Reklama

Polityka obronna

Raport SIPRI: Europa zbroi się z powodu napięć z Rosją

Fot. Mariusz Błaszczak/Twitter

Napięcia w relacjach, a następnie konflikt z Rosją w ciągu ostatnich pięciu lat spowodowały gwałtowny wzrost transferów zbrojeniowych do krajów europejskich. W 2022 roku Ukraina stała się trzecim największym importerem broni na świecie - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Europa zbroi się z powodu napięć z Rosją (...). Państwa europejskie postrzegają środki militarne jako najważniejszą odpowiedź na zwiększone zagrożenie, a także sposób na zapobieganie konfliktom" - podkreślił autor opracowania SIPRI Peter Wezeman.

Według analizy sztokholmskiego instytutu import broni do krajów Europy wzrósł o 47 proc. między latami 2013-17 a 2018-22. W przypadku europejskich członków NATO import broni w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł o 65 proc. Jednocześnie na poziomie globalnym międzynarodowe transfery w branży zbrojeniowej spadły o 5,1 proc.

Czytaj też

Jak podaje SIPRI, udział USA w światowym eksporcie broni wzrósł od 2007 roku z 33 do 40 proc. Natomiast udział Rosji spadł z 22 do 16 proc. Największym odbiorcą rosyjskiej broni były Indie, Chiny oraz Egipt.

Czytaj też

"Prawdopodobnie inwazja na Ukrainę jeszcze bardziej ograniczy rosyjski eksport broni. Wynika to z konieczności nadania priorytetu dostawom dla własnych sił zbrojnych, a popyt na rosyjską broń pozostanie na niskim poziomie ze względu na sankcje handlowe oraz presję USA oraz sojuszników" - zaznaczył Wezeman.

Czytaj też

W raporcie podkreślono, że Ukraina w 2022 roku stała się trzecim, po Katarze oraz Indiach, największym importerem broni na świecie oraz 14. w latach 2018-22. Ukraina odpowiadała za 2 proc. światowego importu broni w ciągu ostatnich pięciu lat. "Z powodu obaw, że dostawy myśliwców i pocisków dalekiego zasięgu mogą doprowadzić do eskalacji wojny na Ukrainie, kraje NATO odrzuciły prośbę Ukrainy o przekazanie tego rodzaju broni. Jednocześnie takie uzbrojenie było dostarczane do innych krajów będących w konflikcie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Południowej" - zauważył Wezeman.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Chinol

    FAKTY- EUROPA SIE ZBROI i USA - Prpaganda - Nie to Rosja sie zbroii i Chiny.

    1. Chyżwar

      Rozumiem, że tabletek możesz nie lubić ale są jeszcze długie spacery na łonie przyrody. Jeśli i tego nie lubisz to hodowla i obserwacja małych zwierzątek. Na przykład rybek akwariowych też powinna pomóc.