Reklama

Polityka obronna

Polska współgospodarzem seminarium odstraszania i obrony NATO

Minister Błaszczak w trakcie seminarium DETERRENCE & DEFENCE
Autor. MON

„To wydarzenie ma miejsce w bardzo odpowiednim momencie. Wchodzimy w ważną fazę prac nad nową Koncepcją Strategiczną NATO. Na przyszłorocznym szczycie w Madrycie nadzieje i oczekiwania sojuszników mają przełożyć się na strategiczne wytyczne dla Sojuszu i jego działań polityczno-wojskowych” — powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do zgromadzonych w Brukseli, jak i za pośrednictwem łączy audiowizualnych, uczestników seminarium DETERRENCE & DEFENCE.

W poniedziałek, 13 grudnia br. szef MON wziął udział w odbywającym się w Brukseli seminarium Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęconego polityce odstraszania i obrony NATO (z ang. deterrence and defence). Poniedziałkowe seminarium jest elementem fazy analitycznej prac nad nową Koncepcją Strategiczną Sojuszu, która ma być zatwierdzona na szczycie NATO w Madrycie w czerwcu w 2022r. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Polska, wraz z Wielką Brytanią i Portugalią.

Polska będzie odpowiedzialna za szczegółową ekspertyzę dotyczącą wymagań dla zdolności koniecznych dla odstraszania i obrony na flance wschodniej. W seminarium wzięli udział przedstawiciele Stałych Przedstawicielstw przy NATO, resortów obrony i spraw zagranicznych, sił zbrojnych, a także think-tanków, organizacji pozarządowych, akademickich i młodzieżowych.

Czytaj też

Wygłaszając słowo wstępne podczas otwarcia seminarium, szef MON zwrócił uwagę na fakt, że nowa Koncepcja Strategiczna NATO powinna pomóc sojusznikom w dalszym dostosowywaniu NATO, jego struktur, planów, sił i zdolności do nowych wyzwań i zagrożeń krajobrazu bezpieczeństwa.Dziś NATO stoi przed wyzwaniami i zagrożeniami ze wszystkich kierunków. Środowisko bezpieczeństwa w Europie i w wielu innych regionach stało się bardziej niestabilne i mniej przewidywalne niż jeszcze kilka lat temu. Na flance wschodniej stajemy w obliczu walki Rosji o rozszerzenie wpływów.(…) Jesteśmy świadkami wykorzystywania pełnego spectrum aktywów Kremla w celu destabilizacji międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa
Mariusz Błaszczak

-- mówił szef MON, podkreślając zagrożenie płynące ze strony Rosji, przytaczając jednocześnie przykłady procesu remilitaryzacji Kremla i prowadzonej przez jego władze ekspansywnej polityki zagranicznej.

Czytaj też

Konkludując swoje wystąpienie, szef MON podkreślił wagę solidarności, niepodzielności sojuszniczego bezpieczeństwa i militarnej wiarygodności Sojuszu.

Chciałbym podkreślić, że nowa Koncepcja Strategiczna powinna wyraźnie stwierdzić, że NATO jest politycznie zjednoczone, silne militarnie i wiarygodne w obliczu obecnej i przyszłej sytuacji bezpieczeństwa, w ujęciu 360 stopni. Obecna sytuacja bezpieczeństwa pokazuje, że postawa odstraszania i obrony ma dla Sojuszu ogromne znaczenie. Musimy znaleźć zadowalający kompromis w niektórych obszarach – co jest oczywiste – ale najpierw potrzebujemy otwartego i szczerego przepływu pomysłów
Mariusz Błaszczak
Autor. MON
Reklama
Reklama