Reklama

Polityka obronna

O, Holender! Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO

Premier Holandii Mark Rutte.
Premier Holandii Mark Rutte.
Autor. valtioneuvosto.fi

Były premier Holandii Mark Rutte zostanie oficjalnie wybrany na następcę Jensa Stoltenberga na stanowisko sekretarza generalnego NATO, piszą „Politico” i „Euronews”.

Kandydaturę Ruttego poparli wszyscy członkowie Sojuszu. Ostatnim krajem, który dał zielone światło premierowi Holandii, była Rumunia. Bukareszt orędował za objęciem szefostwa Paktu przez prezydenta Klausa Iohannisa, który dziś wycofał się z giełdy nazwisk.

Czytaj też

Mark Rutte będzie piastował stanowisko sekretarza generalnego Sojuszu przez co najmniej 4 lata. Przejmie pałeczkę po Jensie Stoltenbergu w najtrudniejszym czasie dla Paktu Północnoatlantyckiego w tym stuleciu. Będzie musiał zmierzyć się nie tylko z kwestią trwającej wojny na Ukrainie, ale też neoimperialną polityką Federacji Rosyjskiej, wynikiem nadchodzących wyborów w Stanach Zjednoczonych, groźbą chińskiej inwazji na Tajwan, a także gruntowną rewizją polityki obronnej państw sojuszniczych.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. rwd

  A tym samym szanse Ukrainy na wejście do NATO zmalały do zera, choć i wcześniej nie były zbyt duże.

 2. MiP

  Minister San Escobar 🤣 powiedział że Holender jest zły i płaczki po pisie w ślad za nim.....

 3. wojghan

  Pan Rutte już sie wygrzebał z zarzutów korupcyjnych czy tak jak w przypadku pani Lagarde i wielu innych szef wszystkich szefów położy swoją wszechmocną dłoń na dokumentach i wszyscy zapomną o sprawie?

 4. xdx

  NATO to pakt północnoatlantycki- nie funkcjonuje w innych rejonach, do tego są potrzebne osobne umowy i wtedy nie są to działania NATO

  1. Rusmongol

   Czyli w jakich innych regionach? Na przykład w nowej Kaledoni. 😉

 5. Seb66

  No to po NATO. Rutte to wielki fan "euro-kołchozu" więc będzie sabotował wszystko co będzie związane z NATO.

  1. Ein

   Oj tak, gasimy światło. Co za bzdury!

 6. szczebelek

  Elity polityczne Europy wybrały sobie Irlandczyka jako doradcę w UE i Holendra za szefa NATO wystarczyło być jedynie troszkę ruskosceptyczny po fakcie dokonanym.

 7. Jan z Krakowa

  Lepszy byłby Iohannis. Chociaż Rutte także jest za wzmocnieniem wsch. flanki NATO. Wydaje mi się czlowiekiem konkretnym i zdecydowanym w działaniach, chociaż -- historyk z wykształcenia, a nie umysł scisły.

 8. Podszeregowy

  Gdyby Putin miał gloś, głosowałby właśnie na Rutte. A może miał...?

 9. Mandorlianin

  @ Ależ jak Chiny zaatakują pierwsze np. amerykańską bazę na Guam, to będzie miało.

 10. Ależ

  A co ma wspólnego NATO z Tajwanem i Azją generalnie ?

  1. Monkey

   @Ależ: Amerykanie być może zechcą własnymi piersiami bronić Tajwanu. Wtedy każdy pocisk, który uderzy np. w okręt USA będzie atakiem na NATO😂

  2. Lycantrophee

   To, że nie istnieje w próżni.

  3. Tomasz

   USA to główny filar NATO geniuszu, a może być zaangażowane w wojnę o Tajwan więc teraz myślę wnioski wyciągniesz.

 11. Alsecco

  Całe szczęście ten mizerny Holenderzyna nie ma nic do realnego gadania, decydują USA, a kazdy kraj musi i tak dbać o swoje. Chyba nie myślicie , że Holendrzy, Belgowie, Portugalczycy lub Niemcy przybędą walczyć za Polskę. Róbmy swoje.

 12. xxyyy

  Budowniczy nordstreamow

Reklama