Reklama

Polityka obronna

Medale dla polskich lotników

Fot. Ambasada USA w Polsce

W uznaniu zasług za wzorową koordynację przestrzeni powietrznej umożliwiającą niesienie pomocy dla Ukrainy, Ambasador USA w Polsce wręczył dwóm oficerom Dowództwa Operacyjnego RSZ amerykański Medal za Chwalebną Służbę (ang. Meritorious Service Medal).

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Podczas uroczystości, która miała miejsce w Ambasadzie USA w Warszawie, Medal za Chwalebną Służbę otrzymał pułkownik Tomasz Wiak z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk Tomasz Lenart z Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwo Komponentu Powietrznego. W imieniu generała Jamesa B. Heckera, dowódcy Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce oraz Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych AIRCOM, wyróżnienia wręczył Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Pan Mark Brzeziński.

Czytaj też

Pierwszy z odznaczonych oficerów, pułkownik Tomasz Wiak wyróżnił się wybitną zasługą dla Stanów Zjednoczonych doprowadzając do całkowitej restrukturyzacji polskiej narodowej przestrzeni powietrznej i utworzenia korytarzy wzdłuż wschodniej granicy Polski zarezerwowanych dla samolotów bojowych Sił Powietrznych USA w Europie. Jego wysiłki umożliwiły natychmiastową obecność samolotów myśliwskich na wschodniej flance NATO, zapewniając bezpieczeństwo Europy i odstraszając dalszą rosyjską agresję. Ponadto płk Wiak kierował utworzeniem komórki koordynacyjnej, która obsługiwała loty wojskowych statków powietrznych na lotnisko w Jasionce. Jego przywództwo odegrało kluczową rolę w przekształceniu małego, zorientowanego regionalnie, cywilnego lotniska w południowo-wschodniej Polsce w centrum dystrybucji pomocy dla Ukrainy.

Reklama

Z kolei pułkownik Tomasz Lenart odznaczył się wybitnymi zasługami kierując wsparciem dla Sił Powietrznych USA w rozmieszczeniu 606 Eskadry Kontroli Powietrznej w Europie, płynnie łącząc jednostkę z polską narodową architekturą dowodzenia i kontroli. Współpraca pomiędzy 606. Eskadrą a Polskim Centrum Operacji Powietrznych radykalnie zwiększyła świadomość znaczenia domeny powietrznej i ułatwiła rozmieszczenie kilku rotacji myśliwców Sił Powietrznych i Korpusu Piechoty Morskiej USA w Polsce, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Ponadto pułkownik Lenart wyznaczył standardy dla działań koordynacyjnych podczas dostarczania przez Polskę na Ukrainę pomocy militarnej i humanitarnej. Warto zaznaczyć, że pułkownik Lenart jest aktualnie studentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (PSPO) prowadzonych przez Wydział Wojskowy Akademii Sztuki Wojennej, które stanowią najwyższą formę kształcenia oficerów planowanych do wyznaczenia na stanowiska zaszeregowane do stopnia generała brygady lub kontradmirała.

Czytaj też

Jak zaznaczono podczas uroczystości, niezwykły wysiłek obu oficerów bezpośrednio przyczynił się do wzmacniania trwałej współpracy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych z sojusznikami i partnerami w celu wspierania Ukrainy w jej walce o suwerenność i wolność, a wyróżniające się osiągnięcia są wyrazem wielkiej zasługi dla Sił Powietrznych RP i Polski.

Źródło: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Komentarze (1)

 1. MiP

  Odznaczenia za zgubienie balona ?? 🙂

  1. hermanaryk

   No cóż, Amerykanie też zgubili parę balonów nad USA, więc chyba działa zawodowa solidarność :)

  2. MiP

   hermanaryk a amerykanie zgubiliby wrogą rakietę manewrującą która może przenosić głowicę atomową ? 🙂