Reklama

Polityka obronna

Prezydent: Musimy kontynuować rozbudowę i modernizację armii

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, 11 listopada 2023
Autor. Kancelaria Prezydenta RP

Programy modernizacji technicznej armii i jej rozbudowa liczebna muszą być kontynuowane – powiedział prezydent Andrzej Duda. Wezwał do dalszego wsparcia Ukrainy; przestrzegł, że jeśli rosyjski imperializm nie zostanie zatrzymany, będzie się nadal rozprzestrzeniał.

Reklama

„Czy możemy być pewni, że imperializm rosyjski zatrzyma się na okupowanych dzisiaj przez Rosję ziemiach Ukrainy? Możemy być pewni, że się nie zatrzyma, jeżeli nie zostanie zatrzymany, jeżeli nie zostanie skarcony. Będzie szedł dalej, będzie chciał zagarniać kolejne narody, odbierając im wolność, suwerenność, ich siłę i potencjał ” – mówił prezydent w sobotę podczas uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie.

Reklama

Dodał, że Polacy „znają to znakomicie ze swojej historii”. „Musimy uczynić wszystko, by nigdy więcej nie stało się to naszym udziałem. Musimy cały czas wspierać naszych ukraińskich sąsiadów w ich walce o ocalenie swojego państwa, ale musimy także budować siłę naszego” – mówił.

Wezwał, by realizować rozpoczęte programy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i militarnego, „odbudowę istotnego potencjału naszej armii, jej modernizację, uczynienie jej taką, by była w stanie obronić Polskę w przypadku agresji z zewnątrz; by była w stanie stanąć do walki nawet przeciwko armii rosyjskiej, gdyby chciała tutaj przyjść”.

Reklama

Dodał, że polskie wojsko powinno dawać „gwarancję tego, że armia rosyjska Polski nie zajmie, bo tylko to, tylko perspektywa klęski w Polsce i w związku z tym wstydu i hańby, upadku idei imperialnej, może rosyjski imperializm zatrzymać”.

„Dlatego programy zbrojeniowe, które rozpoczęliśmy, muszą być konsekwentnie dokończone, w pełni zrealizowane. Zarówno jeżeli chodzi o zakupy, jak również jeżeli chodzi o zwiększenie potencjału osobowego naszej armii” – powiedział Duda.

Dodał, że przynależność Polski do NATO daje Polsce gwarancje bezpieczeństwa, a „na szczęście największym gwarantem siły Sojuszu jest nasz największy sojusznik – Stany Zjednoczone”. Przypomniał wsparcie, jakiego ustanowieniu niepodległego państwa polskiego w 1918 r. udzielił prezydent USA Woodrow Wilson.

Przypomniał, że o polską niepodległość zabiegali wtedy politycy i dyplomaci z różnych obozów politycznych. „Czy ktoś z nich miał bardziej rację? Nikt z nich tak naprawdę, do końca nie zdawał sobie sprawy, jak ostatecznie pobiegną losy polityki i tamtej wielkiej wojny” – dodał. Przytoczył opinię, że „i Piłsudski, i Dmowski, jeden antyrosyjski, drugi antyniemiecki, obaj mieli rację”, choć stawiali na alianse z przeciwnymi państwami.

„Możemy się dzisiaj spierać, ale pamiętajmy tę lekcję. Dziś nie wiemy tak do końca, kto naprawdę ma rację w naszych, tutaj w kraju, politycznych sporach. To pokaże dopiero przyszłość” – powiedział Duda.

„Budujmy sojusze, umacniajmy nasze państwo. Spierajmy się, dyskutujmy, ale niech w tym wszystkim Polska niepodległa, suwerenna zawsze będzie najważniejsza. A niepodległa i suwerenna jest wtedy, kiedy to my sami o niej i naszych najważniejszych sprawach decydujemy. Kiedy to nasz parlament podejmuje najważniejsze dla Polski decyzje” – mówił. „Bądźmy w sojuszach, uczestniczmy w międzynarodowych organizacjach, ale mądrze. Niech zawsze polski interes, właściwie rozumiany, będzie dla nas absolutnie na pierwszym miejscu” – wezwał.

Czytaj też

W sobotę rano, przed głównymi obchodami święta przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydent wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe kilkunastu osobom zasłużonym dla kultury. Najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego - otrzymał rzeźbiarz Jerzy Kalina, autor m.in. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej ustawionego na Pl. Piłsudskiego w Warszawie i instalacji „Zatrute źródło” przedstawiającej papieża Jana Pawła II stojącego w czerwonej sadzawce i trzymającego nad głową głaz.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i za działalność na rzecz środowisk kombatanckich został odznaczony harcerz i więzień polityczny stalinowskiej Polski mjr Zenon Wechmann. Za wsparcie przemian demokratycznych i polskich starań o członkostwa w NATO odznaczył także dwóch obywateli USA.

Reklama

Komentarze (9)

 1. PGR

  Ukraińskiej? Polską to tylko rozbroiliście.

  1. staryPolak

   ze starego sprzętu. chciałbyś trzymać naszych czołgistów w trumnach T76? lepiej gdy bedą w Abramsach mając nad glową Apacze (oczywiście jak Amerykańce hukną na tuska, bo inaczej czołgiści dostaną leopardy z lat 60. te które wyjadą samodzielnie z garaży.

  2. Davien3

   StaryPolak skończ te bajki bo akurat to ze bedziemy mieli Abramsy to nie zasługa PiS ale Putina który napadł na Ukraine co spowodowało ze USA dało nam zgode na zakup pomimo pisowskiej wojenki z USA

  3. Chyżwar

   @Davien3 250 M1 kupiliśmy zanim putin napadł na Ukrainę. I wtedy właśnie siemoniek, który jest z twojej platformy wypisywał, że to są złe czołgi, więc skończ już. Poza tym GLDS już wcześniej chciał nam sprzedać M1.

 2. Był czas_3 dekady

  Obecne pokolenie tik-toka nie jest zainteresowane obronnością, a zaistnieniem w sieci i lajkami :-(

  1. Realista.

   Prawda . Gonią za łatwą kasą a nie żeby być na czyjeś rozkazy . Może i mają rację ?

  2. staryPolak

   nie posłuchają rozkazów po polsku, to grzecznie posłuchają po rusku.

 3. user_1052271

  Polski nie stać na posiadanie przeciętnej armii i bycie średniakiem. Inną opcją jest utrzymywanie rosyjskiej armii i produkowanie czołgów dla rosji.......za nasze pieniądze ;)

  1. pablopic

   Zadziwia mnie bezgranicznie przekonanie o jakiejś konwencjonalnej sile Rosjan, w sytuacji gdy są spychani przez Ukraińców, wyposażonych w niecałą setkę nowowczesnych zachodnich czołgów.

  2. szczebelek

   Nowy przekaz Brukseli tak nakazuje pisać, a o planach zmian traktatowych nie warto rozpowszechniać informacji.

  3. user_1052271

   Mnie bardziej zadziwia wiara w to że pomoc finansowa dla Ukrainy będzie trwałą wiecznie. Ukraina się broni bo ma stały napływ paliwa i gotówki i broni z zachodu....głównie z USA. Mocna armia i broń dalekiego zasięgu jest najlepszym straszakiem.

 4. Popolupo

  POkolenie smartfon ow ma wiecej w gowie niz wiekszosc przerazonych niewolników dajácych sie manipulowac zgodnie z zachodnia idea Slave slave. Onui rozumieja ze cale zakupy sluza interesom tylko jednego moze dwoch Panstw....

  1. staryPolak

   przyznam że ni ciula nie rozumiem Twojego tekstu. Przeczytaj go i spróbuj napisać raz jeszcze.

  2. szczebelek

   Nie wiedzą, że UE w zasadzie EWiS powstała by związać gospodarki Francji i Niemiec by był pokój w Europie natomiast przekształcenie tej drugiej w pierwszą służy pokojowemu podporządkowaniu Europy dwóm państwom.

  3. Wuc Naczelny

   @staryPolak przecież napisał wyraźnie, że młode pokolenia są przekonane że wojna jest rozgrywką mocarst o ich interesy a nie ich kraju o ich interesy.

 5. KrzysiekS

  Nie jestem fanem PPK PIRAT ale skoro już jest skończony i przetestowany dlaczego nie zakupimy nawet jakiejś pierwszej jego serii dla WP?

  1. szczebelek

   Nowy rząd kupi w końcu wspierają polski przemysł

 6. andbro

  A może zamiast wojny spróbować żyć w zgodzie z sąsiadami zamiast ich pouczać i wprowadzać im amerykańską demokrację.

 7. Prezes Polski

  To, co mnie niepokoi a pojawiło się jako jeden z wątków w przemówieniu, to irracjonalne przekonanie, że powinniśmy zbudować armię, która w pojedynkę będzie w stanie dać radę Rosji. Ludzie, którzy tak myślą są kompletnie oderwani od rzeczywistości. Tak, budujmy silną armię, ale nie miejmy złudzeń. Nasze przetrwanie zależy od sojuszy. NATO plus UE. Bycie częścią Zachodu jest naszą racją stanu. Dlatego te germanofobiczne spazmy, które wyrzucał z się je PiS przez ostatnie 8 lat, to woda na młyn Rosji. Trzeba odbudować naszą pozycję w UE, poprawić stosunki z sąsiadami. Armia - nie mamy potencjału na taką, która wygra z Rosją sam na sam. Musimy ją mieć ją tyle silną, żeby wytrzymać pierwszy napór, mieć rezerwy zdolne do przyjęcia sprzętu od sojuszników. Dać im czas na przyjście z pomocą. Tyle możemy zrobić.

  1. Sorien

   Armię musimy mieć taką która pozwoli wytrwać do czasu przybycia US ARMY . Liczenie na francuzòw czy Niemców jest ryzykowne choc nie mowi3 ze ni3 przyjda jak cos z pomoca . UE jest narzedziem do odbierania nam suwerenności na zysk Niemców i Francuzow - kto tego nie rozumiem nie ma pojęcia o geopolityce

  2. KrzysiekS

   Prezes Polski Bez urazy a jaka była nasza pozycja w UE? Według mnie raczej petenta i nic się nie zmieniło.

  3. Edmund

   @Prezes Polski wiem, kiedy Niemcy i Francuzi nam pomogą. wtedy kiedy zaangażowanie USA ARMY będzie praktyczne, wygrywające i uznają, ze na tym zarobią. Wcześniej będą sie ,,konsultować" i ,,rozmawiać".

 8. szczebelek

  Jak młode pokolenia mają formować wnioski z historii skoro ta jest " nudna i niepotrzebna", więc po prostu jej nie znają... Szczególnie to widać jak to pokolenie nie rozumie, że rozbudowa armii to nasz interes, a nie reprezentacja megalomanii rządzących. W sumie wyniki wyborów w przedziale wiekowym 18-30 przeczą tezie o tym, że nasza edukacja jest pełna propagandy ZP, wręcz odwrotnie o tym, że pokolenie smartfonów spotyka ją w Internecie.

  1. Odyseus

   To pokolenie smartfonów co Nam wybrało ten pokraczkowy rząd myśli że wojna to gra w Call of Duty czy World of Tanks , zresztą nie tylko oni , spora część tutejszych "ekspertów" od osiągów , efektów i kosztów myśli tak samo ...

  2. Szczupak

   Szczebelek. Oczywiście że nauka Historii jest nudna. Zainteresowanie Historią przychodzi z czasem. Młode pokolenie? A czy stare zna Historię Polski, Europy, Świata gdy chodzili na Historię w czasach komuny? Zakalamaną i wypaczoną. Dzięki internetowi mogą zapoznać się z danym tematem- co oczywiście nie wyklucza zakłamania tematu lub jego wybielania lub oczerniania. Taki przykład. Kuraś vel Ogień- mieszkańcy Podhala, członkowie AK i Historycy uznają go za bandytę, mordercę, złodzieja i gwalaciciela zaś IPN i władza go gloryfikują. Postawiono mu pomnik ( w Zakopanem bo w.Nowym Targu i okolicach nie ma takiej możliwości) , NBP wybiła monetę, rodzina dostała apanaże. Taka jest nasza Historia. Nie jest czarno biala i nie jest usiana różami. Ale by ją poznać należy dużo czasu poświęcić nie stosując stereotypów i uprzedzeń.

  3. Whippoorwill

   A pan kolega na którym uniwersytecie studiował historię?

 9. Flaczki

  Na million procent

Reklama