Polityka obronna

Polska i Chorwacja podpisały umowę obronną

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Ministrowie obrony Polski i Chorwacji Mariusz Błaszczak i Damir Krsticzević podpisali w poniedziałek umowę ramową dotyczącą współpracy w dziedzinie obronności. Dokument składa się z 25 elementów i zdaniem polskiego ministra daje podstawy do zacieśnienia relacji.

Błaszczak przebywał z wizytą w Chorwacji od niedzieli. Podczas rozmów poruszył – jak zapowiadało MON – tematy współpracy militarnej, rozwoju przemysłu zbrojeniowego, dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa na flance wschodniej oraz inicjatyw obronnych UE.

Zdaniem szefa MON dwustronna umowa ramowa pozwoli zintensyfikować wojskową współpracę Polski i Chorwacji. – Podpisaliśmy umowę ramową dotyczącą współpracy w dziedzinie obronności. Ona składa się z 25 elementów, jest bardzo obszerna, daje podstawy do zacieśnienia relacji – powiedział Błaszczak w Zagrzebiu.

Jak poinformowało MON, umowa reguluje m.in. współpracę w obszarach: polityki i planowania obronnego, logistyki, ćwiczeń wojskowych, kooperacji żandarmerii, badań rozwojowych  i szkolnictwa. Do tej pory Polska i Chorwacja nie miały dwustronnej umowy w zakresie obronności. Funkcjonowało jedynie porozumienie podpisane 21 lat temu między ministerstwami obrony.

Polski minister powiedział też, że Polska i Chorwacja są na dobrej drodze, by zacieśnić relacje przemysłów obronnych. – Mamy wspólne pomysły, jak wykorzystać potencjał naszych państw do zbudowania systemu, który zapewni bezpieczeństwo Polsce, Chorwacji, Europie – powiedział Błaszczak.

Szef MON dziękował też, za obecność chorwackich żołnierzy w Polsce. W ramach batalionowej grupy bojowej NATO, która szkoli się w rejonie Orzysza i Bemowa Piskiego, Chorwacja utrzymuje baterię samobieżnych wyrzutni rakietowych M92 Vulkan kalibru 122 mm i ok. 70 żołnierzy. Większość batalionu stanowią żołnierze z USA, wspierają ich także Brytyjczycy i Rumuni.

Chorwacja będzie też częścią Grupy Bojowej Unii Europejskiej, która będzie na dyżurze w drugiej połowie 2019 r. Oddział wystawią państwa Grupy Wyszehradzkiej pod dowództwem Polski. Grupa bojowa będzie złożona przede wszystkim z żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Błaszczak poinformował też, że usłyszał deklarację udziału chorwackich wojsk w tzw. szpicy NATO w 2020 r., kiedy państwem ramowym tego przedsięwzięcia będzie Polska.

Minister Krsticzević m.in. wyraził nadzieję na udział obu państw w wielonarodowym programie lotniczym, a także zwrócił uwagę na już nawiązaną współpracę polskich i chorwackich zakładów produkujących broń strzelecką.

RAL/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.