Reklama

Polityka obronna

Nowe samoloty wczesnego ostrzegania NATO

Autor. www.nato.int

W związku ze zbliżającym się wycofaniem floty istniejących samolotów AWACS, NATO wybrało samoloty Boeing E-7A Wedgetail na następną generację.

Reklama

E-7 Wedgetail to zaawansowany samolot wczesnego ostrzegania i kontroli, zapewniający świadomość sytuacyjną oraz funkcje dowodzenia i kontroli. Wyposażony w potężny radar, płatowiec może wykrywać wrogie statki powietrzne, rakiety i statki na dużych odległościach, a także kierować myśliwcami NATO do wyznaczonych celów. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Turcja już posiadają lub planują operować samolotem Wedgetail. Opiera się on na zmilitaryzowanej wersji samolotu pasażerskiego Boeinga 737.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Samoloty Wedgetail będą częścią przyszłego projektu NATO do nadzoru oraz kontroli i mają wejść do służby od połowy lat 30. XXI wieku - pierwszy z nich ma być gotowy do pełnienia służby operacyjnej do 2031 roku. Projekt ten otrzymał zatwierdzenie od konsorcjum sojuszników, co stanowi jeden z największych zakupów zdolności w historii NATO. Wstępnie planowane jest pozyskanie sześciu nowych samolotów E-7A Wedgetail.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Odyseus

  Szkoda że przy okazji tego zakupy używanych Saabów 340 nie dogadaliśmy się ze Szwedami i nie zamówiliśmy od razu nowych GlobalEye i nie uruchomiliśmy 'Płomykówki" z nimi i nie zamówiliśmy Swordfish , za parę lat byśmy mieli ogarnięte i AWACS-y i Patrolowce ale dobre i chociaż to

 2. rwd

  A my będziemy mieć mini AWACSa.

  1. F16

   oczywiście ale w postaci Saaba 340, używki od Szwedów, lepsze to niż nic ale to na pewno nie poziom E7, dalej brak zdolnosci strategicznych i brak beczek do tankowania, cisza w temacie, brak zakupu uzbrojenia do F35 za to mnóstwo róznych ciekawych rzeczy kupionych od Koreńców, mniej lub jeszcze mniej potrzebnych

  2. CzarnyRycerz

   Na Saaby ciężko narzekać, bo za stosunkowo niewielką kwotę uzyskujemy zdolności, których nie mieliśmy. Przeskok kosmiczny. W połączeniu z aerostatami przynajmniej w czasie pokoju przestaniemy być ślepi.

Reklama