Reklama

Polityka obronna

Chiny wysłały wojskowe ciężarówki na pomoc Rosji?

Wysłanie przez Chiny samochodów ciężarowych może oznaczać braki Rosjan w tych typach sprzętu, który jest niezbędny do zapewnienia sprawnej logistyki frontowej
Autor. mil.ru

Oficjalnie Chiny nie wspierają Rosji militarnie, chcąc zachować w tej kwestii swoisty dystans od tej kwestii. Jednak jak się okazuje, sprzęt logistyczny będący ich wytworem został zaobserwowany na platformach kolejowych w Rostowie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na filmie widać w pierwszej kolejności samochód wielozadaniowy 4x4 NJ2040, będący licencyjnym Iveco VM 90, budowany w Chinach przez konsorcjum NAVECO (spółka joint venture chińskiego Nanjing Motor Group Company i włoskiego Fiata wraz z Iveco). Pojazdy tego typu wprowadzono na uzbrojenie chińskiej armii ludowo-wyzwoleńczej w roku 1999 i od tego czasu jest ona szeroko stosowana w wielu wersjach, od przewozu piechoty, transportu amunicji kończąc na platformie dla wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych HJ-9.

Następie widać dwa samochody ciężarowe 8x8 Shacman Shaanxi SX2300. Są to pojazy o masie własnej 13 000 kg i ładowności na poziomie 17 000 kg. Dla porównania popularny KamAZ-63501 ma ładowność na poziomie 15 000 kg. Samochody te również stały się bazą dla wielu wersji specjalistycznych. Jest to chińska konstrukcja bazująca na austriackim Steyerze 91 wdrożonym jako modernizacja Steyera 90 w roku 1978. Na końcu widać dwie cysterny, wóz z zabudową serwisową i kolejne ciężarówki w różnej konfiguracji m.in. 6x6 (Shaanxi SX2190). Jak widać, Chiny po cichu wspierają Rosjan, co prawda nie uzbrojeniem śmiercionośnym (być może też, ale o tym nie wiemy), ale równie potrzebnym sprzętem do zapewnienia funkcjonowania wojska.

Reklama

Czytaj też

Możliwe, że olbrzymie straty w ciężarówkach poniesione na początku wojny były na tyle bolesne, że Rosjanie potrzebują tymczasowo dodatkowych wozów do zapewnienia płynnych dostaw np. amunicji na front. Dodatkowo możliwość przewiezienia więcej o 2 tony w przypadku Shaanxi SX2300 będzie bardzo przydatna, bo to oznacza więcej przewiezionej amunicji, wykonując tę samą trasę. Oczywiście niesie to też ryzyko utraty większej ilości pocisków w przypadku zasadzki.

Czytaj też

Pojawienie się chińskiego sprzętu w Rostowie, może oznaczać, że kolejny już zmierza w tę stronę najpewniej poprzez transport kolejowy. Zaangażowanie Chin sprzętowo w wojnę na Ukrainie może być dla nich sprawdzeniem sprzętu wojskowego w warunkach wojennych, ale też być powodem do nałożenia sankcji międzynarodowych na nie, co przy obecnych problemach Chin związanych z sytuacją wewnętrzną w kraju, może się Chinom bardzo nie opłacać.

Współpraca Mateusz Multarzyński.

Reklama

Komentarze (14)

 1. easyrider

  Łączenie bezpośrednio chińskiej pomocy agresorowi, z wizytą Pelosi na Tajwanie, to błąd. Chiny i Rosja są w grupie agresywnych i amoralnych państw. Oczywiście w dłuższej perspektywie ich interesy są sprzeczne ale teraz mogą być dla siebie przydatni. Dla Chin korzystnym jest osłabienie zarówno Rosji jak i Zachodu. Ich pomoc prawdopodobnie będzie kroplówką by Rosja jak najdłużej walczyła, wykrwawiała siebie ale i angażowała potencjał USA, bo to Amerykanie oczywiście ponoszą największy wysiłek finansowy. Wątpliwym jest jednak by Chinom na rękę był upadek Ukrainy. Im ten konflikt trafił się jak ślepej kurze ziarno.

  1. Jaszczur

   Tu się mylisz wszystko było ugadane już dwa lata temu... Nie bez przyczyny Chiny w tamtym roku wykupiły 60% światowych zapasów zboża... Chinom jest na rękę wchłonięcie Ukrainy ... Tak jak na rękę jest rekinowi jak jego ofiarą chwilę przed pożarciem coś sama zje zawsze to więcej w żołądku.... Bo Rosja już na smyczy Chin a niedługo będzie można gadać że graniczymy niejako z Chinami

  2. easyrider

   @Jaszczur Czary z fusów. Skąd możesz wiedzieć o ugadaniu sprzed dwóch lat? Wątpliwym jest by Putin zdradził swoje plany komukolwiek i to jeszcze dwa lata wcześniej. To były oficer wywiadu. Mało prawdopodobne by komukolwiek ufał i to jeszcze Chinom, które są dla niego zagrożeniem. Co do tego bycia na smyczy Chin, to jeszcze trochę wody upłynie nim stanie się to w pełni, choć jest to oczywiście nieuniknione.

  3. Jur

   Właśnie nie. Chinom ten konflikt prawdopodobnie się nie opłaci, bo może stracić Rosję jako swojego jedynego sojusznika. USA wykrwawia Rosję, ale też do spółki z Europą, zyskuje też na sprzedaży gazu na Starym Kontynencie. Ponadto wydaje mi się, że głównym (choć bardzo trudnym, ale wciąż osiągalnym) jest wypracowanie przez USA nowego rządu w Rosji, ale nie tylko całkowicie zneutralizować potencjalnego sojusznika Chin, ale aby Rosja i Rosjanie stali się bardziej prozachodni i zmieniła strony. Wiem, jak to brzmi, ale to jest pożądane dla wszystkich oprócz Chin i przez to możliwe. Nie z miesiąca na miesiąc, ale w ciągu 3-5 lat pracy u podstaw, pokazowych procesów, odkłamania tego czy owego, pokazania skali korupcji, to kto wie? Warto tę możliwość wziąć pod uwagę.

 2. Extern.

  Wygląda na to że i Chinom zależy na tym żeby ta wojna jak najdłużej trwała. Teraz pomogą Rosjanom w logistyce, Jak Rosjanie będą na kolejnej krawędzi znowu im trochę pomogą aby podtrzymać ich zapał . Zdziwił bym się gdyby USA po ujawnieniu tych dostaw, jakoś realnie starało się powstrzymać Chińczyków. Najwyraźniej oba mocarstwa wyczuły że ta wojna w której Rosja traci swoje atuty, może być dla nich korzystna.

  1. QVX

   Chodzi o powrót do świata dwubiegunowego.

 3. Chyżwar

  Potracili do groma swoich ciężarówek, więc biorą od kolegów. Tyle, że ruscy nie mają logistyki zorganizowanej na wzór zachodni i dlatego lubią a zasadzie muszą mieć dużo amunicji i paliwa zgromadzone w jednym miejscu. A to akurat nie idzie im na zdrowie. Co więcej nawet jeśli wyciągną odpowiednie wnioski to i tak zasad funkcjonowania swojej logistyki szybko nie przerobią.

  1. Jaszczur

   Stan armi rosyjskiej jest żałosny hahaha to "mocarstwo" jest w stanie wygenerować armię 150 tys , i po paru miesiącach nie mieć już sprzętu i brać od Chin 🤦 gdybym był Ruskiem to bym się wstydził 😂😂😂

  2. Jaro888

   na razie to wykończyli drugi największy kraj w Europie mimo wsparcia niemal całego zachodu dla Ukrainy

  3. QVX

   @Jaro888 W końcu w lutym zajęli Kijów, a teraz Lwów. Możecie tam w Ołgino pisać w miarę na trzeźwo?

 4. SpongeBob

  Podziękujcie Pelosi

  1. Mortimer

   @ SpongeBob "Podziękujcie Pelosi" Sugerujesz, że Chińczycy X tygodni temu przewidzieli, że Pelosi wybierze się na Tajwan? Bo przecież te samochody zostały wysłane z Chin już dawno temu, skoro aktualnie stanowią składnik wyposażenia armii najeźdźczej.

  2. SpongeBob

   A po jej wizycie wyślą więcej czy mniej pomocy ruskim? Bo na razie wysyłają stare ciężarówki. Ale jak zaczną wysyłać drony?

 5. DIM1

  Ależ oczywiście, że wysłali ! Wartość przewidywana ! - zresztą muszą czymś płacić za drożejące węglowodory.

 6. Gremlin

  Ciekawe, spostrzeżenia chińska ciężarówka weźmie 2 t ładunku więcej od Kamaza. Ciekawe czy warunkach wojennych Sasza który jeździ w te i nazad z zaopatrzeniem liczy pociski na pace ,żeby czasem nie przeładować wozu.? Nie robią tego w czasie pokoju i w transporcie cywilnym to w woju tym bardziej.Skoro się nie wysypują na drogę tzn, że trza doładować, bo paragraf za dywersję...

 7. Olender

  Pokłosie wizyty Pelosi na Tajwanie

  1. Mortimer

   Pokłosie, które zmaterializowało się jeszcze przed wizytą Pelosi? Logika, że hoho...

 8. Husarion

  Mysle ze ten spret nie jest dla Rosyjskiej armii , ale bardziej dla polnocno Koreanskich "ochotnikow" ktorzy maja wesprzec Rosje w zamian za uzbrojenie z Rosjii do Korei polnocnej.

  1. Wania

   Też tak myślę. Rosja na razie wysłana na front te ciury w zdezelowanym sprzęcie typu vdv, specnaz czy tam jednostki gwardyjskie. Prawdziwe wojsko uzbrojone w ratnika, t-14, su-57 i nowoczesne drony z fabryki, którą niedawno pokazali, czeka na sygnał do ataku. Jak ruszą, to Kijów w dzień, Warszawę w dwa dni a Paryż w tydzień zajmą. Tak mówił wódz, a jemu wszyscy wierzą... Przynajmniej w rosji.

  2. Koro

   Nie do wiary że coś takiego mogłeś wogole napisać... Armia rosyjsko-sowiecka niestety jest skompromitowana.. I z całą pewnością ta wojnę przegrała na całej Lini.. I nic jej nie pomoże ani su57 ani armata ani krążownik moskwa...

  3. VIS

   @Koro W jaki sposób przegra wojnę?

 9. bc

  Jest teoria że to transport na Biathlon czołgowy.

 10. Itandor

  „chcąc zachować w tej kwestii swoisty dystans od tej kwestii.” ????? Drodzy Państwo! Wstyd.

 11. Kordian80

  Taka jest polityka Chin chcą mieć ciastko i zjeść ciastko, także będą pomagać Rosji i handlować z Zachodem.

  1. AVI

   Też myślę, że to biznes, ale bardzo ryzykowny biznes. Może posłużyć jako kolejny pretekst do wojny celnej, a ta Chinom na pewno nie jest potrzebna

 12. Antonioo

  Kiedy zostaną nalożone sankcje na Chiny?

 13. VIS

  Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie daje rezultaty.

  1. papa lebel

   Ciekawe ile czasu jechały z Chin do Rostowa.... wyruszyły pewnie tydzień przed startem samolotu Nancy Pelosi....:)

  2. AVI

   @VIS Nie sądzę. Taka decyzja musiała zapaść wcześniej. Organizacja takiej dostawy wymaga czasu

  3. VIS

   @AVI racja, zapadła wcześniej jak tylko Chiny dowiedziały się że Nancy leci do Tajwanu.

 14. gdyby.

  1. Jest różnica między ,,wysłały,, a ,,sprzedały,, - Zachód wysly broń za darmo a Iran lub Chiny mogą na zasadach komercyjnych sprzedać. 2. Czyli będzie tak że Zachód (nawet Niemcy) wyslylaja broń śmiercionośna (włącznie z samolotami) a druga strona sprzedaje broń niesmiecionsna ( samochody i chełmy )

  1. Esteban

   Nie w tym rzecz. Chodzi o to, że rosja, kraj do niedawna mieniący się mocarstwem, w którym politycy i wojskowi przechwalali się sprzętem bez analogów na świecie, po kilku miesiącach lokalnej wojenki, gospodarczo leży i kwiczy. Nagle okazało się, że w rosji praktycznie nie ma rezerw, a jak są to ogołocone z wyposażenia, a rosyjski przemysł nie jest w stanie wyprodukować dobrej jakości opon, a co dopiero mówić o ciężarówkach, czy dronach. O to chodzi.

  2. AVI

   Myślę, że już dawno powinniśmy zrezygnować z podziału broni na śmiercionośną i nieśmiercionośną. Bez ciężarówek nie ma zaopatrzenia w amunicję i w skutek tego nie ma możliwości zabijania

Reklama