NATO potępiło Białoruś za zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair

26 maja 2021, 12:16
rada północnoatlantycka
Fot. nato.int
Reklama

Rada Północnoatlantycka (NAC) potępiła w środę przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku. Ten niedopuszczalny czyn poważnie naruszył normy obowiązujące w lotnictwie cywilnym i zagroził życiu pasażerów i załogi – oznajmił główny organ decyzyjny NATO.

„Rada Północnoatlantycka stanowczo potępia przymusową zmianę kierunku lotu Ryanair między Atenami a Wilnem w dniu 23 maja do Mińska na Białorusi, a także (...) aresztowanie Ramana Pratasiewicza i Sofiji Sapiegi. Ten niedopuszczalny czyn poważnie naruszył normy obowiązujące w lotnictwie cywilnym i zagroził życiu pasażerów i załogi. Popieramy apele o pilne niezależne dochodzenie, w tym przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Popieramy środki podjęte przez sojuszników indywidualnie i zbiorowo w odpowiedzi na ten incydent” – czytamy w oświadczeniu Rady przesłanym przedstawicielom mediów.

Według NAC aresztowanie Pratasiewicza jest zniewagą dla zasad prowadzenia politycznego sporu i wolności prasy.

„Białoruś musi natychmiast i bezwarunkowo zwolnić pana Pratasiewicza i panią Sapiegę. Sojusznicy NATO wzywają Białoruś do poszanowania podstawowych praw i wolności człowieka oraz do przestrzegania międzynarodowego porządku opartego na zasadach. Sojusznicy solidaryzują się z Łotwą po nieuzasadnionym wydaleniu łotewskich dyplomatów” – podkreślają autorzy dokumentu.

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma swojego reprezentanta w NAC. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
minst
sobota, 29 maja 2021, 15:43

Terrorysci potepiaja, ale Izraela nie potepili, ot podwójna moralnośc zachodniej "demokracji". Dno.

Mark
czwartek, 27 maja 2021, 13:06

NATO potępiło Białoruś...Ale tylko słowami... ŁUKASZENKO ma to głęboko w d..pie. Słowa są ulotne i za miesiąc już nikt nie będzie pamiętał tego potępienia...Śmiechu warte...ha, ha, ha.

Polak
czwartek, 27 maja 2021, 08:56

NATO potępiło Białoruś, wpychając Łukaszenkę jeszcze głębiej w łapy Putina choć wiadomo, że to Rosja nakazało zrobić tę aferę z samolotem. Sam nie wiem, śmiać się czy płakać.

KrzysiekS
środa, 26 maja 2021, 20:23

Samolot Ryanair miał znaki SP-RSM. Pierwsze litery oznaczenia SP mówią o tym że jest to samolot zarejestrowany w Polsce czyli Białoruś zmusiła do lądowania Polski samolot. Pytanie co państwo polskie na to?

Realista
czwartek, 27 maja 2021, 08:54

Lidl Polska Sp. z o.o. też jest zarejestrowany w Polsce. Czy jest to polska firma?

im wolno
środa, 26 maja 2021, 19:48

Przeszłość pokazała, że NATO nie ma mandatu krytykować Baćke. Historia Snowdena, Moralesa, a przede wszystkim zamachu na Sulejmaniego wszystko wyjaśnia w temacie.

Fanklub Daviena i GB
środa, 26 maja 2021, 15:21

Po niezliczonych zbrodniach NATO, w tym choćby zmuszanie do awaryjnego lądowania irańskiego samolotu pasażerskiego (kilka osób rannych) rok temu czy samolotu Moralesa (to najdrobniejsze z ich zbrodni w porównaniu z wymordowaniem milionów w napadniętych przez NATO krajach!), NATO nie ma najmniejszego prawa kogokolwiek obłudnie krytykować i stroić się w piórka obrońców moralności, etyki i praworządności! :D

Koba
środa, 26 maja 2021, 16:10

Masz całkowitą rację. Pamiętaj jednakże o KAL007 i MH17. Wtedy nawet nie ostrzegaliście.

qwert
środa, 26 maja 2021, 22:53

To oczywiste że Ukraińcy nie ostrzegali, bo mieli zestrzelić,a nie ostrzegać

Kiks
czwartek, 27 maja 2021, 08:19

Podpiszesz się pod tym imieniem i nazwiskiem? No właśnie. Mocny w gębie.

qwert
czwartek, 27 maja 2021, 16:57

Ty pierwszy

Hanys
środa, 26 maja 2021, 14:47

Sie cieszcie że Białoruś nie postepuje amerykańskimi metodami, bo mogli wysłać drona i zlikwidować tego gościa rakietą na ulicy gdzieś w Wilnie ;) No ale wschód to nie dziki terrorystyczny zachód :) A NATO czyli USA może sobie rozkazywać swoim wasalikom, Białoruś pokazała że nie będzie się cackać z natowskimi terrorystami, którzy podburzają przeciwko władzy wybranej przez Naród Białoruski i możecie se potępiać jak Watykan naloty w Gazie, kogo to na wschodzie obchodzi ?

Kiks
czwartek, 27 maja 2021, 10:39

Ziew, jaki odważny. Napisz jeszcze, że wszędzie będą leje. I ciesz się, że USA likwiduje terrorystów punktowo, a nie nalotami dywanowymi jak robią ruscy. Ale dla nich czołg czy szpital, bez różnicy.

Kowalskiadam154
środa, 26 maja 2021, 14:35

Czy NATO potępiło USA i sojuszników za podobne numery z samolotem prezydenta Boliwii w 2013 roku

Kiks
czwartek, 27 maja 2021, 10:38

Jakie podobne? Nikt go u siebie nie chciał.

Tweets Defence24