Reklama

Polityka obronna

Estonia planuje wprowadzenie obowiązkowej edukacji w zakresie obrony narodowej

Autor. Sõdurileht/Facebook

Hanno Pevkur, minister obrony Estonii, wystąpił do ministerstwa edukacji i nauki z wnioskiem o wprowadzenie w szkołach średnich obowiązkowej edukacji w zakresie obrony narodowej - poinformował dziennik „Postimees”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdaniem Pevkura wojna na Ukrainie pokazała, że rola każdej osoby w obronie narodowej jest ważna, dlatego zasadne jest przekazanie wszystkim licealistom wiedzy o tym, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych.

Czytaj też

"Ostatnie lata pokazują, że edukacja obronna kraju staje się coraz bardziej popularna jako przedmiot fakultatywny, ale wciąż są szkoły, w których edukacja obronna nie jest dostępna. Dlatego zaproponowałem przejście na obowiązkową edukację w zakresie obrony narodowej" - powiedział minister. Dodał, że w tej sprawie panuje konsensus wśród estońskich partii politycznych.

Reklama

Pevkur wskazał, że ze względu na brak nauczycieli przejście na obowiązkową edukację w zakresie obrony narodowej musi poprzedzić okres przejściowy, niezbędny do dostosowania się do nowych regulacji. Zaznaczył, że przedmiot będzie mógł być nauczany od 1 września 2024 roku.

Czytaj też

Obecnie prawie trzy czwarte szkół ponadgimnazjalnych prowadzi kształcenie w zakresie obrony narodowej, które co roku kończy ponad 5 tys. uczniów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama