Reklama

Polityka obronna

Prezydent: w ciągu 1,5 miesiąca informacje o nowych zakupach dla wojska

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Na pewno w ciągu najbliższego miesiąca, półtora miesiąca dowiecie się państwo o nowych zakupach dla polskiej armii – powiedział w środę dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, który tego dnia przybył na szczyt NATO w Brukseli.

Obrady szczytu rozpoczną się w środę po południu. Prezydent stoi na czele polskiej delegacji, w której są m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Przybywającego do kwatery głównej NATO prezydenta dziennikarze zapytali o polskie wydatki obronne. We wtorek Sojusz opublikował bowiem szacunkowe dane, z których wynika, że Polska wyda na obronność 1,98 proc. swojego PKB. Tymczasem NATO zaleca wydatki na poziomie 2 proc. Na takim poziomie są też planowane – zgodnie z obowiązującym prawem – polskie wydatki obronne.

W odpowiedzi Duda podkreślił, że opublikowane we wtorek dane nie są ostateczne, lecz jedynie szacunkowe.

Jestem przekonany, że ta kwota, która jest przewidziana do wydania naszymi zobowiązaniami, czyli 2 proc., zostanie wydana i mogę państwu z góry teraz powiedzieć, że na pewno w ciągu najbliższego miesiąca, półtora miesiąca dowiecie się państwo o nowych zakupach dla polskiej armii. Plan modernizacji i dozbrajania polskiej armii jest realizowany.

prezydent Andrzej Duda

Prezydent nie sprecyzował, o jakie zakupy chodzi. Towarzyszący Dudzie szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej kilka godzin później też nie chciał podać szczegółów. – Pan prezydenta Andrzej Duda rzeczywiście zapowiadał taką decyzję. Ona niebawem zostanie zrealizowana i wtedy będziemy na ten temat mówić – powiedział minister pytany przez Defence24.pl.

Nie wiadomo też, czy wypowiedź prezydenta dotyczy jednego z flagowych programów modernizacji technicznej polskiej armii czy może któregoś z mniejszych przedsięwzięć.

Słowa prezydenta mogą – choć wcale nie muszą – być związane z deklaracją, jaką w połowie czerwca złożył szef MON. Powiedział on wówczas, że w pierwszej kolejności pozyskiwane będą okręty podwodne. Program zakupu takich jednostek nowego typu nosi kryptonim Orka.

Inny możliwy trop wiąże się z pomysłem pozyskania z Australii dwóch używanych fregat typu Adelaide, będących rozwinięciem amerykańskich jednostek Oliver Hazard Perry. – W tej kwestii jesteśmy już na końcowym etapie i wkrótce przedstawimy naszą decyzję opinii publicznej – powiedział Błaszczak w najnowszym wywiadzie dla Defence24.pl. Tymczasem polski prezydent w przyszłym miesiącu udaje się z wizytą do Australii.

Poza tym Duda, odpowiadając na pytanie o polskie wydatki obronne, podkreślił, że w ubiegłym roku została uchwalona nowa ustawa. Przewiduje ona stopniowy wzrost budżetu MON do poziomu 2,5 proc. PKB począwszy od 2030 r. – To na forum Sojuszu robi ogromne wrażenie, bo to jest bardzo poważna decyzja. Tutaj nie ma obawy, jeżeli chodzi o nasze wydatki w przyszłości – przekonywał prezydent.

Wydatki obronne to jeden z ważniejszych tematów dwudniowego szczytu NATO. Tę kwestię podnosi przede wszystkim prezydent USA Donald Trump, który wielokrotnie podkreślał, że Europa wydaje za mało na swoją obronność.

Reklama

Komentarze (32)

 1. Rafal

  nie wiecie co kupią?Homara-Himarsa!!!!Kupią i zapłacą z góry żeby wydać zaplanowane wydatki.A że to szmelc to nie ważne,ważne żeby Wuj Sam był zadowolony i poklepał kogoś ważnego po plecach!!!!

 2. Dumi

  Wasze decyzje to obowiązek. Ale co nam po decyzji jak rząd daje za mało pieniędzy na armie. Panie prezydencie kraje NATO są pod wrażeniem podniesienia PKB przez Polskę do 2,5? Kogo pan chce przekonać takimi stwierdzeniami??? Dlatego w armii potrzebne są chłodne głowy. Fakty są takie, że ten wzrost nastąpi po upływie (w lwiej części) kadencji obecnego rządu. Dajecie na armie zbyt mało. Nas mało interesuje poklepywanko po plecach i \"jaranie się\" tym, że ktoś o nas dobrze mówi. Polacy nie gęsi... Panie Duda: więcej kasy na armie. Dodatkowo do tego co już zaplanowano bo to ZA MAŁO. Skorzystajcie ze spec ustawy w końcu!!! Polacy już nie chcą obietnic w kwestii armii. A kadencje Wam się kończą. Coraz bliżej rozliczenia.

 3. Perun

  Jak to możliwe, że politycy od dwóch lat chwalą się wykorzystaniem budżetu na obronność w 100% a jednocześnie nic nie kupiono? Nic oprócz węgla, samolotów VIP, śmigłowców dla policji i podejrzanych konserw.

 4. Świadek Michnika

  To będzie zakup 27 kamizelek kuloodpornych z opcją na kolejne 2 oraz 31 scyzoryków z opcją na kolejne 3. Oczywiście z 50% udziałem przemysłu polskiego w produkcji.

 5. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  ODPOWIADAM....największą sztuką jest milczeć ale tak by wszyscy to usłyszeli ..wszak polityk co dzień ma inną prawdę .....

 6. MI6

  Ta jasne pewnie odkupimy slowackie MiGi 29 oraz zamówimy kolejna partię malowanych hełmów stalowych...

 7. Ssss

  Pewnie pare ukm albo innei drobnicy

 8. Kol

  Konkrety panowie konkrety bo tylko gadanie wam zostało.

 9. Selmak

  Weźmy chociaż te okręty , nie mamy nic więcej a one chociaż są a nie będą zbudowane za 20lat....

 10. gabon77

  w gadaniu o zakupach, analizowaniu, przygotowywaniu i analizowaniu wszelkiego rodzaju ofert i dialogów technicznych jesteśmy mistrzami lecz efektów z tego żadnych - uwierzę w zakupy jak zobaczę ich wyniki

 11. Troll i to wredny

  Są wakacje, czyli gawiedź musi dostać jakiegoś potwora z Loch Ness w sezonie ogórkowym...

 12. Infernoav

  2,5 to miało być do 2030 a nie od 2030

 13. [sic!]

  To będzie coś bez przetargu i offsetu z Ameryki. Za (2-1,98)%PKB Zagaduję: Javeliny

 14. oskarm

  @Salomon Pewnie zabrakło kasy na nowe o odpowiednich zdolnościach. Z pustego nie nalejesz...

 15. Honecker

  A może to będą nowe Honkery...., albo chociaż wyremontowane silniki do nich ! ;)))

 16. Feluś

  Do Salomon Myślę że doskonale wpłynie, zwłaszcza na przemysł stoczniowy proweniencji państwowej, który nie jest w stanie nic wybudować (patrz. Gawron) ale może chętnie przyjąć na naprawę dokową i trzymać tam kilka lat (patrz Orzeł). Po przepłynięciu fregat z Australi napewno konieczne będzie oczyszczenie kadłuba ze skorupiaków - a więc naprawa dokowa, która może się przedłużyć gdy ujawnione zostaną u leciwych pań nowe mankamenty. No i przecież potrzebne mogą być modernizacje, śpiewające ławeczki na mostku, albo jaki Wróbel na dachu.

 17. Boczek

  A to, to już przerabialiśmy. Ciekawe co takiego się zdarzy w czasie miesięcy urlopowych.

 18. Gts

  Nielot bojowy - masz absolutna racje. Nawet o tym pisze czasem. Nie sztuka wydac 10 mld na drogi, pomniki, lawki czy pokazdy VIP albo wpompowac w przemysl zbrojeniowy aby koledzy z zarzadow, rad nadzorczych, prezesi zwiazkow pojechali na wakacje pod palmy i wzieli sowite premie jak nasze pilkarzyki. No ale pis akurat kombinuje jak moze by te pienaidze trafily tam gdzie trzeba tzn nie na armie a do krewnych i znajomych dzialaczy czy liderow religijnych. King - wez sie nie kompromituj chlopie. Akurat kazdy widzi ile i czego pis kupil albo zamowil bo to informacje jawne z przetargow. Owszem jest tego troche ale nie jest tego tyle ile piszesz. Poza tym takie zakupy realizuja zie zazwyczaj same bo wynikaja z planow zapotrzebowania. Te wydatki mieszcza sie w standardowym budzecie i nie trzbea wielkich decyzji aby kupic noktowizor. Zarzut do PIS jest xalkiem inny. Ponoc wystarczylo nie krasc, sami zapowiadali i zapowiadaja czego to nie kupia do konca tygodnia, miesiaca i roku. No i niestety latami odwlekane decyzje dluzej juz nie moga byc odwlekane i decyzje powinny zostac podjete a sprzet kupowany tak zeby najpozniej do 2020r trafial do jednostek. Niestety mamy wielki koncert niedasizmu, arogancji i wrecz klamania prosto w twarz, tak co tydzien, co miesiac co roku.

 19. ekonomista

  Od Australii tylko licencja na Hawkei. Te pływające złomy niech wciskają komuś innemu...

 20. Kaszlak

  Aha. Informacje o zakupach. Już się wystraszyłem, że naprawdę coś kupią. Pogadać możemy, i tak już sobie gadamy o tych zakupach parę ładnych lat. Panie prezydencie, proszę z takimi wiadomościami zwracać się bezpośrednio do przebywających na szczycie państw NATO a nas w to nie mieszać. Przy okazji niech pan opowie tamtejszej gawiedzi jakie my fajne przetargi robimy (i je uwalamy), analizy, dialogi i postępowania. Niech mają pełny obraz. Może by i USA coś się nauczyło jak można zaoszczędzić....

 21. Taghmata Omnissiah

  Kolejny sypie terminami, tyle terminów i że za raz, za tydzień, za miesiąc, za dwa i że do końca roku już usłyszeliśmy że traktowanie kolejnej takiej deklaracji to jedynie uśmieszek może politowania wzbudzać. Czyny nie słowa ani terminy, czyny!

 22. Salomon

  Ciekawe jak się ma ewentualne kupno starych fregat z Australii do koncepcji wspierania polskiego przemysłu i rozwijania własnych zdolności? Wygląda na to, że \"okres przejściowy\" w naszej MW zamiast 10 bedzie trwał 50...

 23. Jacek

  Brak zakupów to jest SYSTEMATYCZNE i PRZEMYŚLANE działanie mające na celu osłabienie Armii.

 24. King

  Obecny rząd kupił więcej wyposażenia osobistego żołnierzy (broń osobista, noktowizja, kamizelki, hełmy) niż wszystkie rządy razem wzięte od 2000 roku. Nie zmieni tego nawet permanentny hejcik w wydaniu tych którzy marzą o tym \"aby było jak było\", czyli aby nasi biegali z AK w stalowych hełmach i bez kamizelek......

 25. obywatel

  Pioruny do kitu bo eksplodują obsłudze w twarz, granatniki z Tarnowa do kitu bo się zacina wadliwa amunicja z Meska w nich, Groty do kitu bo się przegrzewają podobno....obraz wydatków moich pieniędzy na tą modernizację jest tragiczny!

Reklama