Reklama

Polityka obronna

Polsko-ukraińskie rozmowy o Białorusi. Konsultacje dowódców

Autor. Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś/Facebook

Z inicjatywy strony polskiej dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew przeprowadził rozmowę telefoniczną z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych generałem broni Tomaszem Piotrowskim. Strony omówiły sytuacje bezpieczeństwa na granicy białorusko-ukraińskiej - poinformowało Dowództwo Sił Połączonych Ukrainy. Rozmowa odbyła się w związku z „nagłą kontrolą gotowości bojowej Sił Zbrojnych Białorusi.

Reklama

Wcześniej na polecenie Prezydenta Republiki Białorusi Aleksandra Łukaszenki, będącego Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, pod kierownictwem Rady Bezpieczeństwa Państwa, zarządzono nagłe sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych.

Reklama

Generał Serhij Najew po raz kolejny miał podkreślić, że sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest stabilna i pod kontrolą.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. Piotr Glownia

  MON i WP w razie połączonego ataku Białorusi i Rosji na Ukrainę, winno przygotować się na hipotetyczną możliwość buntu Wojska Białoruskiego wobec Łukaszenki, poprzez przygotowanie adekwatnego materialnego wsparcia dla nich. Żywność i amunicja będą ważne. Może warto porozmawiać też z kandydatką na prezydenta Białorusi? Łukaszenka swoje wsparcie ma na Białorusi tylko na wschód od Dniepru.

 2. Filemon19

  Pytanie wprost o bojową gotowość Polaków na manewr taktyczny Białorusi i atak na Lwów przez Polskę Odpowiedzi MON nadal brak POROSTU zabawa w najlepsze

  1. DIM1

   @Filemon. Wydaje mi się, że po pokazówce samego tylko lotnictwa NATO, niewiele by z tych podróżnych zostało. Maskować się można na pozycji, ale nie w ruchu dużych jednostek. Oraz jak zamaskować skutecznie całe duże oddziały, gdy silniki w ich pojazdach dopiero co pracowały ? I czy Białoruś dysponuje w ogóle nowoczesnymi narzędziami maskowania ? Nie, nie wydaje mi się, by odważyli się na taki czysto samobójczy krok.

  2. X

   Ja im (Białorusi) polecam zastosować pomysł, który swego czasu proponował Przewodniczący Wałęsa - wypowiedzieć wojnę USA, a następnie od razu się poddać. ;)))

  3. Extern.

   @DIM1: Nie trzeba się maskować gdy ma się OPL które wymiecie wszystko co lata. I w sumie jest to obecnie warunek absolutnie konieczny aby prowadzić jakiekolwiek działania wojenne. Generalnie obecna sytuacja na wojnie Ukraińsko-Rosyjskiej jest możliwa tylko dlatego bo obie strony za pomocą OPL wyłączyły sobie na wzajem zorganizowane działania lotnictwa nad wrogim terenem.

Reklama