Polityka obronna

Prezydent: w ciągu 1,5 miesiąca informacje o nowych zakupach dla wojska

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Na pewno w ciągu najbliższego miesiąca, półtora miesiąca dowiecie się państwo o nowych zakupach dla polskiej armii – powiedział w środę dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, który tego dnia przybył na szczyt NATO w Brukseli.

Obrady szczytu rozpoczną się w środę po południu. Prezydent stoi na czele polskiej delegacji, w której są m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Przybywającego do kwatery głównej NATO prezydenta dziennikarze zapytali o polskie wydatki obronne. We wtorek Sojusz opublikował bowiem szacunkowe dane, z których wynika, że Polska wyda na obronność 1,98 proc. swojego PKB. Tymczasem NATO zaleca wydatki na poziomie 2 proc. Na takim poziomie są też planowane – zgodnie z obowiązującym prawem – polskie wydatki obronne.

W odpowiedzi Duda podkreślił, że opublikowane we wtorek dane nie są ostateczne, lecz jedynie szacunkowe.

Jestem przekonany, że ta kwota, która jest przewidziana do wydania naszymi zobowiązaniami, czyli 2 proc., zostanie wydana i mogę państwu z góry teraz powiedzieć, że na pewno w ciągu najbliższego miesiąca, półtora miesiąca dowiecie się państwo o nowych zakupach dla polskiej armii. Plan modernizacji i dozbrajania polskiej armii jest realizowany.

prezydent Andrzej Duda

Prezydent nie sprecyzował, o jakie zakupy chodzi. Towarzyszący Dudzie szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej kilka godzin później też nie chciał podać szczegółów. – Pan prezydenta Andrzej Duda rzeczywiście zapowiadał taką decyzję. Ona niebawem zostanie zrealizowana i wtedy będziemy na ten temat mówić – powiedział minister pytany przez Defence24.pl.

Nie wiadomo też, czy wypowiedź prezydenta dotyczy jednego z flagowych programów modernizacji technicznej polskiej armii czy może któregoś z mniejszych przedsięwzięć.

Słowa prezydenta mogą – choć wcale nie muszą – być związane z deklaracją, jaką w połowie czerwca złożył szef MON. Powiedział on wówczas, że w pierwszej kolejności pozyskiwane będą okręty podwodne. Program zakupu takich jednostek nowego typu nosi kryptonim Orka.

Inny możliwy trop wiąże się z pomysłem pozyskania z Australii dwóch używanych fregat typu Adelaide, będących rozwinięciem amerykańskich jednostek Oliver Hazard Perry. – W tej kwestii jesteśmy już na końcowym etapie i wkrótce przedstawimy naszą decyzję opinii publicznej – powiedział Błaszczak w najnowszym wywiadzie dla Defence24.pl. Tymczasem polski prezydent w przyszłym miesiącu udaje się z wizytą do Australii.

Poza tym Duda, odpowiadając na pytanie o polskie wydatki obronne, podkreślił, że w ubiegłym roku została uchwalona nowa ustawa. Przewiduje ona stopniowy wzrost budżetu MON do poziomu 2,5 proc. PKB począwszy od 2030 r. – To na forum Sojuszu robi ogromne wrażenie, bo to jest bardzo poważna decyzja. Tutaj nie ma obawy, jeżeli chodzi o nasze wydatki w przyszłości – przekonywał prezydent.

Wydatki obronne to jeden z ważniejszych tematów dwudniowego szczytu NATO. Tę kwestię podnosi przede wszystkim prezydent USA Donald Trump, który wielokrotnie podkreślał, że Europa wydaje za mało na swoją obronność.

Komentarze