Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Netanjahu namawia USA do wspólnej krucjaty; Problemy z finansowaniem zakupów broni z Korei

Autor. 18. Dywizja Zmechanizowana

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal:Rzeczpospolita:„Ludzie Błaszczaka pod lupą SKW” „Służba Kontrwywiadu Wojskowego złożyła do prokuratury wnioski o wszczęcie śledztw przeciwko byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, teraz kontroluje też jego współpracowników. SKW złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez byłego ministra obrony narodowej „w sprawie ujawnienia informacji pochodzących z dokumentu dotyczącego planów operacyjnych Sił Zbrojnych RP”. Jak podaje SKW jest to efekt przeprowadzonej w 2024 r. kontroli „stanu zabezpieczenia informacji niejawnych w Ministerstwie Obrony Narodowej”. Takie zawiadomienie zostało złożone już w poprzednim tygodniu o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”. SKW tłumaczy to ustaleniem „nieprawidłowości w zakresie niewłaściwego postępowania z informacją niejawną, działania na szkodę interesu ochrony informacji niejawnych”, co ma wypełniać znamiona przestępstw określonych w rozdziale XXXIII i XXIX Kodeksu karnego.

Teraz dodatkowo Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła kontrolne postępowania sprawdzające wobec Agnieszki Glapiak i Piotra Zuzankiewicza.(…) Glapiak, która była najbliższą współpracownicą Błaszczaka, od jesieni 2022 r. pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z kolei Zuzankiewicz był dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. SKW wskazuje, że współuczestniczyli oni „w procederze nieuprawnionego znoszenia klauzuli tajności z dokumentów planowania operacyjnego i przyczyniły się do powstania ustalonych w ramach kontroli nieprawidłowości”.”

Maciej Dobski:Gazeta Polska Codziennie:„Kursant KGB we władzach kluczowej spółki zbrojeniowej” „Negatywnie zweryfikowany funkcjonariusz SB rozpracowujący Kościół, który był na kursie KGB w Moskwie, został prezesem polskiej spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Wojskowych Zakładów Elektronicznych. Podmiot ten współpracuje z amerykańskimi Raytheon i Lockheed Martin przy programie budowy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Wisła. 15 lipca br. do rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Elektronicznych SA, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, powołano Henryka Grobelnego - ustaliła Telewizja Republika. To strategiczna spółka pod względem współpracy z Amerykanami przy tarczy antyrakietowej. Tymczasem Grobelny to były esbek, który brał udział w rozpracowywaniu Kościoła i księży, a także ukończył kurs sowieckiej KGB w Moskwie.”

Reklama

polskieradio.pl:„Polski system przeciwlotniczy Piorun - w ramach konsorcjum z Litwą, Łotwą i Norwegią - został zgłoszony do unijnego programu wspólnych zakupów uzbrojenia” „Mowa o europejskim programie EDIRPA (The European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act). Został powołany w celu wspierania przemysłu obronnego, jak i zacieśniania współpracy państw Unii Europejskiej w obrębie zakupów uzbrojenia. Budżet programu, w ramach którego koordynowane są zakupy sprzętu, wynosi ok. 300 mln euro. O wspólnych zakupach przenośnych zestawów przeciwlotniczych Piorun poinformował w czwartek Paweł Bejda. „Czekamy na pozytywną opinię organu oceniającego” - podkreślił wiceszef MON. Informację o przedsięwzięciu przekazał również resort obrony Litwy. Zaznaczył przy tym, że zakupy będą stanowiły wsparcie dla litewskiej obrony powietrznej, a jednocześnie zacieśnią współpracę z Polską, którą w komunikacie określono jako bliskiego sojusznika.”

bankier.pl:„Brytyjskie MON: Rosja ma problemy z przekazywaniem dostaw na Krym” „Rosja ma problemy z przekazywaniem dostaw na okupowany przez nią Krym, po tym jak Ukraińcy trafili ostatni działający prom - Sławianin - który dostarczał zaopatrzenie na ten półwysep - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. W najnowszej aktualizacji wywiadowczej przypomniano wtorkowy ukraiński atak na prom Sławianin typu Ro-Ro, który stacjonował w porcie Kawkaz. To uderzenie spowoduje problemy z zaopatrzeniem Krymu i eksportem gazu LPG z regionu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Promy Ro-Ro są używane w wielu miejscach na świecie, ich specyfika polega na konstrukcji pozwalającej na szybki rozładunek i załadunek. Na ten moment Rosjanie nie posiadają już żadnego promu Ro-Ro, który mogliby wykorzystywać do zaopatrywania Krymu - przekazał brytyjski resort obrony.”

Reklama

Onet.pl:„Rosyjska tajna policja wznowiła czystki w rosyjskim MON-ie” „Zatrzymanie Andrieja Biełkowa, dyrektora generalnego Wojskowego Przedsiębiorstwa Budowlanego (WPB) Ministerstwa Obrony Rosji, o którym dowiedzieliśmy się dziś wieczorem, oznacza wznowienie czystek w Ministerstwie Obrony, które rozpoczęły się pod koniec kwietnia wraz ze sprawą karną przeciwko wiceministrowi obrony Timurowi Iwanowowi. Ostatnie zatrzymanie w kierownictwie ministerstwa miało miejsce dwa miesiące temu — 24 maja sąd wysłał do aresztu Władimira Wierteleckiego, dyrektora departamentu MON ds. zamówień publicznych. Zatrzymanie Biełkowa pokazuje, że fala czystek w resorcie obrony jeszcze się nie skończyła.Biełkow kieruje firmą budowlaną Ministerstwa Obrony, która m.in. działa jako najważniejszy deweloper w okupowanym Mariupolu w Ukrainie. Jego zatrzymanie nie ma jednak nic wspólnego z WPB — według mediów Biełkow jest oskarżony o udział w zakupie tomografu po zawyżonej cenie w czasie, gdy był dyrektorem departamentu budownictwa w MON.”

gazeta.pl:„Rosyjski dron spadł na kraj NATO. Jest stanowisko Sojuszu Północnoatlantyckiego” „Na terenie Rumunii, przy granicy z Ukrainą, odnaleziono szczątki rosyjskiego drona irańskiej produkcji. Rumuńskie Ministerstwo Obrony przekazało, że maszyna spadła na tereny niezamieszkałe.W ciągu dwóch minionych nocy, z 22 na 23 lipca i z 23 na 24 lipca, mieszkańcy rumuńskich miejscowości w okręgu Tulcza, położonym przy granicy z Ukrainą, otrzymali komunikaty RO-Alert. Chodziło o możliwe zagrożenie upadkiem na ziemię szczątków rosyjskich dronów zestrzeliwanych przez ukraińską obronę powietrzną. Rosja dwie noce pod rząd atakowała dronami cele w delcie Dunaju.Rumuńskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w związku ze zmasowanym atakiem Rosjan na cele w pobliżu granicy poderwano myśliwce F-16 do monitorowania sytuacji na niebie. Zadecydowano również o rozpoczęciu poszukiwań na terenie w pobliżu miejscowości Plauru. W czwartek (25 lipca) przekazano, że na sprawdzanym terenie faktycznie odnaleziono szczątki dronu typu Gerań (Shahed).”

Maciek Kucharczyk: gazeta.pl:„Nie ma pieniędzy na broń z Korei. Pierwsza zadyszka FWSZ” „Nie ma zgody co do finansowania dwóch dużych zakupów broni z Korei Południowej. Wszystko zależy od koreańskich kredytów, ale według nieoficjalnych informacji ich warunków nie akceptuje polskie Ministerstwo Finansów. Koreańczycy składali już kilka propozycji, wszystkie odrzucono mówi Gazeta.pl Tomasz Dmitruk. Jak mówi dziennikarz miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa” i portalu „Dziennik Zbrojny”, problem jest z konkretnie dwoma umowami na broń z Korei Południowej. Chodzi o armatohaubice K9 i wyrzutnie rakiet K-239 Chunmoo (Homar-K). Nie wiem z jakich przyczyn, ale Ministerstwo Finansów nie chce zaakceptować południowokoreańskich warunków kredytów na ich zakup - mówi Dmitruk, który jest czołowym cywilnym specjalistą, jeśli chodzi o budżet polskiego wojska.”

money.pl:„To może być rewolucyjne rozwiązanie. Firmy zatrudniające żołnierzy zapłacą niższe podatki?” „Rafał Brzoska, prezes i założyciel InPostu, przekonuje, że firmy mogłyby wyszkolić i uzbroić chętnych pracowników w zamian za ulgi podatkowe. Jak się nieoficjalnie dowiedział money.pl Ministerstwo Obrony Narodowej nie mówi „nie” takiemu pomysłowi, wręcz przeciwnie. Resort ma w tej kwestii rozmawiać z przedstawicielami biznesu. Rafał Brzoska twierdzi, że Polska powinna wyszkolić obywateli na wypadek wojny i uważa, że mógłby tym zająć się polski biznes.”

Reklama

money.pl:„Myśliwce F-35 dla Polski. Dwa pierwsze otrzymamy pod koniec sierpnia” „Polska otrzyma pierwsze myśliwce F-35 - dowiedział się nieoficjalnie money.pl. Jak przekazało nam źródło w resorcie obrony, dojdzie do tego już pod koniec sierpnia. Oficjalne przekazania odbędzie się podczas spotkania Władysław Kosiniaka-Kamysza z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Polska zamówiła w USA w sumie 32 samoloty F-35. Pierwsze mają trafić do polskich siło zbrojnych jeszcze w tym roku. Według naszych ustaleń dwa myśliwce mają zostać przekazane pod koniec sierpnia podczas spotkania szefa MON Władysław Kosiniaka-Kamysza z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Jak zaznacza nasze źródło w MON, choć będzie to formalne przekazanie, samoloty jeszcze nie przylecą do Polski. Pozostaną w amerykańskiej bazie, gdzie szkoleni będą na nich polscy piloci.”

Piotr Jendroszczyk: Rzeczpospolita:„Netanjahu namawia USA do wspólnej krucjaty” „Wystąpienie w Kongresie premier Izraela wykorzystał przede wszystkim do obrony krwawych działań izraelskiej armii w Strefie Gazy. Fakty nie miały znaczenia. W prawie godzinnym przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu nie padło nic takiego, czego nie mówił do tej pory. Jednak zgromadzeni licznie członkowie Izby Reprezentantów i Senatu oraz ich goście nagradzali premiera Izraela brawami na stojąco, niemal po każdej frazie. To wyraz politycznej oceny Netanjahu, której nie podziela większość obywateli USA. Z badań instytutu PEW wynika, że mniej niż jedna trzecia Amerykanów darzy zaufaniem premiera państwa żydowskiego. 52 proc. takiego zaufania nie ma. Netanjahu wystąpił w sposób niezwykłe emocjonalny, przedstawiając znane argumenty na rzecz konieczności walki z wrogami Izraela z Hamasem, Hezbollahem, Huti i przede wszystkim Iranem, którzy są także wrogami Ameryki. To Izrael jest na pierwszej linii frontu w tej walce i USA nie mają innego wyjścia, jak wspierać państwo żydowskie, we własnym interesie.”

Onet.pl:„”Zwycięstwo Ukrainy będzie możliwe w jednym przypadku”. Norweski analityk obliczył, kiedy może skończyć się wojna. „Nie widzę innej możliwości” „— Nawet jeśli rosyjskie wojsko dokona przełomu na froncie, wciąż ma zbyt mało ludzi do tego, by go wykorzystać. Mobilizacja mogłaby to zmienić. Fakt, że Putin jej nie przeprowadza, oznacza, że albo jest to dla niego zbyt niebezpieczne politycznie, albo nie ma wystarczająco dużo broni — mówi Tor Bukkvoll. Analityk z Norweskiego Instytutu Badań nad Obronnością obliczył, jak długo Rosja będzie w stanie finansowo kontynuować wojnę. Stwierdził też, że może ona się skończyć tylko w jednej sytuacji — gdy jedna ze stron wyczerpie swoje siły. Jego zdaniem widać już pierwsze oznaki tego zmęczenia.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Chyżwar

    Obecne ministerstwo finansów najpierw chciało ciąć wydatki na wojsko a teraz ma problemy dotyczące zakupów w Korei. Czemu mnie to nie dziwi?

    1. szczebelek

      Macierewicz zerwał umowę ramową i zapłaciliśmy 80 mln euro, a obecny MF dąży do tego, że Korea pójdzie do sądu w sprawie umów wykonawczych i wtedy stracimy zaliczki plus odszkodowanie z resztą chodzi o pierwszą umowę na 212 K239 oraz drugą na K9 162 sztuk.

    2. GB

      Macierewicz zerwał umowę wykonawczą, a nie ramową, stąd kary. Nie ma problemu z podpisanymi umowami wykonawczymi, natomiast wszystko jest możliwe z umowami ramowymi. Nikt nie musi ich podpisywać.

    3. Krzysztof33

      Problem z zakupami w Korei był już za Błaszczaka, wszyscy wiedzieli, że pieniędzy nie starczy, ale jakoś nikt się tym za bardzo nie przejmował, bo szły wybory.

  2. Nawigator

    Nawigator Złe wieści dla naszej MW. Koniec programu Orka. Nie będzie OP. Będą tylko prace koncepcyjne. Na posiedzeniu w MON wspólnie z MF, przegłosowano zamknięcie programu Orka. Wszyscy byli za, przeciw była tylko Agencja Uzbrojenia, ale została przegłosowana. Dziwnie się to wiąże z problemami finansowymi z Koreą i wcześniejszym wyciekiem dokumentu o ograniczeniu finansowania PSZ.

  3. ANDY

    skoro brak środków na modernizację SZ RP ... to należy definitywnie skończyć z darmową pomocą i wysyłką sprzętu na UA ... już tak deficyt "szczytuje" ... a dopiero początek kryzysu ...

    1. GB

      Absolutnie trzeba pozbyć się postsowieckiego złomu przekazując go Ukrainie. A deficyt jest mniejszy niż zakładał plan.

    2. GB

      Deficyt po 6 miesiącach 2024 roku (takie są znane już dane) to prawie 70mld zł. Budżet na cały rok zakładał deficyt na poziomie 184 mld zł. Czyli 70/184 = 38% Jak widzisz na połowę roku nie ma przekroczenia deficytu na ponad 50%.

    3. ANDY

      skąd takie dane (chyba ze stron rządowych)... skoro jest tak dobrze dlaczego jest taka kicha z realizacją zamówień ... i finansowaniem ochrony zdrowia ... - człowieku rozejrzyj się dookoła i dowiedz ile firm upada ... zamyka swoją działalność ... i ile firm zwalnia ( chodź by PKP Cargo ... ) jaka jest wycena firm i dlaczego taki spadek zysków ...

  4. GB

    Jeden z portali ukraińskich zajmujący się liczeniem strat podaje, że armia ukraińska straciła Stara266 z podwójnie sprzężonym działkiem 23mm na pace. Czyli pojazd Hibneryt. Nie kojarzę abym wcześniej gdzieś była informacja iż dostarczyliśmy Hibneryty Ukrainie.

  5. LMed

    No cóż, nie ma kontraktu na K9, ale pech panie.

  6. user_1050711

    Re: Pioruny... - A Norwegię, to kiedy przyjęto do UE ?

    1. Dudley

      Norwegia do UE nie należy, ale do EOG już tak. W skrócie, funkcjonuje jak członek UE, przyjęła prawo UE, i płaci składkę, ale nie ma prawa głosu.

    2. Mario1972

      Przeczytaj ze zrozumieniem .

Reklama