Reklama

Polityka obronna

Mroczek: główne programy modernizacyjne zostały zawalone [Defence24 TV]

W rozmowie z Defence24 TV wiceszef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek (PO) powiedział, że główne programy modernizacyjne zostały zawalone w ostanich dwóch latach, kiedy to szefem MON był Antoni Macierewicz. 

Czesław Mroczek w swojej wypowiedzi dla Defence24 TV po zakończeniu wtorkowej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej skupił się na krytyce ostatnich dwóch lat w MON podczas, których jego zdaniem zrobiono bardzo mało. 

Główne programy modernizacyjne: Wisła, śmigłowce wielozadaniowe, śmigłowce uderzeniowe, okręty podwodne, okręty nawodne, system BMS czy też bezzałogowe systemy powietrzne - wszystkie te programy zostały zawalone mówiąc kolokwialnie w ostatnich dwóch latach. Minister nie potrafił też dzisiaj dać jakiejś perspektywy takiego nadania tempa tym programom.

Czesław Mroczek, wiceszef SKON

W ocenie Czesława Mroczka złym ministrem był Antoni Macierewicz, który przedstawiał niemożliwe do zrealizowania terminy zawarcia umów w kluczowych programach. 

Dobrze, że nie ma Antoniego Macierewicza. Dam taki przykład. Antoni Macierewicz w październiku 2017 roku mówił, że do końca roku podpisze umowę na dostawę okrętów podwodnych. Dzisiaj wiceminister Skurkiewicz potwierdził, że jeżeli chodzi o okręty podwodne to niezakończona jest nawet faza analityczna. Jak ją zakończą i zdecydują o wyborze trybu postępowania to do tego momentu do podpisania umowy dostawy będzie ze 2-3 lata.

Czesław Mroczek, wiceszef SKON

Były wiceszef MON stwierdził równocześnie, że wprawdzie nie ma wielkiej nadziei na to, że pod nowym kierownictwem będzie w MON dobrze to gorzej już nie będzie. 

Reklama

Komentarze (17)

 1. Box

  W zasadzie platforma która zmarnotrawila i pozwoliła rozkrasc w ciągu 8 lat 350mld zł rownolegle podnosząc podatki i drenujac budżet MONu o 10mld nie powinna się w ogóle teraz odzywac. Ale faktem jest ze dymisja Macierewicza i jego ludzi może pogrzebać nie tylko modernizację ale przede wszystkim stworzenie racjonalnych zasad i kierunków rozwoju armii, których wypadkową jest też modernizacja, bo niestety wygląda na to ze biuroktatyczna cześć wojska ustawi sobie Błaszczaka po swojemu i znowu będziemy kupować wszystkiego po 10sztuk z 10latnim opóźnieniem i wymogiem plywalnosci i mieszczanie się w herkulesie

  1. db+

   O ile się nie mylę władzę w Polsce nadal sprawuje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zmieniono tylko ministra. I zmiany tej dokonał premier rządu PiS. Czyli nadal realizowana będzie polityka obronna zgodna z linią PiS. Nie opowiadajmy zatem bajek o zbawcy Antonim, którego niecne siły usunęły i teraz to już tylko ciemność. Co do rozkradzionych 350 mld. Daje to jakieś 43 mld PLN z hakiem na rok. Ponieważ jak powiedziała była Pani Premier \"wystarczy nie kraść\" począwszy od roku 2016 wpływy choćby z takiego VAT powinny wystrzelić w górę. Tymczasem w 2016 roku wzrost przychodów z VAT rok do roku wyniósł 2,9%. I był niższy niż wzrost PKB. Czyli albo nadal ktoś kradnie, albo te historie o złodziejach z PO to takie bajki dla grzecznych mocherków. Zwłaszcza, że póki co nie tylko nikt nie siedzi ale nawet nie postawiono nikomu spektakularnych zarzutów. A za 40 miliardów rocznie to chyba coś się powinno znaleźć. Co do budżetu MON: w roku 2017 realizacja wydatków budżetu na programy wieloletnie (czyli zadania priorytetowe, o których na początku roku mówił ex minister) w ramach PMT ledwie przekroczyła 50%. Nawet komentować szkoda.

  2. tak tak

   Co do Vat to wzrost wpływów w 2016 był na poziomie wzrostu PKB, co akurat jest sporym sukcesem biorąc pod uwagę, że pierwsze reformy wystartowały w połowie roku, a wynik za 2016 był obciążony dodatkowymi zwrotami. W zasadzie było to odwrócenie wszystkiego co było charakterystyczne dla katastrofy finansów publicznych z okresu rządów PO.

 2. Harry 2

  \"Mroczek: główne programy modernizacyjne zostały zawalone\" Panie Mroczek! Trzeba było nie wyprzedawać zakładów pracy to byłyby już w Świdniku produkowane nowe śmigłowce, choćby na licencji. Może nowe samoloty w Mieleckich zakładach?

  1. db+

   W sprawie Mielca to pretensje raczej do Jarosława Kaczyńskiego. Bo te akurat zakłady sprzedał jego rząd. A to co się dzieje w Świdniku była Pani Premier oceniła bardzo pozytywnie: \"Jesteśmy w zakładzie, który co prawda ma właściciela zagranicznego, ale właściciela, który prowadzi mądrą politykę, rozwija firmę, która tutaj w Polsce zatrudnia kilka tysięcy osób. Daje również poprzez pracę zatrudnienie innym podmiotom gospodarczym, nie tylko w regionie. Wreszcie, tutaj w Polsce płaci podatki i tak rozumiemy patriotyzm gospodarczy.\" (Beata Szydło podczas wizyty w Świdniku, październik 2016). Czyli to chyba dobrze, że sprzedali, co?

 3. Sylwester

  Mroczek: główne programy modernizacyjne zostały zawalone . Tak za czasow PO

  1. Boczek

   Macierewicz nie jest z PO, a pokazał jak były dobre.

  2. PolExit

   Tak? A niby jakie? Przestarzałe caracale w cenie F35, czy kupowanie okrętów 1do1 bez sensy, składu i ładu? Jaki tam jeszcze super był program modernizacji za PO? Kupowanie uzbrojenia bez amunicji?

  3. Dropik

   W kółko te kłamstwa. Goly f35 kosztuje więcej niż caracal na wypasie

 4. rezerwista

  No, dla celów obronnych wojewoda mazowiecki zajął część placu w centrum stolicy na instalacje przeciwlotnicze.

 5. mnsg

  Na początku naszej transformacji popełniliśmy wiele błędów,nastawialiśmy się na wojny ekspedycyjne poza granicami kraju ,zaniedbując obronę własnego terytorium. Naszym grzechem pierworodnym było praktycznie zaniechanie szkolenia rezerw osobowych. Wprowadzenie służby zawodowej dla wszystkich i zaniechanie szkolenia z poboru było zupełnie nieprzemyślanym rozwiązaniem. Pomijając przesłanki ideologiczne to armia zawodowa jest zawsze dużo droższa i nie szkoli rezerw. Próby szukania innych form zastępczych oczekiwanych rezultatów nie przynoszą. Zawodowi szeregowi ,raz dobrze wyszkoleni nie muszą bez przerwy się szkolić, mogą być wykorzystani np do szkolenia rezerw. Można wprowadzić np 6-cio miesięczną zasadniczą służbę obowiązkową ,żołnierzy szkolić w pododdziałach szkolnych w jednostkach bojowych w sumie tanim kosztem, na potrzeby tych jednostek a także i WOT. Trzeba wrócić do rozwiązań tanich i skutecznych, taki system szkolenia rezerw jak teraz jest do niczego,dużo szumu ,propagandy i mało efektów.

  1. Juxta

   To nie byl zaden grzech ani blad. Polsce w razie wojny nie pomoze zadna bron bo nigdy nie bedziemy w stanie zatrzymac 5 tys ruskich czolgow, 2 tys samolotow, nawaly rakietowej juz o ich broni nuklearnej nie wspominajac. Polsce moze pomoc tylko uczestnictwo w sojuszach i przyjaznie silniejszymi bo to moze powstrzymac wojne. W tym celu wysylano wojska do Iraku i Afganistanu - zeby zobowiazac wujka sama do pomocy i solidarnosci. Robiac dobrze amerykanom na kolanach mamy wieksza szanse przetrwac niz majac 1000 borsukow, 20 baterii wisly, 200 krabow, 200 tys regularnej armii i 100 f35 co i tak sie nigdy nie stanie

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   a w Syrii rozdarli znowu Leosia. 2a4. zestrzelili tegosz dnia su-25SM = raczej nie Eksportowy ubogi wariant. jak ten Milek\"25\". z TOW. nieoficjalnie

  3. realista

   W polityce, a zwłaszcza w polityce międzynarodowej nie ma \"przyjaźni\" tylko interesy. Można sobie wszystko obiecywać i zawierać sojusze, ale jak przyjdzie godzina \"W\" to pomoc dostaniemy tylko wtedy jeśli, ktoś stwierdzi, że ma w tym interes. Bajki o przyjaźni pozostawmy na etapie przedszkola.

 6. mi6

  Leasing od lotu to była de facto ukryta dotacja dla firmy żeby nie upadła, co do rozpoznania dla nsm i jassm to zdaje się uruchomiono program budowy polskiego satelity oraz podpisano umowę z Włochami na dostęp do danych satelitarnych. Pytanie co z rozpoznaniem zrobił i zrobi dalej PiS?

 7. ministrateg

  Trzeba oprzeć się na prawdzie, w MON nie było jasnej koncepcji w którą stronę iść, jakie wojska rozbudowywać a jakie zlikwidować, jaką mamy mieć koncepcję obrony. Ogólnikowe wyobrażenia jak mogłaby wyglądać przyszła wojna nie były nawet namiastką doktryny. NATO jako sojusz wojskowy nie gwarantował nam bezpieczeństwa ,wschodnia połowa Polski była zupełnie odkryta, lądowe dywizje niezdolne do działania i źle rozmieszczone sprzęt stary i wyeksploatowany,przemysł zbrojeniowy praktycznie zniszczony. Widać było niepisany sojusz Niemiec i Rosji, gdzie pierwsi trzymali kontrolę nad gospodarką Europy a drudzy szachowali nas potęgą wojskową. Sprawa nie była wcale taka oczywista co i jak należy robić. Gorzkie żale za śmigłowce wielozadaniowe możemy sobie podarować , nie były nam potrzebne i szybko nie będą a brygadę kawalerii powietrznej najlepiej byłoby zlikwidować. W ostatnich latach coś jednak się zmieniło, przetarliśmy oczy i ze zdumieniem stwierdzamy, że do naszej obrony nikt tak bardzo się nie spieszy. Musimy do obrony gotowi być sami, jeżeli możemy na kogoś liczyć to USA, W Brytania i może trochę Kanada. Francja jako kraj nadoceaniczno - morski ma swoje rozległe interesy i dba przede wszystkim o nie, Włochy i Hiszpania podobnie a pozostała reszta drobnicy prawie się nie liczy. Pozostałe demoludy to bieda i militarny złom i nie wiadomo na co liczą. Kiełkująca nasza nowa doktryna tzw antydostępowa / nie mylić z doktryną FR/ jest właściwą odpowiedzią na nowe czasy i jako taka wymaga określonej struktury sil zbrojnych i nowoczesnego uzbrojenia. Po pierwsze trzeba wzmacniać potencjał wojsk lądowych, wzmocnić infrastrukturę wojskową na ścianie wschodniej, zbudować nowoczesny system OP, przyspieszyć odbudowę polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wydaje się że w tym kierunku idziemy. Do tego potrzebujemy partnerów biznesowych i politycznych, tu ważne są stosunki z USA, Izraelem, Ukrainą być może z RPA. Nasza polityka międzynarodowa powinna takie działania wspierać i pielęgnować to co już zostało osiągnięte. Nasza droga jest trudna nikt za friko nie chce dać nam technologii, najlepsze zakłady są w obcych rękach, własnych osiągnięć technologicznych na miarę potrzeb też nie mamy. To co się robi to dobra droga, zakup rakiet Patriot, przyspieszenie programu Narew, remont naszych śmigłowców i zakupy kolejnych ale uderzeniowych, rozwój technologii dla Homara, budowa kolejnej dywizji na wschodzie, to wszystko są dobre kierunki modernizacji tylko trzeba je przyspieszyć. Wchodzimy w fazę przyspieszonej realizacji ale same kierunki rozwoju to także jest wielka wartość. Nie narzekajmy ale teraz musimy się spieszyć, nie wiadomo czy historia da nam dużo czasu raczej nie. Świat się zmienia i tworzy się nowa mapa wpływów i Europy oby nas na tej nowej mapie nie zabrakło.

  1. Atakitamitu

   Brawo prosze Pana. Dokladnie tak... Teraz najwazniejsze by przyspieszyc do maksimum modernizacje i zakup sprzetu. To co sie dzieje na swiecie, zagrozrnia, oraz modernizacja WP do zludzenia przypomina sytuacje sprzed wybuchu WWII. Tutej progne przypomniec ze gdy 30 sierpnia 1939r ogloszono powszechna mobilizacje, centrala w Warszawie zostala zablokowana przez telefony roznej rangi wojskowych i dowodzcow jedynostek, komisji poborowych oraz dziennikarzy i politykow, ktorzy dzwonili do sztabu generalnego i rzadu z pytaniami i watpliwosciami w zasadnosc... Nastepnego dnia eybuchla wojna ! Oby tym razem wystarczylo czasu... .

 8. Skandy

  W latach 2008-15 Kupiono rakiety NSM, śmigłowce do zasilenia wojsk w Afganistanie, kupiono odrzutowce Master powstał MSBS, zakupiono licencję na podwozia do Kraba (wbrew związkom zawodowym co przełamało impas), wynegocjowano umowę na modernizację Leo2 i produkcję śmigłowców transportowych, powstały rakiety Piorun i moździerz Rak. Kupiono pociski JASSM Wyleasingowano samoloty dla rządu od LOTu - zamiast obłąkanie drogiego zakupu wbrew prawu jak PiS Wiele środków pochłonęło uzbrojenie dla wojsk w Afganistanie - przecież faktycznie prowadziliśmy wojnę To tak na szybko z pamięci Wszystko to w warunkach największego kryzysu ekonomicznego na świecie po1945

  1. King

   Wielkie sukcesy MON w latach 2008-2015: \"powstał MSBS\" - którego nie kupiono ani jednej sztuki \"wynegocjowano modernizację Leo2\" - której nie zamówiono \"produkcję śmigłowców transportowych\" - których nie zamówiono \"powstały rakiety Piorun\" - których nie zamówiono \"moździerz Rak\" - których nie kupiono \"Wyleasingowano samoloty dla rządu od LOTu \" - a jak to wzmocniło naszą obronność? A czy zrobiono coś co realnie wzmocniło naszą obronność? Niestety nie. Bo to był właśnie marketing polityczny a nie realne działania. Nie wystarczy gładko gadać, trzeba jeszcze robić.

  2. Porucznik

   Heh ,piszesz , że zakupiono licencje na podwozie do kraba , należy sobie postawić , dlaczego to zrobiono ? A no dlatego , że nieudolnie próbowano osadzić kraba na polskim podwoziu typu kalina które okazało się wadliwe i nic nie robiono przez 4 lata by temu zaradzić Piszesz , że kupiono śmiggłowce do pkw afganistan kupiono tyle , że część z tych śmigłowców była używana .Tylko to wszystko co napisałeś to praktycznie nic za rządów po -psl nie realizowano w całości budżetu .Nie wydawano miliardów na wojsko przespano modernizacje t72 pt 91 nie realizując choćby płytkiej modernizacji tych czołgów wyposarzając je choćb g w miarę nowoczesną amunicję.Zamiast tego , brnięto w bezsensowny program wozu wsparcia bezpośredniego który okazał się niewypałem .Nie zrobiono prawie nic , rozformowano , 1 dywizę , zmechanizowaną osłabiając nasze zdolności obronne na wschodzie ,nie wspominając o programie na nowy bwp dla polski który powinien być rozpoczęty co najmniej 10 lat temu . Siemoniak z Klichem nie zrobili nic , żeby podnieść zdolności obronne Polski a wręcz przeciwnie .

  3. Łukasz

   \"...powstały rakiety Piorun...\" ciekawe!!!!

 9. Polak

  No nie kupiliśmy od Niemców tego, co nam kazali. Zawaliliśmy na całej linii.

  1. zdziwiony

   A co Niemcy oferowali poza OP?

  2. Boczek

   M+C, ale to tylko dlatego ważne, że mamy licencje za 50 mln €. ## Ponadto podarowali/sprzedali nam 200 Leo i 100 pojazdów za 1 mln €.

  3. Anty C-cal przed 500+

   panie Boczek kolejny odcinek kabaretu nie ZABAWNY po kolejnych filmikach co zrobili milicjanci-terytorialsi z Leo2 a4...jak to pisze konkurencja? ...\"bomby\" po trafienu A ta BOMBA z def24. o WSTRZYMANIU moderki do -\"PL\" przez Klicha w 2008?

 10. Boczek

  PiS miał 2 lata, żeby to uzupełnić. Uzupełnił? Podjęto w ogóle jakieś kroki? Zainicjowano w ogóle coś nowego? Nie. I dlatego jako argumentacja pozostało Ci szukanie dziury w całym.

 11. Nowy

  Prawda jest taka że przez ostatnie 2 lata MON swój budżet zainwestował w Polską Grupę Zbrojeniową - udzielił długoterminowego i nie oprocentowanego kredytu . Jak dobrze pójdzie to sprzęt zacznie spływać do jednostek gdy służyć tam będą dzieci obecnych żołnierzy .

  1. Boczek

   Wydaje mi się, że główne inwestycje poczynione zostały przed 2015 - inaczej nie byłby możliwy Krab, Kryl, MSBS, Kormoran (tu nie PGZ), ale mogę się mylić. Mógłbyś przytoczyć konkretnie jakie to były inwestycje?

 12. rolo

  śmigłowce na polu walki?opl,ppk działka ,wkmy i śmigłowiec lecący 300km\\h .widziałem niedawno lecące dwa Black Hawk-i,słychać je dwie minuty wcześniej,wleką sie że można z procy je trafić.okręty podwodne na bałtyku już były w 1939 r.srednia głębokość morza poniżej 100 m dyskwalifikuje bałtyk jako akwen operacyjny ,od razu po zakupie powinny bazować w scapa flow.pociski manewrujące dalekiego zasięgu bazowania lądowego w konrenerach 1A(40 stopowych) i szukaj wiatru w polu-to ma jakiś sęs.

  1. Marek1

   rolo - sugeruje rozpocząć modernizację od siebie, czyli zainwestować w słownik ortograficzny i korepetycje z j. polskiego. Ps. Poszukaj sobie w necie pod hasłem - specyfika działania sił ZOP na Bałtyku wynikająca ze szczególnych warunków hydrologicznych (zmieniające się zasolenie,termokliny, itp) tego akwenu.

  2. wsa

   Po co tego szukać, strata czasu i dyrdymały. Na wypadek pełnoskalowego konfliktu na Bałtyk nie wpłynie przez cieśniny duńskie żaden okręt. Było to widać już w czasie drugiej WŚ, a przy dzisiejszej technice jest jeszcze gorzej. Utrzymywanie floty w naszej sytuacji jest całkowicie bez sensu i nie spełnia żadnej roli. Jedyne co mogłoby się przydać to może okręty podwodne z rakietami manewrującymi jako element odstraszania, ale i tu nie jestem pewien.

 13. Marek1

  AM to wielki szkodnik - FAKT. Ale jest też pytanie CO dla WP i obronności Kraju zrobiło w latach 2008-2015 PO z którego wywodzi sie p. Mroczek ?

  1. MRSS

   Prawda.

  2. Boczek

   A proszę bardzo - jak nie zakup to czasem ważniejsze B+R - 300 Rosomaków - 100 Leo + pojazdów - modernizacja Leo (jaki cud?! - nie zerwane przez AM) - JASSM - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu - Krab (Przecięty węzeł gordyjski podwozia. Jaki cud?! - nie zerwane przez AM, ale dzięki groźbie strajku.) - Kryl - rozwój - Rak - Poprad - Pillica - Tryton - ZSSU-30 - Kormoran II - Piorun - Soła - C-295M - Bryzy - Mastery - H225M - zerwany przez AM. Brak zastępstwa! - Liwiec - CKPEiRT - M+C gotowe do rozpoczęcia projektu - ORKA wejście w procedure wspólnego pozyskania z Norwegią - wybór dostawcy na Wisłę. Skrytykowany i podważony jako bezsensowny przez AM po to, żeby po roku wybrać to samo, - śmigłowce VIP - radar P18PL- realizacja prac rozwojowych - system radiolokacji pasywnej - realizacja prac rozwojowych - BSP Orlik - unieważnione przez AM - BSP Wizjer - unieważnione przez AM - BWP Borsuk - umowa na PR 24.10.2014 (czyli jednak nie uwalano wszystkiego) - WPT Rosomak realizacja PR - WRT Rosomak realizacja PR - Nowy Kołowy Transporter Opancerzony - umowa na prace rozwojowe 23.12.2013 - LOTR Kleszcz umowa na PR 23.12.2013 - Tytan - realizacja projektu - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu - MMSD szczebla operacyjnego - projekt zakończony - MMSD szczebla oddział/pododział - rozpoczęcie projektu, przetarg unieważniony przez AM - Rosomak BMS - ogłoszono przetarg, unieważniony przez AM - modernizacja PZL 130 Orlik - zakończono - zakup symulatorów (Śnieżnik, Puszczyk, MIG 29, CASA, Rosomak, LST dla Wojsk Specjalnych). Dostarczone lub w trakcie realizacji. - UKM 2000P - zamówiono 378 sztuk w 2015 - granatniki rewolwerowe - mosty towarzyszące Daglezja. - nowa fabryka dla MSBS

  3. zdziwiony

   700 Rosomaków, 2 bataliony LEO, 4 dywizjony artylerii czy program AJT, pomijam cała masę programy, które można było kończyć przez te dwa ostatnie lata.

 14. PolExit

  Mroczek przez 8 lat nie kupił ani jednego nowego czołgu, okrętu, śmigłowca, BWP, OP, zestawu OPL.., jedyne osiągnięcia jego ekipy to likwidacja jednostek, zmniejszanie WP, degradacja sprzętu jego ilości i jakości.

  1. -CB-

   Powiedz najpierw jaki \"nowy czołg, okręt, śmigłowiec, BWP, OP, zestaw OPL\" kupił przez ponad 2 lata nowy rząd. Wymień choć jeden...

  2. Kajak

   124 Leopardy. 1 Okret z usa. 96 Krabow.

  3. King

   96 Krabów? To przecież zamówił Macierewicz.... Zostają więc tylko Leopardy i jeden stary okręt z USA. Sporo jak na 8 lat.....

 15. koor

  To Mroczek zawalił podstawowe sprawy WP.

 16. ret

  niestety zawsze może byćgorzej

 17. Rain Harper

  Platfomt modernizacje to Science Fiction; jakby powiedzieli pragmatyczni Czesi.

Reklama