Reklama

Polityka obronna

Media: Jest zgoda Hiszpanii na czołgi i transportery dla Ukrainy

Hiszpania miałaby przekazać 10 czołgów Leopard 2A4 Ukrainie, jednak nie wiadomo w jakim obecnie stanie są te wozy
Hiszpania miałaby przekazać 10 czołgów Leopard 2A4 Ukrainie, jednak nie wiadomo w jakim obecnie stanie są te wozy
Autor. Bundeswehr

W hiszpańskich mediach pojawiła się informacja, według której tamtejsze ministerstwo obrony zezwoliło na przekazanie Ukrainie czołgów podstawowych Leopard 2 i gąsienicowych transporterów opancerzonych M113.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Mowa o 12 transporterach M113, których już około 300 w różnych wersjach trafiło na Ukrainę z wielu krajów sojuszniczych, oraz o 10 czołgach Leopard 2A4. Jeżeli doszłoby do przekazania zachodniego nowoczesnego typu czołgów ( co nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzone ) byłoby to niezwykłe wydarzenie. Obecnie czołgi, jakie otrzymała Ukraina to sprzęt postsowiecki w postaci T-72 i jego różnych wersji, zaś jedyny typ zachodnich czołgów, jaki pojawiał się w plotkach (który mógłby być przekazany) to przestarzałe Leopardy 1. Obecnie ma trwać ocena stanu technicznego pojazdów znajdujących się w magazynach armii hiszpańskiej przez władze w Madrycie.

Czytaj też

Wozy wydelegowane do przekazania przejdą najpewniej remont generalny i modyfikację/płytką modernizację pozwalającą na wymianę podzespołów już niesprawnych lub nieprodukowanych przez przemysł. Ułatwi to znacząco Ukraińcom ewentualną naprawę uszkodzonych czołgów. Dodatkowo pozwoli to na zwiększenie możliwości już tych ponad 40-letnich czołgów, które pod wieloma względami ustępują np. zmodernizowanym T-64BM. Oczywiście, pod względem systemu kierowania ogniem jest to nadal maszyna na bardzo wysokim poziomie, a jest to jeden z kluczowych elementów siły ognia każdego czołgu. Prace mają zostać przeprowadzone przez hiszpańskie zakłady GDELS-SBS za środki pochodzące z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. Ich przeprowadzenie ma być podyktowane tym, że najpewniej wozy składowane w magazynach i mające być przekazane Ukrainie są w tragicznym stanie technicznym. Jest to największy problem w przypadku tych pojazdów, a czas potrzebny na ich wyremontowanie to zapewne miesiące. Terminem oddania Leopardów ma być grudzień, zatem horyzont czasowy jest wręcz kosmiczny dla ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Oczywiście, chęć przekazania przez Hiszpanię Leopardów 2 najpewniej zakończy się niemieckim vetem, o czym mówi się od dłuższego czasu.

Reklama

Komentarze (7)

 1. pielgrzym

  Niech Hiszpania udostępni Polsce z nadwyżek Hiszpańskiej Armii lrkki lotniskowiec,fregaty rakietowe,korwety rakietowe,torpedowce,czy może oręty podwodne by wzmocnić Polska MW .A Niemcy co zwlekają z przekazaniem Polsce czołgów Leopard 2A 4,5,6.

 2. Extern.

  Właściwie ze względu na termin jak i ilość, to nie ma co się tą propozycją zbyt ekscytować, no chyba że w kontekście jakby takiego przełamania tematu tabu. Ale realnie wynika z tego ze tylko Polska i Niemcy mogą na czas wspomóc Ukrainę ze sprzętem pancernym. My się musimy niestety rozbroić, a Niemcy musieli by LEO2A4 odkupić od producenta (mają podobno na magazynach 500 maszyn). Oczywiście Ukrainę wesprzeć pancernie mogły by od ręki również USA, ale jako mocarstwo atomowe położone za oceanem, posiadające największą oceaniczna flotę na ziemi, oraz niezależne energetycznie, są najwyraźniej zbyt narażeni na skutki niezadowolenia Rosji aby podejmować aż takie ryzyko.

  1. Valdore

   @Extern, a co Rosja może zrobic USA?? Ale sarkazm był niezły:) Ale tak dla wyjasnienia: USA żeby przekazac te czołgi Ukrainie musiałoby najpierw przeszkolic ic załogi, a nie tak łatwo pozbyc się z armii broniacej kraju paru tysiecy zołnierzy Pilotów juz szkola ale too kilkanascie osóg

 3. Chyżwar

  Pewnie znowu będą przepraszali Niemców za medialne zamieszanie.

  1. mc.

   Czyli mamy komunikat Hiszpanów, tylko nikt nie zapytał Niemców czy się zgadzają. Dobrze że Niemcy zgodzili się byśmy mogli przekazać Kraby (niemieckie silniki). I właśnie w tym temacie: PZK Kalisz od 2016 roku (razem z Politechniką Lubelską) pracuje nad... silnikiem diesla dla ultra lekkich samolotów - celem jest opracowanie wysokodoładowanego dwusuwowego silnika diesla z przeciwbieżnym układem tłoków. Silnik ma mieć moc ok. 140Km. Czy nie byłoby właściwe - zwłaszcza w obecnej sytuacji - zwrócenie się do Ukraińców by współpracowali z nami tak by powstał silnik lepszy niż 6TD-2 (8TD-2 ?). Zwłaszcza że ukraińskie silniki powstawały w Charkowie.

  2. Chyżwar

   @mc. Ukraińskie silniki, o których wspominasz mają przymało motogodzin między remontami. Ukraińcom chodziło o lekki kompaktowy silnik do ruskiego czołgu. Coś mniej więcej jak lotnicza szlifierka, o której piszesz i te motogodziny oraz przegrzewanie się ich silników przy mocy 1500 koni to jest tego skutek. Wolę jednak zachodniego diesla. A monopolu na takie silniki wbrew pozorom Niemcy wcale nie mają.

 4. OKM

  nie rozumiem...nie lepiej dac z naszych 10 t72 a wziac po remoncie 10 leo? cos Ci Ukraincy zrobią bez czesci z tymi leo jak coś padnie na froncie? gdzie szkolenie?

  1. Gryfin

   Co jest takiego kosmicznego w leo2A4 z czym mieli by sobie na Ukrainie nie poradzić?Po zatem czas najwyższy na szkolenie,bo postsowieckie tanki już się na zachodzie kończą.

  2. Orel

   Tych hiszpańskich Leo było ponoć40,obecna liczba 10 wskazuje że z tychże 40 wzieli co działało i złożyli/złożą w 10 jeśli to prawda Przecież do starych leopardów A4 też nie ma części

  3. Chyżwar

   Chodzą słuchy, że pójdą wszystkie Twarde w zamian za używane Abramsy. Jeśli to przedsięwzięcie faktycznie doszłoby do skutku powiedziałbym, że jest to sensowne rozwiązanie.

 5. Chyżwar

  @piotr04 A czytałeś uważnie artykuł? Nasze A4 są "na chodzie" i patrz co trzeba w nich zrobić przy okazji modernizacji. W 2017r. teoretycznie dostępne do wybycia było 53 A4, które trzymali w magazynach. Z czego 40 szt. zamiarowali przebudować na pojazdy saperskie i mosty samobieżne, bo chcieli tym zastąpić wcześniejsze na podwoziach M60. Swego czasu chcieliśmy je od Hiszpanów. Ale ze względu na stan techniczny był to zamiar dość kontrowersyjny. Teraz wygląda, że dostępnych jest 40 szt. Ale skoro w 2017 sprawa pozyskania tych czołgów budziła w Polsce wątpliwości to chyba ich stan techniczny przez pięć lat się sam nie poprawił Remont 10 Leosiów potrwa aż do grudnia. Nie wiadomo jak "czuje się" pozostałe 30 szt. Sądzę jednak, że przy tych czołgach byłoby jeszcze więcej roboty. Pamiętaj też o tym, że Hiszpania jak na swoją wielkość nie posiada dużej ilości MBT "na chodzie". Nie oczekujesz chyba od nich, że się rozbroją?

 6. piotr04

  10 czołgów? Sukces wizerunkowy Przynajmniej by się nie osmieszali

  1. Valdore

   @Piotr, tyle tylko z tych hiszpańskich Leo2 do czegokolwiek się nadaje:)

 7. Macorr

  Po co pisać od razu że zakończy sie vetem niemieckim. Poczekamy zobaczymy...

Reklama