Reklama

Polityka obronna

Jeśli wybuchnie wojna... Szwecja przygotowuje obywateli na kryzys i konflikt

Fot. Försvarsmakten/Facebook
Fot. Försvarsmakten/Facebook

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna regionu zmusiła władze Szwecji do aktualizacji broszury skierowanej do obywateli, zawierającej wytyczne na wypadek wybuchu wojny lub kryzysu. Do wprowadzenia zmian Szwedów zainspirować miały m.in. takie czynniki jak zmiany klimatu, cyberataki, terroryzm oraz pogorszenie stanu bezpieczeństwa w regionie, które doprowadzić mogą do zaburzenia działania służb publicznych. 

Zatytułowana "If Crisis Or War Comes" (pol. Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna) broszura to nowa wersja instrukcji wydanej ostatni raz jeszcze w latach 80. XX wieku (wtedy jej tytuł brzmiał "If War Comes"), a pojawiającej się na szwedzkim rynku od czasów II wojny światowej.

Przygotowana przez agencję rządową Swedish Civil Contingencies Agency (MSB), na zlecenie rządu, instrukcja zawiera przykłady scenariuszy kryzysowych, do których dojść może z powodu zakłócenia działania systemu IT, innych incydentów na świecie czy zmian klimatycznych. Co więcej, szwedzkie władzy tłumaczą w publikacji jak najlepiej przygotować się na mogące wystąpić w trakcie kryzysu: niedobory pożywienia i wody oraz niedziałające sieci komunikacyjne.

image
Fot. msb.se 

Broszura wydana zostanie w 13 językach oraz kilku wersjach audio. Jej wersje drukowane mają zostać przesłane między 28 maja a 3 czerwca (szwedzki Tydzień Gotowości Kryzysowej) do ok. 4,8 mln gospodarstw domowych znajdujących się na terenie Szwecji. Całość jest również dostępna do pobrania na stronie MSB.

Jeśli Szwecja zostanie zaatakowana przez inny kraj, nigdy się nie poddamy. Wszelkie informacje, że opór ma ustać, są fałszywe.

fragment broszury "If Crisis Or War Comes"

Szwedzkie media podkreślają, że bezpośrednią przyczyną aktualizacji broszury jest wzrastające napięcie w regionie bałtyckim, a także zwiększające się obawy związane z wojskowymi interwencjami Rosji w Gruzji oraz na Ukrainie. Aktualizacja broszury jest również traktowana jako kolejne kroki szwedzkich władz, celem zwiększenia bezpieczeństwa państwa. Za przykład podać można podjęcie decyzji o powrocie szwedzkich wojsk na Gotlandię (w 2016 roku zdecydowano, że w sposób ciągły rozmieszczone zostaną tam pododdziały wojsk lądowych, jeszcze przed przygotowaniem do działań grupy pancerno-zmechanizowanej), znaczące zwiększenie finansowania obrony (w 2018 r. budżet sił zbrojnych tego kraju powiększyć się ma o ok. 250 mln USD, a w latach 2018 - 2020 o ok. 740 mln USD) oraz przywrócenie zniesionego w 2010 roku powszechnego obowiązku służby wojskowej

Część 20-stronicowej publikacji poświęcona jest zagadnieniu "obrony totalnej". Agencja tłumaczy w jej ramach koncepcję obrony wojskowej oraz cywilnej. W przypadku tej drugiej zaznacza się, że władze wznowiły obecnie prace nad jej rozwojem. W styczniu br. szwedzka komisja obrony opublikowała raport, w którym zawarła sugestie dotyczące koncepcji tzw. obrony totalnej oraz roli, jaką ma w niej pełnić właśnie obrona cywilna. Ma to związek z regulacjami dotyczącymi budżetu wojska na lata 2021 - 2025. 

image
Fot. msb.se
image
Fot. msb.se

 

Publikacja "If Crisis Or War Comes" zawiera m.in. dokładne informacje w jakie produkty i dobra należy się zaopatrzyć i posiadać "na wszelki wypadek" w domu, czy gdzie szukać schronów. Warto przypomnieć, że w marcu br. rosnące zagrożenie ze strony Rosji popchnęło władze Szwecji do podjęcia decyzji o remoncie schronów dla ludności cywilnej, które ostały się w kraju po okresie ziemnej wojny (65 tysięcy schronów, zdolnych pomieścić 7 mln ludzi spośród liczącej 10 mln szwedzkiej populacji). Uruchomiony ma zostać także szeroki program budowy nowych obiektów.

To jednak nie wszystko, w środku znajdziemy również instrukcje jak w przypadku wojny lub kryzysu radzić sobie z dezinformacją i tzw. operacjami wywierania wpływu. Za szczególnie ważne uznaje się tu krytyczne podejście do samej informacji i jej źródła oraz zadania sobie odpowiednich pytań, dotyczących np. skąd ona pochodzi, czy jest dostępna na innych stronach oraz czy to faktycznie informacja czy może opinia?

Państwa i organizacje już teraz wykorzystują mylące informacje do próby wpłynięcia na nasze wartości i to, jak działamy. Celem może być redukcja naszego oporu i chęci do obrony.

fragment broszury "If Crisis Or War Comes"

Przypomnijmy, że już rok temu szwedzkie media podawały, że rosyjskie służby podejmują działania dezinformacyjne i lobbingowe, mające na celu m.in. powstrzymanie Szwecji od zwiększania współpracy wojskowej i przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szwedzkie władze podkreślają również, że każda osoba żyjąca w kraju ma obowiązki względem jego obrony. Chodzi tu przede wszystkim o mieszkańców między 16 a 70 rokiem życia, które mogą zostać wezwane do zaangażowania się, na różne sposoby, w przypadku wybuchu wojny lub kryzysu. Zaangażowanie to może wiązać się m.in. z powołaniem do wojska, organizacji rządowych czy innych jednostek, ważnych dla obrony państwa. MSB przypomina również, że władze mogą dokonać rekwizycji właśności prywatnej, jeżeli stanowi ona ważny element obrony totalnej Szwecji.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Parabellum

  Dość ciekawy artykuł. A przy okazji w neutralnej Szwecji jest w rękach obywateli ponad 30 razy więcej takich np. pistoletów niż Polsce! Zaś w pewnym hrabstwie w USA przez ostatnie 3 lata nie doszło do żadnego większego przestepstwa niż kłótnia domowa i kradzież gorzałki na stacji paliw - a przy okazji złodziej ten był przejazdem. W hrabstwie tym obowiązuje PRZYMUS prawny posiadania broni palnej -dowolnej- w każdym gospodarstwie domowym!!! I nie mają żadnych poważnych przestępstw! Czyż te fakty tak odmienne od Polski nie są interesujące?

 2. Davien

  A jeszcze nie tak dawno Szwecja była neutralna.

  1. werte

   A nie tak dawno złupiła i puściła Polskę z dymem, nie gorzej od Hitlera.

  2. Davien

   Może dopisz łaskawie że razem do spółki z Rosją Hitler złupił Polske jak chcesz tak porównywac.

 3. Fred

  Rząd Szwecji obywateli nie zostawi w razie wojny, nasz raczej ucieknie nowymi samolotami VIP

  1. werte

   A skąd ta pewność że nie zostawi? Bo tak napisali w broszurce? Poza tym co ci po rządzie który być może nie ucieknie ale da się dzielnie wystrzelać przez okupanta albo przejdzie na jego stronę? Tymczasem to zwykła propaganda.

  2. bender

   Mylisz się, to profilaktyka nie propaganda. Piszesz o tym samym kilka razy więc też kilka razy Ci odpowiadam.

 4. Kordian

  Dobry pomysł, taka broszura powinna również zostać wydana w Polsce. I tu dobrze sprawdza się stare łacińskie przysłowie \"Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny\".

  1. werte

   Dobry pomysł? Jak niby przygotujesz się do wojny czytając cieniutką broszurkę w której połowa to wyjaśnienie że Szwecja ma dzielną armię i się nie podda i trzeba biec do schronu jak bombardują a druga to informacje że może być ciężko i niekoniecznie będą świeże bułki co rano i może nawet nie być prądu? To zwykła propaganda bez znaczenia. Samo wydanie takiej broszury świadczy o mizernej wierze w rząd co do możliwości adaptacji Szwedów do nagłych zmian w kryzysowej sytuacji. A pogląd że broszurka zawiera jakieś zaklęcia rodem z Hogwartu które mają znaczenie i przygotują na realia wojny i okupacji jest ,,nieco,, przesadzone...

  2. bender

   W sytuacji kryzysowej możesz spodziewać się wielu niejasnych a nawet przeciwstawnych komunikatów. Taka broszurka wydana zawczasu i rozdystrybuowana do wszystkich obywateli powie Ci co robić i w co wierzyć. To może zadziałać u zdyscyplinowanych Skandynawów. Poza tym jakbyś nagle został oratorem poddania się najeźdźcy, to możesz być sądzony za zdradę, raczej bez linii obrony, że myślałeś, że nawołująca do poddania się radiostacja prezentuje oficjalną linię rządu. I odwrotnie: broszurka powie Ci co masz kupić i trzymać w piwnicy, nie będziesz skarżył rządu, że nie zostałeś poinformowany jak przeżyć. To nie jest propaganda. To profilaktyka.

 5. TB

  Pytanie. Co nowego z Gotlandią? To kluczowe miejsce do kontroli Bałtyku. Ostatnio pisano o braku OPL oraz artylerii.

  1. De Retour

   Dobrze. Oprócz kompanii która już tam jest, odtworzyli P18 (« Gotlands regemente ») Prace nad infrastrukturą trwają (780 mln koron) , czekają na baterię Patriot itd.

  2. Got

   Wczoraj reaktywowali P 18 - pulk pancerny + \"zdolnosc plot\"

  3. bbb

   Ciekawe czy my mamy plany, wspomożenia Szwecji (np. przez siły specjalne) w razie ataku na Gotlandię. To jest nasz interes tak samo jak szwedzki.

 6. turpin

  Szwedzkie wladze zalecaja Obywatelom by nie usmiechali sie do Rosjan, nie podawali im reki, na ich pytania odpowiadali zdawkowo, i niczego - pod zadnym pozorem - im nie sprzedawali, zwlaszcza zywnosci. W wypadku gdyby inwazyjen wojska rosyjskie zachowywaly sie niewlasciwie, obywatele poinstruowani zostali, by zadzwonic na policje lub straz pozarna.

 7. hoki

  chyba wojne domowa

  1. gtre

   27% obywateli Szwecji to nie Szwedzi, Islam w Szwecji wynosi 6,5%, w 2030 ma wynosić około 15%, według niezależnych szacunków, więc większym problem może być w Szwecji Islam niż Rosja.

 8. Szymon

  No proszę, Szwecja nie jest tradycyjną bram dla inwazji wschód-zachód, ale wydaje broszury dla obywateli... A my jesteśmy na osi głównego starcia, i u nas nikt nic dla obywatel nie wydaje, poradzą sobie sami, zdolni są.

  1. 55555

   Mamy przysposobienie obronne w szkołach

  2. werte

   A czytałeś tę broszurkę? To zbiór zwykłych porad na ciężkie czasy, które zna każdy Polak bo od zawsze musi. To co dla Szweda brzmi jak prawda objawiona dla nas jest oczywistością. Poza sygnałami które pewnie i tak są czarną magią dla obywateli nie ma tam nic odkrywczego a co więcej są tam ewidentne bzdety jak to o dzwonieniu na policję które sąsiaduje z możliwym atakiem na infrastrukturę połączeniową i IT. Bo historie o wzmacnianiu odporności obywateli na rozsiewanie i słuchanie plotek można między bajki włożyć. Zdaje się że jedynym powodem powstania tego dzieła było zapewnienie obywateli (na czerwono) że Szwecja się nie podda. To tak dla poprawy morale. Ciekawe czy jeśli król i Riksdag w TV powiedzą że Szwecja się poddaje to też będzie plotka?

  3. 15358

   Przeszedłem. Nic nie pamiętam oprócz jak maskę przeciwgazową założyć. W razie W będę jak dziecko we mgle. Szwedzi przynajmniej ulotkę zrobili :P

 9. Szwejjakobyły

  Jeśli chodzi o młodych poborowych, to Szwecja ma już armię na swoim terytorium - daesh.

  1. Davien

   Biorąc pod uwage skład osobowy zagranicznych ochotników w ISIS to stwierdziłbym ze raczej Rosja, bo stamtad pochodziła ich wiekszość.

 10. MyCzyOni

  nas nie trzeba atakować, wystarczy metr śniegu i \"mrozy\" -15. Przy okazji, zauważyliście gdzie rząd chce budować mosty w ramach Most+ ? Nie ma ani jednego na Wiśle Pomyślmy, w dól Wisły od Waw mamy 11-12 mostów drogowych i podobną liczbę przygotowanych pod przeprawy zejść. Pytanie, ile przepraw jest w stanie postawić na Wiśle WP? Czynnik czasu pomijam, przyjmuję, że \"wypadki\" cystern z pożarami mogącymi naruszyć konstrukcję na istniejących mostach nie nastąpią równocześnie, bo wówczas..\\ Szczęśliwsi będą ci mieszkający na lewym brzegu.

 11. partyzant z wyciętego lasu

  A w Polsce wiadomo.\" ludzie są obrotni to sobie zawsze jakoś poradzą w razie \"W\". Ważne tylko, żeby rząd im za bardzo nie przeszkadzał.

 12. Stirlitz

  Narracja rosyjskiej propagandy będzie następująca: Szwedzi powinni bać się uchodźców a nie rosji. Podsycanie nienawiści i odwracanie uwagi od agresji rosyjskiej to element propagandy Kremla.

  1. Rafał

   Zmiany demograficzne w Szwecji to największe zagrożenie wewnętrzne a Rosja to największe zagrożenie zewnętrzne. I żadnego z tych zagrożeń Szwecja nie powinna bagatelizować.

  2. dim

   @Stirlitz - co nie zmienia faktu, że Rosja to najeźdźca prawdopodobny, przynajmniej na część Szwecji (przykład Gotlandii) i oczywiście niemieckie op, a także wszystkie samoloty i broń pancerna będą wtedy niesprawne... - Gdy muzułmańscy \"uchodźcy\" to najeźdźca faktyczny, nie wycofujący się nigdy, tu i teraz następujący, przybywający.

  3. Tratata

   Poczytaj komentarze na górze. Większość informacji medialnych o problemach z imigrantami to fejki. Oczywiście aktywność dżihadystów jest faktem, ale jest też pożywką dla znacznie bardziej realnego zagrożenia jakim jest Rosja.

 13. Anty 50 C-cali przed 500+

  ...pewnego dnia w Maju, pierwszym celem - lotnsko w Port...Stanley. Mimo radosnego szacunku o \"nieczynnym \" pasie startowym (i okolicy) przez 24 godziny...ataki ponawiano. Czyli z tym np.\" Zlotem Tygrysim \"co wtety...Czy czekamy na wyniki studiowania w Francji i Brytanii rodziny cruise po Storm Shadow/SCALP+harpoon + exocet? ... Astute class and the Spanish Navy’s (Armada Española) Isaac Peral (S 80A) class – features an air turbine pump and a programmable firing valve launch ...co odpala Astute?

 14. PolExit

  Szwecja i inne kraje \"zachodu\" zagrożenie ma od wewnątrz. Ale o nim w broszurce nie ma ani słowa.

Reklama