Reklama

Polityka obronna

KO i PiS prezentują swoje obietnice wyborcze

ORP Orzeł po wyjściu z portu udał się na kolejne próby morskie.
ORP Orzeł po wyjściu z portu udał się na kolejne próby morskie.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Każda kampania przedwyborcza jest czasem składania obietnic. Obietnice te mają skłonić wyborców do oddania głosów na te, a nie inne partie polityczne i poszczególnych kandydatów.

Reklama

Obecny niespokojny czas w Europie i w najbliższym sąsiedztwie naszych granic powoduje, iż tematy dotyczące bezpieczeństwa Polski są bardzo nośne. W sobotę 9 września obecnie dwie największe polskie koalicje polityczne czyli Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość (Obóz Zjednoczonej Prawicy) zaprezentowały swoje szczegółowe programy.

Reklama

Zgodnie z przewidywaniami nie zabrakło w nich odniesień do proponowanej przyszłości wojska i bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Będą one przedmiotem analiz, dyskusji oraz ocen. Na razie warto zapoznać się z głównymi punktami w zakresie bezpieczeństwa.

Warto również zastanowić się dlaczego niektóre z nich nie zostały wprowadzone, gdy rządziły oba obozy polityczne. Jak powszechnie wiadomo łatwo się obiecuje, ale zdecydowanie trudniej realizuje. A w przypadku zakupów nowej techniki wojskowej najtrudniej się je finansuje lub spłaca zaciągnięte pożyczki. O tym również należy pamiętać czytając programy partii politycznych.

Reklama

Koalicja Obywatelska ogłosiła:

Autor. Platforma Obywatelska
Autor. Platforma Obywatelska
Autor. Platforma Obywatelska
Autor. Platforma Obywatelska
Autor. Platforma Obywatelska

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło:

Autor. Prawo i Sprawiedliwość
Autor. Prawo i Sprawiedliwość
Autor. Prawo i Sprawiedliwość
Autor. Prawo i Sprawiedliwość
Autor. Prawo i Sprawiedliwość
Autor. Prawo i Sprawiedliwość
Reklama

Komentarze (29)

 1. Nabosaka

  DO Chyżwara, AI.Sa i reszty towarzystwa. W 2015 roku za pensje minimalna można było kupić 1100 bochenków chleba, w 2022 roku za pensje minimalna można było kupić 670 bochenków chleba. COŚ JESZCZE?

  1. DBA

   Nabosaka@ cytujesz publikacje propagandowe, a tu trzeba włączyć myślenie. Po pierwsze - zakupy robisz za wynagrodzenie netto - w 2015 minimalna płaca netto wynosiła 1286 zł, w 2023 wynosi 2780 zł. Średnie ceny 1 kg chleba wg portali zajmujacych się handlem - "dlahandlu.pl" dla wszystkich sklepów to odpowiednio 3,3 zł w 2015 i 7,3 zł w 2023, czyli w 2015 mogłeś kupić 390 kg, teraz 380 kg. Dla cen max to odpowiednio 290 i 250 kg. Ja rozumiem, że tonacy brzytwy sie chwyta, ale wypraszam sobie uprawianie prymitywnej propagandy partyjno - salonowej24 na portalu zajmującym sie obronnoscią. Może sie zresztą okazać, że obecna konieczność zbrojeń wynikajaca z zaniechań i błedów politycznych delikatnie mówiąc w latach 2008 ( Bukareszt i Gruzja)- 2014 ( Krym+ Donbas) uzasadni aktualnośc hasła "armaty zamiast masła" PS nie mam szans aby przejeśc miesiecznie 1000 bochenków chleba

  2. Nabosaka

   Ale propaganda uprawiana przez wyżej wymienionych ci już nie przeszkadza? Ciekawe.

  3. DBA

   Nabosaka@ propaganda jako taka nie jest naganna bo nas otacza na codzień we wszystkich obszarach życia, ale nie do przyjęcia jest tzw czarna propaganda, czyli podawanie nieprawdziwych faktów. I dlatego cię wypunktowałem z tym chlebem. Obecnie ta czarna propaganda to hejt lub facke. Jeżeli nie zgadzasz sie z informacjami podanymi przez "towarzystwo" to wypunktuj błędy. Z drugiej strony sa opinie, One zależą od pogladów danej osoby i pozostaje je uszanować, nawet jak się z nimi nie zgadzasz..

 2. Jankesd

  Po przeanalizowaniu obietnic wyborczych Komitetów Wyborczych PIS i PO .Zabrakło Komitetu Trzeciej Drogi ,ale oni mają tylko jeden punkt dot. Wojska polskiego , a mianowicie zamówiony sprzęt zagraniczny to 50 % kwoty ma pozostać w przemyśle polskim. Wracając do wcześniejszych KW PO i PIS to stawiają na silną OPL , a nawet PO chce kolejne 6 baterii Patriot. Proszę odsłuchać na YT konwencję PO z Tarnowa od 1.52.50 wystapienie gen, Gogucała oraz gen. Rajchela na temat MON jakie chcą zmiany zrobić. Z mojej strony ile mamy czekać na inny sprzęt /5 -10 lat /,którego w trybie pilnym trzeba wymienić natychmiast jak np. amfibii PTS-M które nie tylko służą wojsku, ale również do działań ratowniczych społeczeństwu. Nie wiadomo również, czy wóz rozpoznania BÓBR 3, też nie został przez MON uwalony pomimo wykonania wszystkich prób technicznych. Tylko zwlekanie ,odkładanie itp. przez MON,

  1. kopacz033

   PO moze sobie obiecac a i tak nic nie zrobia. Lepiej wybrac mniejsze zlo jakim jest PIS. PIS przynajmniej uborzszym ludziom cos dal ci co maja emeryture po 700zl a na leki nie wystarcza. A Jaka inna partia ci cos dala a zadna. Gdyby nie wojna z Rosja nie byloby takiej wielkiej inflacji i na dodatek wymyslony Covid a owszem byl stworzony przez Chiny i Ameryke ale zakazenie trwalo jakies 35dni na calym swiecie a oni manipulowali ludzmi i tyle. Obecni przynajmniej cos robia a tamci przyjda i wszystko zabiora a ceny i tak spasc nie spadna a moze byc gorzej

  2. Bender

   Drogi kopaczu, PiS nie jest mniejszym złem, a większym m.in. dlatego, że partie polityczne rozdają cudze pieniądze (w tym Twoje), a nie własne. Natomiast inflacja jest głównie wynikiem rozpasania budżetowego i drukowania pustego pieniądza (co faktycznie było strategią przetrwania lockdownów). Podczas pandemii w Polsce oficjalnie na Covid-19 zmarło ponad 100 tys. osób. Dane z wczoraj dla całego kraju to 6127 nowych przypadków i 28 śmierci, czyli faktycznie obecny wariant wirusa nie jest zabójczy, ale nie wiemy jakie będą przyszłe mutacje.

  3. Nabosaka

   Bender, oni myślą że rząd bierze pieniądze z bankomatu. Jak to powiedziała kiedyś Bodajże Margaret Ttatcher - rząd nie ma własnych pieniędzy.

 3. PPPM

  Polska miała mieć najsilniejszą armię lądową w ciągu 2 lat. Teraz mowa o dwóch kadencjach. Druga sprawa - niepokoi mnie ze strony PIS brak informacji o myśliwcu przewagi powietrznej, natomiast jest informacja o FA-50.

  1. DBA

   PPPM@ W ciągu 2 lat to można wyszkolić na poziomie taktycznym poddoddział wielkosci batalionu pod warunkiem posiadania na starcie kadrę, sprzęt i infrastrukturę. Aby mieć faktycznie silna armię, choćby w układzie planowanych 6-ciu dywizji to i 2 kadencji może nie starczyć. Proponowane zakupy to raczej 10-15 lat. Jeżeli marzysz o F15 to najpierw trzeba rozbudować bazę właśnie o te prostrze FA50 - przecież my startujemy obecnie z nominalnie 48 F16, kilkunastoma Migami i SU22, a potrzeby sił powietrznych to ok. 150 maszyn. Odtworzyć trzeba szkolenie zarówno pilotów ( minimum 5 -10 lat nauki), techników , odbudować bazy lotnicze ...... Armia to nie weekendowe zakupy w markecie

 4. "Pułkownik" Michał

  KO nie ma wstydu. Ich polityka wschodnia okazała się błędna i naiwna (reset). Ich działania polegające na likwidacji jednostek we wschodniej Polsce okazały się błędne (o ile nie zdradzieckie). Ich decyzją o nie odkupieniu oferowanych przez Niemcy - Patriotów... okazała się błędna. Ich oszczędzanie na armii i cofanie funduszy MON do budżetu okazało się błędne. Partia ta to czysta kompromitacja w zakresie obronności i polityki zagranicznej. Trzeba nie mieć hamulców moralności by dalej takie głupoty wygadywać!

 5. St. szer.

  Opozycja proponuje rozgonienie WP - czystki kadrowe, porachunki osobiste. Cofnięcie modernizacji i rozpoczęcie jej na nowo. Zatrzymanie procesu wprowadzania brytyjskich systemów p-lotn. i wprowadzanie Niemieckich.

  1. Chyżwar

   Żeby choć jeszcze niemieckie systemy OPL lepsze były od brytyjskich. Ale nie są. Na dodatek brytyjskie rakiety to produkcja w Polsce. Więc dochody dla polskiej gospodarki i kolejne kompetencje dla naszej zbrojeniówki. Tymczasem Niemcy jak to oni sprzedawaliby wyprodukowane w swoich fabrykach, gorsze od brytyjskich systemy OPL bez żadnej korzyści dla Polski . I właśnie dlatego Niemcy stają na głowie, żeby dzisiejsza opozycja, dla której ich racja stanu jest ważniejsza od naszej znów rządziła w Polsce.

  2. Bender

   @Chyżwar: naprawdę wierzysz w to, że "Niemcy stają na głowie", żeby sprzedać nam swoje systemy OPL? Kuriozalne.

 6. Odyseus

  W PiS są wpisane okręty podwodne więc może w końcu jednak po 20 latach ktoś je zamówi i będą

  1. OptySceptyk

   Byłoby miło, ale obawiam się, że okręty podwodne utonęły. Właśnie dokupiliśmy morskie dywizjony rakiet, o które nikt nawet nie wnioskował.

  2. Odyseus

   Wiem ale rakietami tematu walki podwodnej się nie załatwi, po za tym cały czas łudzę się nadzieją że mimo wszystko Błaszczak nie będzie chciał przejść do historii jako ten co za którego kadencji skasowano po 82 latach istnienia dywizjon okrętów podwodnych

 7. MiP

  Nie chce ani Tuska ani Kaczyńskiego i rządzić Polską powinien w końcu ktoś inny......... Za PO w wojsku nie działo się praktycznie nic..... za PIS najpierw przyszedł Macierewicz z Misiewiczem którzy z wojska zrobili pośmiewisko a później Błaszczak który spał ,na poważnie za modernizację wojska się wzięli dopiero po 24 lutego 2022.Dopiero pełnoskalowa wojna obudziła MON

  1. staryPolak

   to może ja bym se porządził. Zgoda? masz taki wybór jaki masz. PiS nie jest ideałem (wskaż ideał), ale gospodarkę ogarnia, kasy pilnuje, armię zrobi realnie. PO obiecuje tak naprawde wojnę domową. Pytaj wujka google o hasło 'mittel europa' ma już ponad 150 lat i nadal jest marzeniem Niemców.

  2. Bender

   @staryPolak: jest faktycznie wyczynem PiS, że przez 8 lat topornej propagandy udało się w głowach zasiać niechęć do Niemców. Cóż, kiedyś powiedziałbym, że przyszłość należy do młodzieży, która pierdoły starców ma w nosie, ale z naszym ujemnym przyrostem naturalnym elektorem będą właśnie starcy. Co masz na myśli mówiąc o wojnie domowej? Że PiS nie odda władzy?

 8. Solfernus

  PO jak widać nie ma żadnego programu dla WP (co najwyżej kolejne przywileje dla mundurówki). Ich tzw. program pisał jakiś totalny ignorant bo tzw. kopuła europejska nie istnieje (polski system jest lepszy bo już istnieje brak tylko niektórych efektorów i radarów ale te sa już wybrane i wpięte w IBCS - co najwyżej Polska może włączyć się w najwyższe piętro obrony pow. dalekiego zasięgu). A już komentarz że za 100 dni przedstawia program modernizacji brzmi jak jakiś żart!!! PIS che PL zrujnować zakupami a PO armia w ogóle nie interesuje!

  1. Chyżwar

   Obstawiam, że ci z PO za bardzo nie wiedzą co to jest IBCS.

  2. DBA

   Wystarczy spojrzeć na minę Siemoniaka. Facet jest wszystkim zdziwiony

 9. Michal999

  FG42 dokładnie. I to nie pierwszy raz tą redakcja relatywizuje. Tworzy się klimat gdzie walczy równy z równym. A prawda jest taka że miedzy PO I PiS jest taka różnica jak miedzy bezdomnym menelem.uzaleznionym od "helu" a Dyrektorem generalnym Microsoftu. I to nie tylko w sferze wojska ( gdzie Pis to dyrektor generalny oczywiscie). Teraz widzimy jak silna jest Polska! I na co nas stać. Gdzie wcześniej byly te pieniądze? PO(KO) I post PRL juz powinni siedzieć i tylko za to mam pretensje do rzadu!

  1. Edmund

   @Michal999 PO ogłasza, ze po wygranych wyborach postawi przed Trybunałem Stanu w zasadzie cały rząd z urzedującym obecnie Prezydentem. Nie za bardzo to sobie wyobrażam, ponieważ za równo PO, jak PiS to nie tylko politycy ale też liczne środowiska. w zasadzie PO tymi postulatami ogłasza wywołanie chaosu a może nawet wojny domowej. PO ma także weryfikować przetargi dla wojska". Kolejny obszar do chaosu i bałaganu. Może także będą rozbierać barierę na granicy z Białorusią.

  2. DBA

   Edmund@ Nie będą rozbierać bariery. Wystarczy jak ogranicza liczebność nadzoru granicy tylko do SG. Wtedy , chcac nie chcąc strażnicy pozamykaja i zabarykaduja sie na posterunkach, a Białorusini przy pomocy inżynierów z Bliskiego Wsch i Afryki oraz przemytników fajek i gorzały sami ten niepilnowany płot rozbiorą. Wtedy dojdzie jeszcze jeden zarzut do PiS-u - "zmarnowali pieniadze budujac taki badziewiasty płot"

  3. Chyżwar

   @Edmund A po co mają utrzymywać barierę? Tak zwanych "uchodźców" wpuszczą jak leci i później będą "ustalali" kto jest kto. Już dawno się darli, że tak należy robić przecież.

 10. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Czyli Trzecia Droga zrobiła kopiuj-wklej postulatu Macierewicza, za co zresztą USA wymogło jego dymisję. Natomiast postulat KO przystąpienia do tzw. Przeciwrakietowej Tarczy Europejskiej nie ma sensu, bo w dolnym piętrze [w zasadziei bardziej na manewrujące poddźwiękowe Kalibry] będziemy mieli CAMM-ER odpowiadające IRIS-T SLM, polski Patriot z IBCS jest dużo lepszy od "europejskiego' w średnim piętrze, natomiast Arrow-3 jako pozaatmosferyczny, raz, że jest gorszy od najnowszego SM-3 Block IIA Redzikowa, a dwa - takie zagrożenie jest akurat najmniej prawdopodobne - bo sięga najwyższego poziomu drabiny eskalacyjnej - i jest dla Rosji skrajnie ryzykowne. Sumując - zdecydowanie jestem przy obecnym tandemie Wisla-Narew+IBCS [mimo, że wolałbym unifikacji na PAC-3MSE bez CAMM-ER] - plus tarcza w Redzikowie. Wyższe - ale ATMOSFERYCZNE piętro obrony prak winno być uzupełnione przez.....najnowszy koreański M-SAM [pułap przechwycenie do 80 km - Patriot tylko 20 km - no i zasięg 2 razy większy].

 11. Kajko

  Konkret numer 75 Platformy Obywatelskiej, przecież to jest skandal, uderzenie w polskie interesy i wspieranie niemieckiego biznesu, przemysłu, gospodarki! Później Platforma Obywatelska się dziwi, dlaczego jest nazywana partią niemiecką, pacynkami Berlina, właśnie dlatego! Przyłączenie się do tak zwanej Europejskiej Tarczy Antyrakietowej forsownej przez Niemcy, jestem niczym innym jak likwidacją naszych programów Wisła oraz Narew, rezygnacja z IBCS oraz produkcji i rozwoju rakiet CAMM-ER/LR w Polsce, na rzecz rozwiązań niemiecko-izraelskich, które nawet nie uchronią nas przed zagrożeniem ze strony Rosji, rakietami Iskander, ICBM. Do tego nasza Polska OPL jest o wiele bardziej zaawansowana i kompleksowa, ta niemiecka to jakaś wydmuszka, jak MEADS, ktoś jeszcze o tym pamięta? PO jest niereformowalna, to albo głupota, albo kompleksy, albo służalczość, politycy z PO bez najmniejszego zażenowania reprezentują interesy Berlina, jak Polak może głosować na taką partię polityczną?

 12. Jankesd

  Cz.6. Drugie pytanie niech MON ogłosi alarm WP i wyjechanie wszystkich jednostek z koszar do miejsca zgrupowania, czy zmieszczą się w ciągu 24 godzin i najlepiej, aby alarm był ogłoszony w sobotę po godz.15. To wtedy MON zobaczy jaka jest mobilność wojska. Nigdy takiego czegoś nie robili i będą w szoku w czarnej dziurze na jakim etapie WP jest.

  1. Edmund

   @Jankesd to bardzo dobre sprawdzenie, ale obawiam się, ze zaraz potem wielu polityków i wojskowych straciłoby stanowiska. Gorzej, jakby wyjechało jakieś 20%.

  2. Odyseus

   Dokładnie i od razu zobaczymy ilu ludzi i sprzętu mamy fizycznie a ile jest tylko na papierze

  3. OptySceptyk

   Nie ma potrzeby robić takiego sprawdzianu. I bez tego jest jasne, że alarmowe wyjście z koszar w stanie nadającym się do walki jest niemożliwe.

 13. Franek Dolas

  Niektóre z tych konkretów brzmią groźnie np. 75 przystąpienie do europejskiego programu obrony przeciwrakietowej. Czyli co rezygnacja z tego co w zakresie opl już osiągnęliśmy. Kupno 6 patriotów tych co kupiono obecnie czy kolejnych sześciu. Ale najlepsze jest przedstawienie w ciągu 100 dni programu modernizacji polskiej armii. Rządzili 2 kadencję i i nic przedstawili później byli 2 kadencję w opozycji i też nic nie przedstawili mimo Rządu cieni i robieniu różnych innych głupot na które mieli czas.

  1. Edmund

   @Franek Dolas Polska obecnie ma już w tym momencie bardziej zaawansowany system w praktyce niż ten europejski program, którego nawet nie ma ko0mpletu założeń. Ta propozycja PO wynika z całkowitej niewiedzy PO na ten temat. Poza tym nawet najlepszy program ma ta wadę dla PO, ze przygotował to PiS.

  2. OptySceptyk

   Wydaje mi się, że te 6 baterii Patriot zostało podane jako dokończenie Wisły. A co do programu europejskiego, przystąpienie do niego niczym nie grozi, bo wiadomo, że prace potrwają długie lata. Traktowałbym to jako prace nad nową generacją opl, co może być ciekawe. A co do programu modernizacji - w tej chwili nie ma żadnego planu, są tylko ogłoszenia ministra i zakupy z karty kredytowej. A żadnego oficjalnego dokumentu, z wymaganych prawem, nie przedstawiono ani nie uaktualniono.

  3. staryPolak

   1. jeśli mamy mieć "kopułę" izraelską to dlaczego nie kupić od Izraela, tylko od pośrednika (Niemiec)? 2. Co zrobisz z posiadanymi Patriotami które chyba nie są kompatybilne z kopuła (bo i po co?). Co zrobisz z ultranowoczesnymi radarami (mają je tylko armia USA i my) i całym system IBCS który obejmuje wszystkie!!! piętra naszej obrony powietrznej. Pilica i Poprad zmieszczą się w tym niby systemie niemieckim bo on opiera się na założeniu że każde państwo kupuje co chce, ale najlepiej od Niemców. Ale w takim razie ... po kiego licha mamy się cofać o ile?????? lat?

 14. Monkey

  Program obecnie rządzących jest konkretny. Zobaczymy, ile z tego uda się zrealizować, o ile utrzymają się u władzy. Ciekawostką jest wzmianka o produkcji lub współprodukcji m.in. F/A-50😆Co do opozycji, pomysł Tarczy Europy na plus, ale z drugiej strony ciekawe, na ile moglibyśmy, a zwłaszcza nasz przemysł, partycypować w tym projekcie. Na minus: groźby przeglądu kontraktów bez podania wyjść alternatywnych na wypadek zawieszenia bądź odrzucenia jakiegoś projektu bądź projektów.

  1. Solfernus

   projekt polskiej OP powstaje od najmniej 10 lat OP UE to 0 konkretów a jej gotowość bojowa będzie osiągnięta za jakieś 20 lat - jeśli wogóle!!!

  2. szczebelek

   Jest mały problem, bo Tarcza Europy jak na razie nie wskazuje, żeby państwa kupowały to samo na wskazane piętro wręcz wygląda to tak, że wszyscy napalili się na ochronę izraelskiego systemu kupowanego przez Niemcy jakby miał ochronić pół Europy.

  3. Odyseus

   Produkcja FA50 nie jest niczym nowym , ten temat leżał od samego początku na stole, ma się odbywać w Łodzi a Koreańczycy mają pomóc w odtworzeniu zdolności produkcji samolotów

 15. user_1049182

  100 konkretów na pierwsze 100 dni nowych rządów. Konkret 73. W ciągu 100 dni przedstawimy nowy program armii. Zastanawiam się kto jest na tyle odważny, żeby głosować Vabank.

 16. bezreklam

  Powinni szczerze powiedzieć poza kasa na armię skoro Rosja rozgromiona . Długi gigantyczne

  1. Davien3

   @bezreklam masz racje, Rosja bedzie miała po tej przegranej wojnie gigantyczne długi o ile w ogóle przetrwaja jako państwo:)

  2. DBA

   Davien3 Nie łudź się. Obojetnie jak sie ta wojna zakończy to ze strachu przed strategiczna bronia jadrową politycy zachodni nie dopuszcza do rozpadu Rosji ( bo państwa BRICS to wiadomo) i żebym nie był fałszywym prorokiem ciepłą rączką oddadzą kacapstanowi zamrożone aktywa. A że jest tego kilkaset mld euro/$ to wystarczy na sfinansowanie kosztów wojny. Ukraińcy zostana z ręka w nocniku, bo dla nich będzie się robić zbiórki, a to na odbudowę mostu, a to na rozminowanie. W jednym racja przez kilanascie lat nie będą zdolni do prowadzenia pełnoskalowej ojny konwencjonalnej (co nie jest jednoznaczne, że oni też tak uważają)

  3. Monkey

   @DBA: W punkt. Rosja jest po prostu zbyt znaczącym państwem, żeby pozwolić jej upaść. Czy to nam się podoba, czy nie. Najlepszy byłby jej podział poprzez secesję jej części składowych, ale na dzień dzisiejszy to jest raczej polityczna fantastyka.

 17. Johnny Doe

  Które ugrupowanie bardziej wiarygodne? Jedno armię rozwijało, drugie zwijało... Czy w obecnych czasach mamy luksus ryzykowania w kwestiach bezpieczeństwa - odpowiedzmy sobie sami.

 18. Jankesd

  Cz.4. Proszę spojrzeć na wojnę na Ukrainie, jak Ruscy bombardują miasta za pomocą rakiet kalibrów, iskanderów, irańskich dronów, czy też innych wynalazków. Zaraz ktoś powie, że Ukraina nie ma swojego lotnictwa i Ruscy panoszą się na niebie? My będziemy mieć trzy rodzaje samolotów, czy to mało? Większe miasta w Polsce np. Warszawa nie musi się martwić, że coś tam spadnie, a małe miasta pozostawione będę same sobie, czyli pospolite ruszenie i zbiórka na najtańszą i praktyczną OPL, która obroni ich miasta. Są teraz inne ważniejsze potrzeby, aby to co zostało zaczęte wreszcie trafiło do produkcji.

  1. Edmund

   @Jankesd nie martw się o bombardowanie małych miast. Po pierwszej rakiecie wszystko co rosyjskie zostanie zniszczone w promieniu do 300-500 km od granicy z Polską. Częściowo Polska ma już teraz sama takie możliwości.

  2. Davien3

   @Edmund a czym chcesz tego dokonac?? Bo ci przypomne ze rakiet o zasiegu 300km bedziemy mieli całe 70 a powyzej tego okragłe zero Obecnie Polska ma mozliwośc razenia na całe 92km i wybranych celów punktowych na 300km wiec skończ zwyczajnie kłamać.

  3. OptySceptyk

   @Davien Edmund, jak zwykle, fantazjuje i te swoje fantazje ma za rzeczywistość. Niemniej, w jednym ma rację, ponieważ mamy JASSM, więc ten zasięg jest trochę większy.

 19. raczek

  CZYTAJAC TO ZASTANAWIA MNIE JEDNO DLACZEGO PROGRAM PO JEST PISANY TLUSTYM DUZYM DRUKIEM A KONKURENCJI MALYM ? OBIECYWAC MOZNA WSZYSTKO A REALIZOWAC TO JUSZ INNA SPRWA PO LIKWIDOWALO JEDNOSTKI A PIS ODBUDOWYWALO JE PIS ZAKUPILO WIEZ=CEJ SPRZETU DLA WOJSKA POLSKIEGO NIZ JAKBY PO BYLO PRZY WLADZY PRZEZ 15 LAT DLA PO JEST SPRAWA PIORYTETOWA ABY NIEMCY ODBUDOWAC MEDIALNIE NIC CO POLSKIE SIE NIE LICZY PROSZE TO WYDRUKOWAC BO BEDE WIEDZIAL GDZIE SIE Z TYM UDAC.

 20. Cyber Will

  Zestawienie tych 2 partii to żart. Partia polska realizuje zaproponowany program i polską rację stanu. Z kolie partia zewnętrzna polsko-jezyczna rozsiewa PUSTOSŁOWIE a i tak wiadomo że ich program napisany został w Berlinie. Tak więc tu nie ma co porównywać. WIARYGODNOŚĆ to słowo klucz a wszelkie DANE można znaleźć w Internecie.

 21. Edmund

  Wierzenie hasełkom PO, formacji politycznej która dowiodła swojej nieudolności w bardzo wielu obszarach, jest naiwnością. Wyobraźmy sobie Pana Kilicha albo Siemoniaka, którzy ponownie rozkładają ręce i mówią: ,,jak pieniędzy nie ma to nie ma". Są jeszcze lepsze opcje jak Pan Budka albo ten od reklamówek na granicy z Białorusią jako Minister MON.

 22. Jankesd

  Cz.2 Obecny MON powinien brać przykład od USA, gdzie jest tak, że produkt, który jest gotowy już w 70 % dopuszczony wstępnie jest do produkcji i eliminowane są usterki z poligonu , a u nas inaczej musi być 100% i czas leci bez efektów i tylko zastanawiają się nad F15EX jako 4 samolot wojsk lotniczych. Proszę zapoznać się z filmikiem na kanale YT p. Krzysztofa Wojczala pt. Polskie F-15 i fregaty - wnioski z rozmowy z gen. I. Nowakiem. USA proponuje F-15EX naszym siłom powietrznym, gdzie 50% środków na zakup samolotów ma pozostać w przemyśle zbrojeniowym w Polsce formie offsetu oraz technologii itp./Nie wiemy jeszcze jakiego i co to ma być / Jest to kusząca propozycja, ale jest jeden czynnik główny, a mianowicie finansowy i chyba nikt nie zwraca na to uwagi/Polski żołnierz stojący na granicy polsko-białoruskiej na głowie założony hełm metalowy wz.63 tzw. orzech, kamizelka z Lubawy ala piórnik i można wymieniać dalej. Fakt ten pokazywali w TVP1 w sierpniu br. /

  1. Edmund

   @Jankesd Ukraińcy maja obecnie super mundury i wyposażenie, ale nie maja samolotów i innego sprzętu. Podesłanie mundurów i innego wyposażenia osobistego przez NATO / USA nie jest problemem. Problemem jest ciężki sprzęt, którego wyprodukowanie trwa. Do tego dolicz czas na szkolenie. Jeżeli korzystasz z kilku typów sprzętu ciękiego to też mona ci to podesłać i korzystasz bez szkoleń, bo już ten sprzęt znasz.

 23. Jankesd

  CZ.5.Na koniec MON planuje rozbudowę WP o 2 dodatkowe dywizje tj. ok. 30 tyś żołnierzy. Moje pierwsze pytanie skąd wezmą żołnierzy do tych dywizji. Chyba nie wiedzą jakie problemy z żołnierzami mają takie państwa jak Kanada nie mówiąc już o USA. Finlandia na mobilizację swoich rezerwistów potrzebuje 1 miesiąca , a my ile potrzebujemy? Armia 300 tyś jest na wyros w chwili obecnej., Należy najpierw ukompletować 4 dywizje na 100 % w żołnierzy i sprzęt. Następnie przeprowadzić porządnie przeszkolenie wojskowe rezerwy /3 miesięczne szkolenie to można zaliczyć jako tzw. mięso armatnie/. Siła Polskiej armii można ocenić na ok 50 tyś żołnierzy bojowych ,a dlaczego tyle bo pozostali to przeróżni technicy, mechanicy studenci ,kucharze ,magazynierzy .muzycy itp. Oni nie walczą ,ale politycy nie wiedzą, liczy się statystyka. To mówią analitycy .

  1. OptySceptyk

   Demografia leży. Nie będzie armii 300tys bez przywrócenia poboru. A swoją drogą, dlaczego akurat 300tys a nie np. 275, albo 324? To chyba proste, taka ładna, okrągła cyfra wpadła ministrowi do głowy. Nie wynika z żadnych obliczeń i potrzeb, poza potrzebą wyborczą.

  2. Edmund

   @Jankesd tak nie formułuje się jednostek, że po ukompletowaniu jednej do 100% kompletuje się kolejną, najpierw kompletuje się szkielet jednostki, podstawowe stanowiska a potem uzupełnia resztę.

  3. Al.S.

   Moim zdaniem da się to zrobić. Trzeba połączyć służbę ze szkolnictwem, podobnie jak w Stanach. Idziesz do woja, po roku nienagannej służby masz pierwszeństwo naboru na studia dzienne na uczelniach państwowych. Służba trwa 5 lat, w jej ramach jesteś urlopowany na zajęcia na uczelni, do stopnia licencjata. W tym czasie za twoje wyżywienie i lokum płaci wojo. W czasie wakacji jedziesz na miesiąc na ćwiczenia, a po ukończeniu studiów masz odsłużyć jakiś czas w swojej specjalności, później jesteś przenoszony do rezerwy. Korzyści byłoby z tego kilka- likwidacja wykluczenia edukacyjnego- sporo rodzin nie stać na wysłanie dzieci na studia dzienne, na oblegane kierunki trafiałoby dużo młodzieży po wstępnej selekcji, co dawałoby przełożenie na jakoś kadr. W USA duża część kadry managerskiej to byli żołnierze, więc taki system działa.

 24. Chyżwar

  Jak wygląda rzeczywisty program PiS. Widać po obecnych czynach. Jak wygląda rzeczywisty program PO już widzieliśmy po czynach.

  1. Al.S.

   Nie wiem skąd na to wezmą pieniądze, które przecież zostały "ukradzione" i "rozdane" przez PiS. Do wyborów będzie konkurs obietnic. Po nich przyjdzie pan Rostowski i ogłosi ponownie swoją słynną formułę. Szczerze, to powinienem im kibicować, bowiem jak "schłodzą" gospodarkę, to ceny nieruchomości spadną i będzie można kupić parę działek więcej na lokatę. Ale patriotyzm nie pozwala mi patrzeć w ten sposób.

  2. Alone

   Al.S a co ci z działek, jak skonfiskują ci nowi sojusznicy DT

  3. Edmund

   @Chyżwar zadziwiające, że jest tak wiele osób, które nie uczą się na nie tak odległej historii. Przecież likwidowanie jednostek na wschodzie było faktem, Tak przekształcili OFE, ze gdzieś wyparowało ponad 20 mld złotych. Likwidowali, wyprzedawali, redukowali wszystko a i tak pieniędzy w budżecie nie było. Było za to wysokie bezrobocie. I dziś wierzy się tym samym ludziom, że potrafią gospodarować.

 25. szczebelek

  Ciekawe te konkrety, ale dlaczego nie chcą powrotu niesłusznie wyrzuconych z wojska z lat 2008-2015? Czyżby powrót kumoterstwa, nepotyzmu we wojsku? 😂🤣 Czysta demagogia z tym "pozyskaniem" sprzętu w 100 dni , bo przez tyle czasu można podpisać umowę ramową będącą świstkiem bez konkretów, ale już media partyjne dopiszą te konkrety jak przy caracalach .... Mieli 8 lat na to by pozyskać 6 baterii patriot, śmigłowce wielozadaniowe, więc pozyskali okrągłe zero, ale jeden świstek podpisali. Przez 100 dni stworzą taki program modernizacyjny tak by uwalić wszystkie zakupy prawicy i rozpocząć wszystkie procedury od zera tak by towarzysze ze wschodu i Germanoland mogli dokonać czwartego rozbioru.

Reklama