Reklama

Polityka obronna

PAŻP zakazał ruchu białoruskich samolotów

Fot. Russell Lee (CC BY 2.0)
Fot. Russell Lee (CC BY 2.0)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wystawiła NOTAM, czyli informację operacyjną, zgodnie z którą od północy ze środy na czwartek wprowadzony zostanie zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez białoruskich przewoźników - poinformował PAP rzecznik PAŻP Paweł Łukaszewicz. GoodWrite.pl v0.44.3 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 1 słów: 37 znaków: 300 GoodWrite.pl v0.44.3 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 1 słów: 37 znaków: 300

"Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów PAŻP wydał NOTAM informujący, że od 27 maja od godz. 00:00 (od 26 maja od godz. 22. UTC) wprowadzono zakaz wlotu w polską przestrzeń statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Białorusi" - powiedział rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Łukaszewicz.

Jak dodał, w NOTAM-ie napisano, że zakazu nie stosuje się do samolotu biorącego udział w akcji humanitarnej.

Rzecznik wyjaśnił, że NOTAM, to operacyjna informacja dla wszystkich osób, statków powietrznych, którzy mają związek z lotnictwem.

Reklama
Reklama

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od czwartku obowiązywać będzie zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Białorusi.

"Wprowadza się zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Republiki Białorusi" - stanowi opublikowane w środę w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Dodano w nim, że zakaz nie będzie stosowany wobec samolotów wykonujących lot o statusie HUM, czyli samolotów biorących udział w akcji humanitarnej.

W rozporządzeniu czytamy, że rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie przekazało, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 27 maja.

Na poniedziałkowym szczycie przywódcy państw UE uzgodnili, że zostanie wprowadzony zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE. W niedzielę bowiem samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi Mińsku wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. AWU

  Pamiętajmy że Białoruś najprawdopodobniej definiuje pojęcie "humanitarne" w taki sam sposób jak Rosja .. n.p. "konwoje humanitarne" na okupowane terytoria Ukrainy, czy "humanitarne" akcje Rosji w Syrii które ONZ określił jako "mające wszelkie znamiona zbrodni wojennych".

 2. KrzysiekS

  Jakby dołożyli do tego Rosyjski Aeroflot za współpracę Rosji z Białoruskimi służbami to dopiero była by odpowiedź a tak Rosjanie tym sterują i się śmieją.

  1. Kiks

   Niestety to by już mocno skomplikowało. Ale w ruskich można uderzyć na x sposobów. Trzeba tylko chcieć.

Reklama