Reklama

Polityka obronna

Nieoficjalnie: wiceministrowie Kownacki, Grabski i Smyrgała już nie są w MON

Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl
Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl

Dotychczasowi wiceministrowie obrony Bartosz Kownacki, Bartłomiej Grabski i Dominik Smyrgała już nie sprawują swoich funkcji. W piątek po południu ich nazwiska zniknęły ze strony internetowej MON. Ich następcy mają być znani w poniedziałek.

W Biuletynie Informacji Publicznej MON obok nowego ministra Mariusza Błaszczaka nadal figurują nazwiska sekretarzy stanu Bartosza Kownackiego i Tomasza Zdzikota (powołany na stanowisko 15 stycznia) oraz podsekretarzy stanu: Bartłomieja Grabskiego, Dominika Smyrgały i Tomasza Szatkowskiego. Natomiast na stronie internetowej MON w piątek wieczorem było tylko nazwisko nowego ministra Mariusza Błaszczaka, ale nie było danych o żadnych wiceministrach. Wcześniej, w piątek po południu zniknęły stamtąd nazwiska wiceministrów Kownackiego, Grabskiego i Smyrgały.

Z ustaleń Defence24.pl wynika, że to właśnie ci trzej wiceministrowie stracili w piątek stanowiska. Potwierdziły się więc ustalenia innych mediów, które pisały o dymisji Kownackiego.

Z informacji Defence24.pl wynika, że w poniedziałek MON ma poinformować o ich następcach. Niemal pewnym kandydatem do nominacji wydaje się Sebastian Chwałek, który podobnie jak nowy szef MON Mariusz Błaszczak do tej pory pracował w MSWiA (Błaszczak był ministrem, a Chwałek był wiceministrem).

Odwołany wiceminister Bartosz Kownacki odpowiadał w resorcie między innymi za modernizację techniczną sił zbrojnych. Podkreślał, że w latach 2016 i 2017 udało się w pełni zrealizować wydatki zaplanowane na modernizację, podczas gdy w czasach rządów PO-PSL w większości przypadków znaczne kwoty zwracano do budżetu.

Zawarto też szereg kontraktów, często kierowanych do krajowego przemysłu obronnego. Największe z nich to umowa na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina z 96 haubicami samobieżnymi Krab w 2016 roku oraz modernizację czołgów Leopard 2 do standardu Leopard 2PL w 2015 roku.

Resort zdołał też przeprowadzić zakup małych i średnich samolotów dla VIP, choć ten ostatni został zrealizowany w ramach kontrowersyjnej procedury. Wreszcie, pozyskano uzbrojenie dla F-16, między innymi z pociskami powietrze-powietrze AMRAAM i Sidewinder oraz powietrze-ziemia JASSM-ER o zasięgu ponad 900 km.

Z drugiej strony, resort obrony pomimo deklaracji z początku 2017 roku nie zdołał sfinalizować największych programów modernizacyjnych, w tym między innymi zakupu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, artylerii rakietowej Homar czy wreszcie okrętów podwodnych nowego typu Orka (w tym ostatnim przypadku nie wybrano również wykonawcy). 

Nie zdołano również rozstrzygnąć postępowań na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej, rozpoczętych na początku ubiegłego roku po tym, jak w październiku 2016 zakończono niepowodzeniem negocjacje offsetowe w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal, na podstawie wskazania poprzedniego kierownictwa MON.

Z kolei Grabski odpowiadał w MON za sprawy społeczne i infrastrukturę. Natomiast Smyrgała objął stanowisko dopiero na początku grudnia. Formalnie odpowiadał za naukę i szkolnictwo wyższe, ale szykował się do przejęcia spraw zagranicznych. Za nie odpowiada wiceminister Tomasz Szatkowski, który – paradoksalnie – starał się odejść z MON, ale zostanie w ministerstwie.

współpraca Jakub Palowski

Reklama

Komentarze (3)

 1. PAWEŁ

  250 KONTRAKTÓW NA SPRZĘT W TYM 160 W NASZYM PRZEMYŚLE ,ODBUDOWA POLSKIEGO PRZEM ZBROJENIOWEGO

  1. zdziwiony

   I spadek do 65 % towarów zamawianych w naszym przemyśle i przy okazji te największe to kontynuacja programów poprzedników, a reszta to drobnica lub zakupy z pułki od USA.

 2. paweł

  SAMI ZNAWCY TEMATU

  1. Boczek

   Chyba tak - patrz G/S i stop budowy i zwolnienia - najlepiej jeszcze tych którzy budowali. A wszystko ze względów formalnych zawinionych przez MON Macierewicza!

  2. Boczek

   \",,,pracownik przedstawiciela TKMS w Polsce ...\" ...i Airbus Helicopters, i SAAB i Kongsberg i... :o

 3. wojak

  Najwyższy czas

  1. P.P.

   @Darek twoja odpowiedź jest tak samo arogancka jak były wiceminister Kownacki.

Reklama