Reklama

Polityka obronna

"Czworonożni żołnierze" z Polski chronią olimpiadę w Paryżu

Autor. Portal X/Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Polski Kontyngent Wojskowy wydzielony do wzmocnienia Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej w zabezpieczeniu XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich oraz XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich jest już na terenie Francji.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 czerwca tego roku postanowienie o użyciu kontyngentu wojskowego PKW OLIMP do wsparcia francuskich sił zbrojnych w zabezpieczenia Letnich Igrzysk Olimpijskich oraz Paraolimpijskich w Paryżu.

Reklama

Przed polskimi żołnierzami etap zgrywania z francuskimi Siłami Zbrojnymi.

PKW Olimp tworzą wyspecjalizowane zespoły, wraz ze służbowymi psami tropiącymi, wyszkolonymi w zakresie pirotechniki. Zasadniczy trzon kontyngentu stanowią żołnierze 2. Mazowieckiego Pułku Saperów oraz Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. W skład kontyngentu wchodzi 20 żołnierzy.

Do głównych zadań kontyngentu należeć będzie sprawdzanie obiektów infrastruktury sportowej i terenów udostępnionych na potrzeby igrzysk pod kątem występowania przedmiotów oraz materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, a także doradztwo w działaniach antyterrorystycznych.

Czytaj też

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, swoje zadania mandatowe polscy żołnierze wykonywać będą od 24 czerwca do 30 września 2024 r. Okres ten obejmuje przygotowania przed igrzyskami w kraju i w miejscu pełnienia służby oraz zakończenie i podsumowanie wykonywanych zadań po zakończeniu wydarzeń sportowych.

Reklama

Komunikat Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Reklama

Komentarze (3)

 1. easyrider

  Mocarstwo atomowe musi ściągać żołnierzy z innych państw by zabezpieczyć olimpiadę we własnym kraju, który pozwala zasiedlać się przez obce, wrogie ludy. To bardziej niż absurdalne. To karykatura demokracji, wolności, bezpieczeństwa. Niestety obecnie fundujemy sobie to samo. I jeszcze jest nam wmawiane, że musimy to robić. Chyba nawet Orwell by wymiękł przy takim praniu mózgu.

 2. RAF

  Francuskie "mocarstwo" nie ma sluzb do ochrony olimpiady? A co ochraniaja Francuzi w Polsce i dlaczego nic?

  1. Rusmongol

   Tak samo nasi policjanci służą teraz w Chorwacji i nie widzę w tym nic złego. A żołnierze francuscy mają swój kontyngent chyba w Estonii, więc nie dramatyzuj.

 3. ALBERTk

  Robi mi się już słabo jak widzę w jakich mundurach chodzą nasi żołnierze. To wygląda jak bal przebierańców z lat 90 albo z początków XXI wieku. Kiedy operacja szpej ruszy z miejsca?

  1. Rusmongol

   Gdyby postawić przed tobą żołnierza z navy seal pewno powiedział byś to samo.

Reklama