Reklama

Polityka obronna

Nowy zastępca szefa SKW

Źródło: skw.gov.pl
Źródło: skw.gov.pl

Płk Paweł Bojarski wkrótce zostanie zastępcą szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i zajmie na tym stanowisku miejsce płk. Roberta Muchy. W czwartek taką zmianę jednomyślnie poparła sejmowa komisja ds. służb specjalnych.

Przewodniczący komisji poseł Marek Opioła (PiS) powiedział Defence24.pl, że Bojarski jest związany ze służbami specjalnymi od 1999 r. – najpierw z Urzędem Ochrony Państwa, a następnie Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego służy – jak to ujął poseł – "od pierwszych dni" tej formacji, utworzonej z dniem 1 października 2006 r.

Bojarski przejmie w SKW obowiązki, które pełnił do tej pory zastępca szefa służby płk Robert Mucha. – Postanowił on zakończyć swoją służbę i przechodzi na emeryturę – powiedział Opioła.

Mucha (wtedy jeszcze podpułkownik) został wiceszefem SKW w lutym 2018 r. Jest ekspertem od ochrony informacji niejawnych. Od 2000 r. służył w UOP, a potem w ABW. Do SKW przeszedł w 2007 r.

Płk Mucha obejmował stanowisko w okresie, gdy wymianie uległa większość kierownictwa kontrwywiadu wojskowego. Było to związane z objęciem stanowiska szefa MON przez Mariusza Błaszczaka. Najpierw szefem SKW został Maciej Materka, który zastąpił Piotra Bączka, bliskiego współpracownika poprzedniego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Niedługo później wiceszefami SKW zostali Mucha i płk Maciej Szpanowski. W gronie zastępców szefa został natomiast ppłk Marek Utracki. I Szpanowski, i Utracki (dziś już pułkownik) pozostają wiceszefami SKW. Teraz dołączy do nich Bojarski.

Zgodnie z przepisami wiceszefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego powołuje i odwołuje minister obrony na wniosek szefa danej służby. Konieczne jest przy tym zasięgnięcie opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Stąd czwartkowe posiedzenie komisji i wydana opinia. Żeby Bojarski został wiceszefem SKW, potrzebna jest jeszcze tylko formalna decyzja szefa MON.

Reklama

Komentarze (5)

 1. dQ

  zastanawia, jak doświadczenie w ABW, mającej reputację formacji reaktywnej o charakterze policyjnym, moze zapewnic niezbędne umiejętności w strukturach SKW - służby wojskowej o wymaganiach - przynajmniej w teori ;) - ofensywnych (uprzedzajacych), czyli proaktywnych i charakterze wywiadowczym, a nie policyjnym !!!

 2. 1234 AO

  no proszę zawód szef, lub dyrektor. ludzie z politycznego rozdania. informacja niejawna, kadrowcy, a gdzie specjlaisci ...

 3. Krex

  Ekspert od ochrony informacji niejawnych... Czyli ktoś, kto komu zupełnie obca jest praca merytoryczna. Kanwą specsłużb jest praca operacyjna i z tych komórek powinni pochodzić Szefowie. Dlatego m. in. nasze służby działałą jak we mgle dociskane przez biurokracje

  1. Ratownik

   Dokładnie

 4. man42

  Jedni chcą modernizowac wojsko i służby Drudzy myślą co zrobić żeby bylo jak było Tych drugich jest więcej i są lepsi i silniejszej Osoby chcące pomagać modernizatorom są niszczone w każdy sposób

 5. Marek1

  SKW ?? A to my mamy w ogóle jakiś kontrwywiad ?

Reklama