Reklama

Polityka obronna

Kolejne obligacje BGK na Fundusz Wsparcia SZ

AHS Krab.
Autor. kpr. Sławomir Kozioł

Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował obligacje wartości 3 mld zł na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Reklama

Aktualna wysokość kwoty gwarancji wynosi 3,33 mld zł. List emisyjny z 17 listopada br. dotyczy emisji obligacji wartości 5 mld zł z terminem wykupu 23 listopada 2025 r.

Reklama

MON nie udzieliło Defence24.pl informacji, na jakie cele zostaną przeznaczone środki uzyskane ze sprzedaży obligacji. Resort przypomniał, że przeznacza się je „na realizację celów określonych w Programie Rozwoju Sił Zbrojnych, w szczególności na proces modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP (Program jest dokumentem niejawnym)”.

Czytaj też

Pod koniec października BGK  wyemitował pięcioletnie obligacje wartości miliarda dolarów z terminem wykupu 31 października 2028 r.

Reklama

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, służący finansowaniu programu rozwoju sił zbrojnych spoza budżetu państwa, został powołany na mocy ustawy o obronie ojczyzny. Źródłami finansowania Funduszu mogą być m.in. wpływy z udostępniania poligonów obcym wojskom, środki uzyskane przez Agencję Mienia Wojskowego, wpływy z papierów wartościowych, kredytów, pożyczek i obligacji, a także spadki i darowizny.

Czytaj też

Wydatki na wojsko mają być tematem jednego z pierwszych posiedzeń sejmowej komisji obrony.

Reklama

Komentarze (1)

  1. obywatel_GT

    BGK jest bankiem państwowym. Za zobowiązania banku państwowego, ostatecznie odpowiada Państwo, czyli środki na spłatę zobowiązań muszą być i tak przekazane z budżetu.

Reklama