzałogowego systemu powietrznego na ekran pilota-operatora.
Obraz płyty lotniska transmitowany z bezzałogowego systemu powietrznego na ekran pilota-operatora.
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Rosyjskie samoloty Ił-76 kontynuujące utrzymanie mostu powietrznego wyposażone są m. in. w wyrzutnie flar APP-50. Przygotowanie pułapek termicznych jako samoobrony samolotów transportowych, szczególnie w czasie startu i lądowania, świadczy o tym, iż Rosjanie obawiają się możliwości użycia przeciwko nim rakiet przeciwlotniczych. Na razie nie widać, aby flary były używane prewencyjnie, ale ich wyrzutnie są zainstalowane (nie stanowią stałego elementu konstrukcyjnego Ił-76).

Zaznaczona wyrzutnia flar APP-50 na kadłubie samolotu transportowo-desantowego Ił-76.
Zaznaczona wyrzutnia flar APP-50 na kadłubie samolotu transportowo-desantowego Ił-76.
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Dla Rosji oprócz aspektów politycznych i propagandowych jest to kolejny sprawdzian działania Wojsk Powietrzno-Desantowych. Lepszy od ćwiczeń ponieważ realizowany na bieżąco z uwzględnieniem występujących zmiennych czynników. W Kazachstanie znalazły się pododdziały z:

  • 98.Gwardyjskiej Swirskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej im. 70-lecia Wielkiego Października (JW nr 65451) z Iwanowa;
  • 31.Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej (JW nr 73612) z Uljanowska;
  • 45.Samodzilenej Gwardyjskiej Brygady Specjalnego Przeznaczenia (JW nr 28337) z Kubinki k. Moskwy;
  • 38.Gwardyjskiej Brygady Dowodzenia (JW nr 54164) z Miedwieżi Oziera k. Moskwy. Nie można wykluczyć udziału również jednostek Dowództwa Sił Operacji Specjalnych, podległego Głównemu Zarządowi Sztabu Generalnego (czyli byłemu GRU) oraz jednostek piechoty morskiej.

Wydaje się, że pierwszy etap wsparcia Kazachstanu przez sojuszników z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym został zrealizowany. Dalszy rozwój wypadków trudny jest do przewidzenia.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Rus (dałn)ol

    Muszę przyznać że Rosja propagandę ma świetną. Te zdjęcia z akcji, Putin lecący z kluczem łabędzi, Putin na grzybach, setki trolom na wszystkich portalach wklejajace w koło ta samą papkę propagandową. Perfect

Reklama