Reklama

Polityka obronna

Kuwejt ze zgodą na zakup amunicji do Abramsów

Starszy wariant Abramsa M1A2. Fot. Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT PAO, 1st Cav. Div./US Army.
Fot. Fot. Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT PAO, 1st Cav. Div./U...

Departament Stanu USA w dniu 27 września poinformował o wydaniu zgodny na ewentualną sprzedaż do Kuwejtu amunicji różnego kalibru i przeznaczenia dla tamtejszych czołgów M1A2 i M1A2K Abrams.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wartość maksymalna umowy w ramach procedury FMS to 250 mln USD. Głównym wykonawcą będzie koncern General  Dynamics. W jej skład będzie wchodzić amunicja karabinowa kal. 7,62 mm, amunicja przeciwpancerno-zapalająca kal. 12,7 mm Mk 211 oraz M903/M962. Poza amunicją karabinową umowa ma objąć pociski APFSDS-T KEW-A1 oraz IM-HET. Oprócz tego tamtejsze wojsko zainteresowane ma być pozyskaniem wyposażenia diagnostycznego i granatów dymnych.

Czytaj też

Kuwejt w roku ubiegłym odebrał pierwszy czołg M1A2K będący modernizacją czołgów M1 pochodzących z amerykańskiej rezerwy sprzętowej, a nie ulepszeniem posiadanych obecnie przez Kuwejt M1A2. Te zostały dostarczone dla armii tego państwa w latach 1994-1997 po I wojnie w Zatoce Perskiej. Obecnie rozważa się także ich modernizację w ramach zwiększenia potencjału pancernego tamtejszych wojsk.

Reklama

Czytaj też

Kuwejt obecnie poza M1A2K posiada 218 czołgów M1A2 stanowiących podstawowy wóz tamtejszych wojsk pancernych obok przestarzałych już M-84AB w liczbie 149 sztuk, które najpewniej będą zastąpione czołgami M1A2K, co bardziej uprości logistykę i ujednolici flotę czołgową tego kraju.

Komentarze (2)

 1. wert

  zaraz davienoidalne zawyją że Egipt bodajże w 2018 kupił KEW-A4 a my jak ten Kuwejt kupiliśmy bezwartościowe KEW-A1 po taniości. Manipulanci nie wspomną że produkcja A4 miała ruszyć dopiero we wrześniu a i tak zalicza kolejne opóźnienie. I Egipt wcale szybciej nie dostanie od nas

  1. Orel

   Niemniej wolałbym A4 :)

 2. Szop85

  KEW A1 to nie ta sama amunicja co 20 lat temu. Użyli lepszego prochu lepszej technologii obróbki metali itp.Przebijalnosc według producenta 1100mm wystarczy aż nadto.