Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Jak obronić niepodległość?; Izrael i Hamas popełniają zbrodnie wojenne

Autor. PGZ

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Marek Kozubal: Rzeczpospolita:„Jak obronić niepodległość? Lekcja ukraińska” „Ta wojna w zamyśle Putina miała się skończyć w trzy dni, a trwa już ponad 20 miesięcy. Ukraińcy pokazali, że dla ocalenia państwa ważna jest zarówno siła armii, jak i odporność społeczeństwa. Z tego, jak je zbudowali, warto wyciągnąć wnioski. Zacznijmy od kwestii ściśle wojskowych. Chyba czas zastanowić się, dlaczego dzisiaj wojna na wschodzie Ukrainy wciąż znajduje się w impasie. Jeżeli Ukraińcom brakuje nowoczesnej broni i amunicji, to czy w Polsce już teraz powinien być rozbudowywany przemysł zbrojeniowy, a produkcja prowadzona w reżimie wojennym? Czy zwiększać liczbę nowych jednostek wojskowych, czy raczej udrożnić system szkolenia rezerw? Bo prawda jest taka: zawodowi żołnierze wygrywają bitwy, a wojny rezerwiści. To dzisiaj doskonale widzimy w Ukrainie. Nie jest istotne, czy będziemy mieli na papierze armię 300-tysięczną – jak chce odchodzący minister obrony Mariusz Błaszczak, czy 220-tysięczną – jak ją widzi jeden z liderów Koalicji Obywatelskiej, były szef MON Tomasz Siemoniak. Jako państwo znajdujące się blisko frontu musimy jednak posiadać zdolności bojowe nie mniejsze niż kluczowe europejskie kraje NATO: Turcja, Francja lub Wielka Brytania.”

Reklama

Onet.pl:„Szef NATO o walkach w Strefie Gazy: państwa Sojuszu wpierają „przerwy humanitarne”Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego popierają propozycję wprowadzenia „przerw humanitarnych” w walkach w Strefie Gazy oświadczył przed spotkaniem z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie szef NATO Jens Stoltenberg. Prawo międzynarodowe dotyczące konfliktów zbrojnych musi być respektowane, a ludność cywilna — chroniona przypomniał w rozmowie z dziennikarzami. W środę pojawiły się doniesienia o tym, że Katar, w porozumieniu z USA, prowadzi negocjacje z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas w sprawie uwolnienia od 10 do 15 przetrzymywanych przez to ugrupowanie zakładników w zamian za krótkie zawieszenie broni. Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie potwierdził tych informacji i oświadczył, że nie będzie nawet krótkiego rozejmu w tej wojnie, o ile Hamas nie uwolni uprowadzonych osób. Stoltenberg podkreślił też w rozmowie z dziennikarzami, że wojna Izraela z Hamasem „nie może rozwinąć się w większy konflikt regionalny”. — Iran i Hezbollah muszą się trzymać z dala od tych walk — dodał, odnosząc się do ryzyka powstania drugiego frontu, na północy Izraela, przy granicy z Libanem, skąd państwo żydowskie atakowane jest przez szyicki Hezbollah, finansowany i zbrojony przez Iran.”

Onet.pl: „Niemcy wyślą myśliwce do Rumunii. Misja ma wzmocnić wschodnią flankę NATO” „Niemcy wyślą do Rumunii cztery myśliwce Eurofighter w celu wzmocnienia misji NATO Air Policing i ochrony wschodniej flanki Sojuszu — donosi agencja Reutera. Misja ma rozpocząć się pod koniec miesiąca. Niemcy wyślą do Rumunii myśliwce Eurofighter Do rumuńskiej bazy wojskowej niedaleko Konstancy nad Morzem Czarnym ma trafić ok. 80 niemieckich żołnierzy. Niemiecka agencja dpa zwraca uwagę, że rozmieszczenie samolotów Eurofighter odbywa się na wniosek Bukaresztu. Reuters przypomniał z kolei, że w przeszłości niemieckie siły powietrzne wspierały już misję Air Policing w Rumunii. We wrześniu Bukareszt potwierdził, że w trakcie rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem, na terytorium Rumunii przy granicy z Ukrainą znaleziono fragmenty dronów, „podobnych do tych, których używa Rosja”. W odpowiedzi Rumuni wzmocnili środki ochrony ludności cywilnej w delcie Dunaju, a także zwiększyli liczbę swoich wojsk, w tym jednostek obrony przeciwlotniczej w tym regionie. W ramach wsparcia sojuszniczego USA skierowały do Rumunii cztery samoloty wielozadaniowe F-16 w celu patrolowania przestrzeni powietrznej w ramach misji Air Policing. Informowano o tym pod koniec września.”

Reklama

Wp.pl: „Rosja ma problem. Cenne systemy S-400 muszą zostać przesunięte” ” Po zeszłotygodniowych doniesieniach o utracie kilku systemów rakietowych dalekiego zasięgu typu ziemia-powietrze S-400, Rosja zapewne będzie musiała zmienić rozmieszczenie pozostałych tego typu jednostek. W ten sposób osłabi jednak ochronę na powietrzną peryferiach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, najlepsze rosyjskie systemy dalekiego zasięgu, takie jak S-400 Triumf (w kodzie NATO oznaczone jako SA-21), są w stanie atakować cele na dystansie do nawet 400 km. Rozmieszczone są głównie w strategicznie ważnych miejscach, a także wzdłuż granic Rosji, zatem usunięcie tych systemów niemal na pewno osłabiłoby rosyjską obronę powietrzną na jej peryferiach. „Zmiana dyslokacji strategicznych środków obrony powietrznej dodatkowo pokazałaby, w jaki sposób konflikt na Ukrainie nadal nadwyręża rosyjską armię i jej zdolność do utrzymania podstawowej obrony na rozległym obszarze” - napisano w aktualizacji wywiadowczej. W czerwcu Ukraińcom udało się zniszczyć system S-400 znajdujący się na okupowanym Krymie. Pod koniec października informacje o zniszczeniu trzech kolejnych systemów S-400 w obwodzie ługańskim przekazały rosyjskie media. Zdaniem Ukraińców, a także brytyjskiego wywiadu takich strat mogło być jednak jeszcze więcej.”

Wp.pl: „Rosja skopiuje taktykę Hamasu. Ukraińcy wiedzą, czego się spodziewać” „Ołeksij Hetman, major Rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy wyjaśnia, jakiego ataku należy spodziewać się ze strony Rosji nadchodzącej zimy. Będzie to taktyka, której użył Hamas podczas ataku na Izrael. Ukraińcy nie dość, że wiedzą, jakiego ataku się spodziewać, to dysponują nowoczesnymi systemami do obrony powietrznej, których możliwości przypominamy. Jeszcze w ubiegłym roku ataki Rosjan w zimie były rozproszone po całej Ukrainie – czytamy na portalu Defense Romania. Wojska ostrzeliwały stanowiska przeciwnika stosunkowo niewielką liczbą rakiet. Nadchodząca zima – zdaniem Hetmana – będzie przebiegać zupełnie inaczej. Rosjanie wykorzystają taktykę Hamasu, który zaatakował na początku października Izrael. Wojskowy z Ukrainy wyjaśnia, że Rosjanie najprawdopodobniej będą nadal atakować podobną liczbą pocisków, jednak różnica w stosunku do 2022 r. ma polegać na tym, że tym razem każdy pocisk trafi w jeden-dwa wybrane cele. Nie będzie prowadzony ostrzał wielu pozycji Ukraińców – agresor postawi na konkretne cele, które będą najsłabiej chronione. Obrońcy spodziewają się, że silny ostrzał odbędzie się w południowej lub centralnej części kraju.”

polskieradio.pl: „ONZ: Izrael i Hamas popełniają zbrodnie wojenne” „Wysoki Komisarz Praw Człowieka ONZ oskarżył Izrael i Hamas o zbrodnie wojenne w Gazie. Volker Turk zaapelował też o natychmiastowe zawieszenie broni. Komisarz ONZ od kilku dni jest na Bliskim Wschodzie. Volker Turk był już w Egipcie, w tym na przejściu granicznym z Gazą w miejscowości Rafah. To właśnie przez to przejście do oblężonej przez Izrael Gazy wjeżdża teraz pomoc humanitarna. Volker Turk powiedział dziennikarzom, że nie ma wątpliwości, iż Hamas popełnił 7 października zbrodnie wojenne. „To, co stało się wtedy, ale także przetrzymywanie do dzisiaj zakładników to zbrodnia wojenna. Ale stosowanie przez Izrael odpowiedzialności zbiorowej poprzez bombardowania i przymusowe wysiedlanie, także kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna“ - mówił. O zbrodniach wojennych, popełnianych przez obie strony konfliktu mówiły też w ostatnim czasie czołowe organizacje pomocowe na świecie. Z kolei szef ONZ Antonio Guterres mówił wczoraj, że duża liczba Palestyńczyków, którzy zginęli w izraelskich nalotach, pokazuje, że „coś jest nie tak“. „

polskieradio.pl: „USA: pozostał tylko miliard dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy” „Administracji Joe Bidena pozostało niewiele ponad miliard dolarów na bieżące dostawy uzbrojenia dla Ukrainy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.John Kirby wezwał Kongres do szybkiego uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu John Kirby mówił, że kontrofensywa nie przyniosła przełomu na jaki liczyli Ukraińcy. Podkreślił jednak, że prezydent Joe Biden nadal wierzy, że Ukraina może odbić terytoria zagarnięte przez Rosję i że Stany Zjednoczone skupiają się na dalszym wsparciu dla Kijowa.Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Kirby poinformował, że 96 procent wszystkich funduszy przyznanych wcześniej przez Kongres na wsparcie Ukrainy zostało już wykorzystanych, w tym ponad 90 procent środków na dostawy uzbrojenia. „Pentagonowi pozostało już tylko miliard 100 milionów dolarów na dostawy uzbrojenia. Czasu jest coraz mniej, dlatego konieczne jest uchwalenie dodatkowej pomocy” - powiedział Kirby.”

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie: „Wystartowały ćwiczenia Lampart-23” „W tym tygodniu wystartowały ćwiczenia Lampart-23, czyli certyfikacja żołnierzy 1 Batalionu Czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej (4 Bpanc) do sił natychmiastowego reagowania NATO (VJTF). Żołnierze 1 Batalionu Czołgów operujący na czołgach Leopard 2 będą stanowić pancerną pięść NATO-wskiej szpicy, której państwem ramowym w roku 2024 będzie Wielka Brytania. W szkoleniu Lampart-23, które rozpoczęło się w poniedziałek, a zakończy w piątek, bierze udział około 600 żołnierzy z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Są to nie tylko wojskowi z 1. Batalionu Czołgów, ale również z pododdziałów wsparcia i dowodzenia, które zabezpieczają ćwiczenia Lampart-23. Przez najbliższe dni każdy z was będzie potwierdzał indywidualnie i zespołowo swoją gotowość do tego, by stanowić pancerną pięść NATO - oznajmił gen. bryg. Artur Kozłowski, dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Szkolenie rozpoczęło się jeszcze w garnizonie Warszawa-Wesoła, od transportu sprzętu metodą kombinowaną do garnizonu w Nowej Dębie.”

Reklama

Komentarze (3)

 1. Buczacza

  Problem z nie mającym analoga s-400. To wierzchołek góry lodowej, który ma moSSkowia. Polecam wypowiedź szefowej banku rosyjskiego.

  1. bezreklam

   Wczoraj na Intercii artykul - o UKraincach ktrzy sprzdawali czesci do MIG29 z Ukrainy do Malezji. (teraz w czasie wojny) i o sprzedazy amerykanskiego uzbrojnia jakie dostali z USA

  2. Buczacza

   A co to ma wspólnego z moim komentarzem?( bez muzgu)...

 2. pawelv

  W kierownictwie PO mówi się o liczebności polskiej armii ok 120 000 do 140 000 ( oficjalnie się tego nie mówi ) bo budzi to nawet sprzeciw niektórych członków PO bo taka liczebność jest za mała . Do tego dochodzą jeszcze pomysły zablokowania kontraktów na dostawy uzbrojenia z USA i Korei Płd. , zatrzymania budowy polskiej tarczy antyrakietowej a dołączenie do takiego projektu europejskiego który jest jeszcze w stadium projektów obrzydzanie polskiemu społeczeństwu patriotyzmu i wojska jako takiego .Do tego jeszcze podporządkowanie się doktrynie Niemiec która chce rugowania USA i NATO z Europy , a na to miejsce chce utworzenia Europejskich sił zbrojnych które ( już są zamysły ) zajmowały by się raczej tłumieniem dążeń niepodległościowych wewnątrz Unii Europejskiej po utworzeniu Związku Marksistowskich Republik Niemieckich w Europie. Czyli przyszłość rysuje się nie ciekawie.

 3. user_1050711

  RE: Lekcja ukraińska. Czy raczej demagogia za jej zasłoną. Otóż nie bardzo rozumiem gdzie pan redaktor Kozubal chce wyszkolić owych wielu rezerwistów ? Jeśli nie w licznych i nowoczesnych jednostkach wojskowych? Oraz nie bardzo pojmuję gdzie chciałby powołać ich, w razie moblizacji, jeśli nie będzie na nich czekać wystarczająca ilość, znanych im już jednostek wojskowych, ze znanymi im już kolegami - żołnierzami zawodowymi i ze znanym im już sprzętem?

  1. Wojciech65

   Racja.

Reklama