Polityka obronna

Chiny: rosną wydatki na obronność

Chińska Armia Ludowo- Wyzwoleńcza / Fot. Staff Sgt. D. Myles Cullen (USAF)/ dodmedia.mil.gov
Chińska Armia Ludowo- Wyzwoleńcza / Fot. Staff Sgt. D. Myles Cullen (USAF)/ dodmedia.mil.gov

Wydatki Chin na obronność w 2019 roku wzrosną o 7,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowały agencje, powołując się na chiński raport budżetowy ogłoszony we wtorek na dorocznej sesji parlamentu.

Zgodnie z raportem budżet wojskowy Pekinu w tym roku ma wynosić 177,6 miliarda dolarów. 7,5 proc. to niewielkie spowolnienie, bowiem w 2018 roku wzrost wydatków wojskowych wynosił 8,1 proc., natomiast w 2017 roku - 7 proc.

Chiny to na świecie drugi kraj pod względem wysokości wydatków na cele obronne. W 2018 roku chiński budżet zbrojeniowy wynosił 168,2 mld USD, więcej na obronę wydały tylko Stany Zjednoczone - 643,3 mld USD - informuje brytyjski Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Arabia Saudyjska (82,9), czwarte Rosja (63,1), a następnie Indie (57,9), Wielka Brytania (56,1), Francja (53,4) i Japonia (47,3). W zeszłym roku wydatki Pekinu na obronę wynosiły 6,6 proc. PKB.

Źródło:
PAP

Komentarze (10)

 1. korekta

  PKB Chin to ok 13,5 bilionów dolarów, wydatki na wojsko to 177,6 miliardów dolarów z tego wychodzie 1,3 proc. PKB a nie 6,6.

 2. Trzeźwy

  Reżimowe Chiny tak jak rezimowa Rosja "musi" się "bronić!!! W tym celu Rosja ukradła Ukrainie Krym, a Chiny zagarniają wyspy i próbują zawłaszczyć morze z pokładami gazu . Oba te "demokratyczne"państwa są przecież "ciągle atakowane" przez wrogie im mocarstwa jak w przypadku Rosji była Czeczenia, Gruzja, Ukraina. Dla Rosji zagrożeniem" jest również takie mocarstwo jak Estonia która postanowiła napastliwie odgrodzic się "agresywnym" parkanem z czym takie pokojowe państwo jak Rosja nie może się pogodzić!! Podobnie Chiny prawdopodobnie doprowadzą obronnie do wojny poprzez "obronne zajęcie siłą" np. takiego mocarstwa jak Tajwan!!

 3. Urko

  @hhh - W Chinach jest taka tradycja, że wydatki na obronność nie są przejrzyste. Np. nie uwzględniają wypłacanego żołdu, oraz częstego inwestowania w tzw. technologie "podwójnego przeznaczenia". Tak więc oficjalne informacje na temat ich budżetu obronnego są zupełnie niewiarygodne, a niezależne zachodnie szacunki obarczone błędem co najmniej +/- 50%

 4. dim

  @hhh - mylisz budżet państwa z jego PKB.

 5. Chińczyk

  @ubawiony atak na mocarstwo atomowe, które już wielokrotnie pokazało, że nie liczy się ani z opinią międzynarodową, ani sąsiadami, ma w głębokim poważaniu prawa człowieka, skończy się w jeden sposób: pokojowym wykorzystaniem broni jądrowej.

 6. Szwejk

  O czym ty człowieku piszesz. Oba kraje mają od groma broni atomowej.

 7. hhh

  W zeszłym roku wydatki Pekinu na obronę wynosiły 6,6 proc. PKB. A wg Banku Światowego mniej niż 2%. Kto oszukuje?

 8. Hmm34

  Niby Rosja taka potęga , przynajmniej na taką jest przez niektórych kreowana a nawet na podium pod względem wydatków na wojsko nie jest.

 9. zaciekawiony

  W zeszłym roku wydatki Pekinu na obronę wyniosły 6,6% PKB? Czyjego PKB? Bo w rzeczywistości wyniosły one ok 1.3% chińskiego PKB...

 10. ubawiony

  kroi się pokojowe referendum na Syberii