Reklama

Polityka obronna

SIPRI: rośnie eksport amerykańskiej broni, spada rosyjskiej

Fot. Master Sgt. Michael Jackson, US Air Force
Fot. Master Sgt. Michael Jackson, US Air Force

Stany Zjednoczone umocniły swą pozycję największego eksportera broni, podnosząc własny udział w globalnym handlu z 30 proc. w latach 2009-2013 do 36 proc. w latach 2014-2018 - poinformował w poniedziałek Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). 53 proc. wartości amerykańskiego eksportu broni w tym okresie przypadło na samoloty. Spadł natomiast udział Rosji w międzynarodowym eksporcie uzbrojenia z 27 do 21 proc. 

Według jego raportu SIPRI, między latami 2009-2013 i 2014-2018 zajmująca drugie miejsce na liście Rosja zmniejszyła swój eksport broni o 17 proc., czego przyczyną był głównie spadek zamówień z Indii i Wenezueli. Udział Rosji w globalnym eksporcie spadł w ten sposób z 27 do 21 proc.

52 proc. amerykańskiego eksportu broni w latach 2014-2018 przypadło na kraje Bliskiego Wschodu. W tym samym okresie światowym liderem importu uzbrojenia stała się Arabia Saudyjska z zagranicznymi zakupami o 192 proc. większymi niż w latach 2009-2013. O 225 proc. wzrosły natomiast zakupy w sąsiednim i skonfliktowanym z Saudami Katarze. 

53 proc. wartości amerykańskiego eksportu broni w latach 2014-2018 przypadło na samoloty, w tym na dostawę 14 państwom 227 nowoczesnych myśliwców. 14 proc. stanowiły pociski kierowane, w tym 400 pocisków manewrujących i 124 rakiety balistyczne. Amerykańska broń miała przy tym trafić aż do 96 krajów. 

Jak informuje raport SIPRI, w latach 2009-2018 USA dostarczyły systemy obrony antyrakietowej Patriot PAC-3 Kuwejtowi, Katarowi, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Tajwanowi i Zjednoczonym Emiratom Arabskim. W 2018 roku systemy Patriot PAC-3 zamówiły natomiast Polska, Rumunia i Szwecja, a systemy THAAD Arabia Saudyjska. Z kolei antyrakiety SM-3 zamówiła Japonia. 

W latach 2014-2018 kolejne miejsca na liście największych eksporterów przypadły Francji (6,8 proc. światowych dostaw) i Niemcom (6,4 proc.). Z kolei całkowity udział krajów UE wyniósł 27 proc., z czego aż 23 proc przypadło na pięciu największych eksporterów a więc Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy i Hiszpanię .

Na piątym miejscu listy znalazły się Chiny (5,2 proc. światowych dostaw). Warto jednak podkreślić, że chiński eksport uzbrojenia wzrósł bardzo nieznacznie w ostatnim czteroletnim okresie bo tylko o 2,7 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania (4,2 proc.), Hiszpania (32, proc.), Izrael (3,1 proc), Włochy (2,3 proc.) i Holandia (2,1 proc.). W pierwszej dziesiątce jedynie Rosja i Włochy odnotowały spadek eksportu.

Znaczny wzrost eksportu uzbrojenia w omawianym okresie odnotowały natomiast Turcja (170 proc. wzrost w stosunku do lat 2009-2013), Korea Południowa (94 proc. wzrost) i Izrael (60 proc). 

Polska nie znalazła się na liście 25 największych światowych eksporterów uzbrojenia, nasz kraj przegoniły więc w tym względzie takie państwa europejskie jak m.in. Ukraina, Szwajcaria, Szwecja, Norwegia, Czechy, Białoruś, Finlandia i Portugalia. 

Największymi importerami uzbrojenia są natomiast Arabia Saudyjska, Indie, Egipt, Australia, Algieria, Chiny, ZEA, Irak, Korea Południowa i Wietnam. Polska znalazła się w tym zestawieniu na 38 miejscu. 

PAP/AH

Reklama

Komentarze (9)

 1. fumfel

  Najpierw przykładowo taką polskę skłócą z sąsiadami (Rosja) potem nimi dodatkowo nastraszą, a w końcu wcisną jak nie prośbą to groźbą niepotrzebny nikomu złom. Tak działa ich biznes. Jeszcze od czasu do czasu sprowokują jakąś wojenkę na cudzy koszt.

  1. suawek

   Złom w Polsce póki co to spada z nieba rosyjski...

  2. Russian troll alert

   Tak! Właśnie tak jest. Najbardziej sfingowane zagrania amerykańskiego wywiadu to inwazja bolszewików na Polskę w 1920 - przecież każdy wie, że to byli przebrani amerykańscy zolnierze; Katyń, gdzie amerykanie w przebraniach oficerów nkwd podstępnie wymordowali 20tys naszych oficerów żeby wrobić w to Stalina i w końcu podstepna amerykańska okupacja Polski i wymordowanie około 100tys polskich bohaterów od roku 45 do 89 gdzie wszyscy do dzisiaj myślą że to byli Rosjanie. No i ta amerykańska propaganda o złej Rosji która napada na okoliczne kraje jak Gruzja czy Ukraina. Przecież każdy wie że to Gruzja napadla na Rosję, a z zajęciem terytorium Ukrainy Rosja nie miała nic wspólnego... Hehe

  3. luk

   Dobrze piszesz tylko ,że mojego dziadka zamordowali Ukraińcy i do dziś moja rodzina nie doczekała się żadnego gestu od Ukrainy!

 2. Pirat

  Jak to możliwe że Rosja w tyle? Przecież podobno Mig-21 zestrzelił F-16!!! A w przyszłości będzie z łatwością niszczył nieloty f-35 bez problemu!!

  1. autor

   Sam sobie odpowiedziałes na pytanie. Skoro leciwy mig21 strącił najlepszy samolot świata to nie ma potrzeby kupować nowszych.

  2. Pirat

   Jakoś narazie mig-21 jest lepszy niż Su-57 ponieważ mu się silnik nie zapala.

 3. ktos

  Yugol - jest pewna roznica miedzy bazami Rosyjskimi a Amerykanskimi. Amerykanskie sa w wyniku prosby kraju trzeciego bojacego sie o swoje bezpieczenstwo ze wzgledu na Rosje. Rosyjskie sa ustanowione w zamian za tania rope, sprzet. Nie chronia one panstwa w ktorym sa tylko sluza do projekcji sily. Dostrzegasz roznice?

  1. kamyk

   Każda baza Amerykańska czy Rosyjska ma tylko jeden cel: ochrona interesów kraju który wystawił tę bazę.

  2. Davien

   Kamyk, i jakoś USA sami zapraszaja, a Rosjan nikt poza dyktatorkami jak Maduro czy Asad na oczy nie chce ogladać, ciekawe czemu?

  3. kamyk

   Ale co do sedna się zgadzasz? Bardzo mi miło.

 4. Zniesmaczony 2

  Mam tylko nadzieję ,że nie będzie tak jak z nowymi rosyskimi super jet-100,których nikt nie chce już kupować na świecie. Nawet Iran wymiksował się z tego bubla.

  1. Zniesmaczony zniesmaczonym 2

   Prawda boli o od razu trzeba atakować super jet? Lepiej byś coś mądrego napisał, dlaczego rozbiły się dwie praktycznie nowe 737-MAX. Chyba nie o ruskich była mowa.

  2. Davien

   Jak widac juz wiesz czemu się rozbiły skoro to dla ciebie bubel:). Dobry jestes, sam Boeing dopiero bada sprawe a pan zniesmaczony juz wie:)

 5. xyz

  Czy oprócz WB Elektronics firmy która została odstawiona na boczny tor przez MON, to czy coś w ciągu kilku ostatnich lat jakaś inna firma eksportowała?

  1. inzynier

   jeśli zakup w tej firmie 1000 uderzeniowych dronów i wielu zestawów Flyeye jest odstawieniem na boczny tor, to mając firmę chciałbym być "odstawiony". Milczenie jest złotem (zwłaszcza gdy sie nie ma wiedzy).

  2. bender

   tych FlyEye nie jest az tak wiele, Warmate to nie sa ‘drony uderzeniowe’, a fakt bezprawnego niedopuszczania WB do przetargow jest powszechnie znany. Milczenie jest zlotem mowisz?

  3. bender

   Warmate nie sa ‘dronami uderzeniowymi’, FlyEye kupiono tylko kilkanascie zestawow przez dekade, a fakt blokowania WB przez MON w przetargach na bezzalogowce jest powszechnie znany. Milczenie i takie tam.

 6. Wojciech

  Rosja traci na własne życzenie. Gdyby nie idiotyczna agresywna polityka, ciągłe straszenie sąsiadów i odmowa współpracy to mieliby przynajmniej 30% większy eksport broni. Szczególnie samolotów. Nawet Polska by kupowała części do samolotów.

  1. Yugol

   Naprawdę agresywna polityka popatrzeć tylko jak z bazami są coraz bliżej Ameryki czy jest odwrotnie???

  2. Pirat

   Kto kazał Rosji sąsiada atakować? Nie mogli po ludzku negocjować? Ale cóż. Rosja tylko czołgami umie ... niczym więcej.

  3. Box123

   No tak. Przecież milujaca pokój Rosja wcale nie napadła na Gruzję a potem na Ukrainę i do dziś nie okupuje ziemi tych krajów. Wcale też nie ćwiczy regularnie napadu na Polskę i zrzucania bomb atomowych na Warszawę. Nie przypominam sobie też żeby Amerykanie siła chcieli budować swoje bazy w krajach sąsiadujących z Rosją ( w przeciwieństwie do Rosji która kiedy tylko Ukraina chciała wypowiedzieć jej umowę na bazę wojskowa zajęła terytorium na którym ta baza się znajdowała i okupuje go do teraz) . Z tego co wiem to właśnie te kraje, tak jak Polska o to zabiegają, bo poznały się już na bandytach z Moskwy i każdy chce się trzymać od nich jak najdalej.

 7. Lis

  Wenezuela się stacza a indie to duży kraj raczej będą inwestować w produkcje w własnego uzbrojenia.

 8. Zniesmaczony

  Żeby te cudowne super myśliwce F-35 nie okazały się tak cudowne jak super nowoczesne Boening 737-MAX które w okresie mniejszym niż pół roku pogrzebały ponad trzysta osób i dla których coraz więcej krajów zamyka swoją przestrzeń powietrzną.

 9. Gts

  Znamienicie panowie fachowcy. Jeszcze trochę i wrócimy do produkcji wiaderek i walonek na rynek wewnętrzny.

Reklama