Reklama

Polityka obronna

NATO ma narzędzia do neutralizowania rosyjskiej presji polityczno-wojskowej [SKANER Defence24]

Autor. Defence24

Gościem najnowszego programu SKANER Defence24 był Wojciech Lorenz, analityk programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Rozmowa, prowadzona przez Jacka Raubo (Defence24), dotyczyła napiętej sytuacji międzynarodowej, wywołanej rosyjskimi działaniami wokół Ukrainy. Zaś jej podstawowym kierunkiem była próba odpowiedzi na podstawowe pytanie, jak w realiach zaistniałej sytuacji kryzysowej radzi sobie NATO, a więc struktura będąca przecież filarem transatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa. Ekspert PISM podkreślił m.in. znaczenie procesu decyzyjnego w NATO w kontekście możliwości reagowania na współczesne sytuacje kryzysowe, zauważając chociażby częstokroć pomijane w przestrzeni medialnej mechanizmy konsultacji między państwami natowskimi. Pokazuje również zmiany jakie zaszły i zachodzą w systemie obrony kolektywnej, tak aby NATO było efektywniejsze w przypadku potrzeby szybkiego reagowania również na flance wschodniej. Wojciech Lorenz podkreślił przy tym, że NATO posiada obecnie możliwość wyraźnego neutralizowania rosyjskiej presji polityczno-wojskowej. Co więcej, wprost zauważył, że jeśli dziś toczone są debaty porównujące możliwości obu stron, to należy wiedzieć, iż brygada lub dywizja państwa natowskiego jest znacznie silniejsza niż odpowiedniki po stronie rosyjskiej. Stąd też nie należy jedynie oceniać zasobów natowskich używając jedynie prostych zestawień ilościowych.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. DA(łn)VIEN

  NATO...mogło by zrobić z Rosją co by chciało...ale jest problem... Problem są gospodarki największych członków NATO. Bosch i reinmetal chcą tanich surowców. Kto im je da ? General dynamics? Jeżeli to są konkurencyjne firmy. Polska zawsze będzie po stronie USA lub Niemiec ze względu na brak samodzielności państwowej i krajowej. Że teraz USA rozdaje karty w obszarze Wisły to kleczymy przed USA.

  1. polski chrzan

   NATo by chciało, ale by potem odparowało ;)

  2. CIA forever

   ANALIZA fantastyczna... proponuje sojusz z Bułgarią lub Słowacją... ehhhhh

 2. AdamUSA

  NATO odpowiem tak , nie spałem na lekcjach historii i potrafię z niej wyciągać wyniki w odróżnieniu od moich wile rodaków którym chyba doszło do jakiegoś zwarcia w mózgu poprzez edukacje MEN. Od kiedy to Rosja nas atakuje czołgami ? 2003 rok dobrze pamiętam? A kiedy to Izrael chce się usadowić na terenie Ukrainy i części Polski ? Od kiedy to USA po operacji WTC 9/11 przy współudziałem z żydami dbają o pokój ? Wojna, ale znowu poza granicami USA stara praktyka a jakie zyski i wyczyszczone długi. Jak to wypaplała zydówka Irmina Samulska (Samuel) Polska to zbyt bogaty kraj byśmy go wam oddali ! No i proszę, czyli mamy ogromne złoża a kto po operacji Smoleńsk na niuch zasiadł ? Wczoraj na karmiono złym zachodem dzisiaj złą Rosją potem Chinami ? WP potrzebne jest tylko na mięso ! Gdybym się mylił to USA pompowało by w nas pieniądze jak w Izrael co roku mln dolarów ! Tak jak zapiwiedział to już w latach 90 Henryk Pajak mamy 4 rozbiór Polski zydowski rozbiór !

  1. nowyAdVoc

   Tak daleko od Polski, a tyle wiedzy o naszym "nieszczęśliwym" kraju. Ba- szkoda, że posłowie na Wiejskiej nie chcą wiedzieć o prawdzie, którą posiada demo - kracja z ulicy. Czyżby nie wiedzą i dlaczego? [ dobre pytanie.

  2. haubica 82 mm

   Na lekcjach historii może i nie spałeś ale na lekcjach polskiego najwyraźniej :;)

  3. Paweł31

   Tak Adasiu, Rosja podbija Europę wschodnią po to, żeby przemysł zbrojeniowy w USA miał się dobrze.

Reklama