Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: potrzebujemy dwóch lat i Wojsko Polskie będzie najsilniejszą armią lądową w Europie

Autor. 1. Warszawska Brygada Pancerna

Zabiegamy o mandat na rządzenie w kolejnej kadencji, bo wtedy skończymy procesy, które rozpoczęliśmy. Potrzebujemy jeszcze dwóch lat i Wojsko Polskie będzie najsilniejszą armią lądową w Europie - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Minister obrony narodowej w rozmowie w Polskim Radiu mówił o wzmacnianiu polskiej armii. Jak podkreślił, w Polsce stacjonują obecnie amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. "To jest nasz program wynikający ze współpracy polsko-amerykańskiej. Nasze siły powietrzne otrzymują wsparcie w postaci samolotów wielozadaniowych amerykańskich. To jest tez bardzo ważny element współpracy pokazujący interoperacyjność. Piloci F-22 ćwiczą z naszymi pilotami F-16. Nasi piloci F-16 przygotowują się do tego, żeby już w przyszłym roku pilotować polskie F-35" - powiedział Błaszczak.

Reklama

Szef resortu obrony podkreślił, że w najbliższym czasie do polskiej armii trafią czołgi Abrams. "Trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. To dywizja, która została powołana w 2018 r. na gruzach zlikwidowanej przez rząd PO-PSL 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. A więc to dywizja, która odpowiada za bezpieczeństwo wschodniej części naszego kraju" - mówił.

Czytaj też

Jak dodał, czołgi Abrams będą miały za zadanie zamknąć tzw. bramę brzeską. "Ich zadaniem będzie stworzenie takiej zapory, takiej tamy, która nie zostanie przebita przez agresora. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby odstraszyć agresora. Żeby pokazać, ze Wojsko Polskie jest silne, wyposażone w nowoczesną broń" - podkreślił Błaszczak.

Reklama

Pytany o stawkę jesiennych wyborów parlamentarnych odpowiedział, że jest nią niepodległość. Zapewnił przy tym, że jeśli PiS wygra te wybory to skończy rozpoczęty proces modernizacji polskiej armii. "Bardzo zabiegamy o to, żebyśmy otrzymali mandat na rządzenie w kolejnej kadencji. Wtedy skończymy procesy, które rozpoczęliśmy. Zbudujemy najsilniejsze wojska lądowe w Europie. Jesteśmy na dobrej drodze żeby to uczynić. Potrzebujemy jeszcze dwóch lat i wtedy wojsko polskie będzie najsilniejszą armią lądową w Europie" - oświadczył.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (30)

 1. kowalsky

  Co robiliście przez 7 lat władzy? Teraz nadganiacie igrzyska stanowisk w resorcie obrony i przemysłu obronnego? W momencie gdy trzeba mieć komplet sprzętu wojskowego by powstrzymać duumwirat rosyjsko - chiński przed narzuceniem autokracji całemu Światu ?

  1. Madderdin

   Wydawali kasę na reaktywacje infrastruktury i utworzenie 18 dywizji w miejsce zlikwidowanej 1 dyw zmech w 2011 roku

 2. DRB

  2. Pewnie, że niektóre zakupy są podejrzane (vide miecznik, najgorsza platforma rzekomo najtańsza, ale będzie droga bo wciąż ją konfigurują). Ale trzeba od czegoś zacząć - nieszczęśćia Polski zaczęły się właśnie od braku silnej armii - tak spadliśmy z rangi mocarstwa w XVI w. do rozbiorów - z historii trzeba się uczyć, anie tylko stawiać pomniki bohaterom przegranych spraw. Skok miltarny zmieni naszą pozycję w Nato i unii - wtedy nas głos będzie słyszalny, a nie jak teraz, że Bruksela nas totalnie olewa. Rosja też nie zaatakuje silnego, kto jest w Nato, ale zajmie się słabeuszami typu pribałtyka. O ile mam mnóstwo zarzutów pod adresem PISu, jednak ta koncepcja to najlepsze, co wymyślili. Za tym musi iść oczywiście rozwój przemysłu zbrojeniowego - od licencji i kooperacji do swoich własnych produktów, tak jak rozwinęła to Korea czy Turcja. Problemem jest naturalnie kumoterstwo w PGZ i polityczne rozdanie. Ale na przykładzie Borsuka, pioruna widać, że mamy potencjał.

  1. Krzysztof33

   Nieszczęścia Polski zaczęły się od braku silnego mieszczaństwa, silnej gospodarki i sprawnej administracji - siła armii jest zależna od stanu gospodarki i stopnia rozwoju cywilizacyjnego kraju.

  2. DIM1

   @Krzysztof33. NIeszczęścia zaczęły się od wojny domowej i faktycznie wojny klasowej, na Ukrainie, stanowiącej wtedy część RP. Obu stronom zabrakło woli i wyobraźni, by sprawę załatwić politycznie, a jednocześnie zabrakło także wojsk koronnych, by rodzącą się wojnę domową zdusić w zarodku. Zabrakło sił także buntownikom, by sięgnąć po suwerenność Ukrainy. I od tej pory pogłębiały się już nieszczęścia nasze i ich.

  3. ginawa

   Bardzo ciekawa teza z tym brakiem silnej armii :)) Proszę o rozwiniecie.

 3. DartAndreas

  Nie jestem pro PiS, ale życzę naszej ojczyznie jak najleszej armii. Może nie tyle najpotężniejszej ile najnowocześniejszej. Oby tylko tego nie zmarniwala opozycja jak wygra wybory.

  1. Krzysztof33

   Dzisiejsza opozycja uruchomiła większość dzisiejszych programów modernizacyjnych - PiS je kończy realizować. W tej dziedzinie jest zachowana pewna ciągłość pomimo uwalenia śmigłówców przez Antoniego.

  2. Chyżwar

   @Krzysztof33 Tak, tak. Wiemy. Opozycja "kupiła" F-35. "Kupiłą" Patrioty z najważniejszą częścią "Wisły", czyli mózgiem systemu. "Kupiła" Narew. Kupiła CAMMy do Pilicy+. "Kupiła" M1. "Kupiła" K2. "Kupiła" Mieczniki. Generalnie "nakupowała" tyle wszystkiego, że ho, ho. Likwidacja jednostek wojskowych i beznakłądowa budowa okrętu wojennego to właśnie są "wiekopomne dokonania" baranów. Przed samymi wyborami, w których na szczęście utracili władzę publicznie oświadczyli że chcą ukraść MONowi pieniądze po to, żeby przeznaczyć je na In Vitro. Teraz także po cichu mówią to, o czym piszesz w niniejszym wątku. Czyli "będziemy ciąć fundusze na obronność tylko nie wolno mówić o tym głośno, bo przegramy wybory". Otóż jak dla mnie tych kolegów trzeba odsunąć od władzy na dystans maksymalnego zasięgu UGM-109 i zatrzymać ich tam na zawsze. Po to, żeby już nie mogli wysługiwać się Szwabom, Francuzom i ruskim.

  3. ginawa

   Panie Chyzwar, jak Pan chcesz miec polskich żołnierzy to inwestycja w in vitro jest faktycznie sprawa podstawowa. No chyba ze Chyzwarkami czołgi obsadzisz...

 4. rwd

  No to na początek rozjedziemy Niemców a później zaparkujemy na Placu Czerwonym.

 5. PGR

  2 lata? mieli 8 lat i nic nie zrobili, gdyby nie poprzednicy to nawet nie mieliby czego przekazywac na Ukraine

  1. hermanaryk

   Gdyby nie poprzednicy, hojnie finansujący rozliczne mafie kosztem budżetu państwa, mogliby zacząć znacznie wcześniej. Najpierw jednak musieli zapełnić kasę. Zapomniałeś o "piniędzy nie ma i nie będzie"?

  2. Zenek2

   @hermanaryk Pieniędzy nadal nie ma, są tylko te z dodruku i pożyczek.

  3. Był czas_3 dekady

   Zenek2@- przez 7lat, do końca ubiegłego roku budżet państwa wzbogacił się o 1 bilion złotych. Trzeba tylko było przypilnować finansów państwa i pewne sprawy uporządkować.

 6. RAF

  Patrząc na daty realizacji części kontraktów to obstawiałbym raczej trzy lata. Nawet jeśli to będzie parę lat dłużej to tempo rozbudowy i modernizacji armii i tak jest ekspresowe. Inne państwa w Europie są pod tym względem daleko za nami. Silna armia to powinna być zawsze podstawa. Bez tego nie ma bezpieczeństwa, a bez bezpieczeństwa nie ma rozwoju gospodarczego.

  1. Strażnik

   No dobra a co z wyszkoleniem żołnierzy? I skąd się ich weźmie?

  2. Davien3

   @RAF po pierwsze za trzy lata to dopiero dotra pierwsza eskadra F-35 i to co MON kupił z półki w Korei a całe OPL tego wszystkiego to beda 2 baterie Patriotów, dwie CAMM i jedna S-200 zakładajac ze znajdzie dość ludzi do obsługi tego wszystkiego bo na razie nic na to nie wskazuje

  3. Chyżwar

   @Davien3 Dwa a nawet trzy czy cztery lata to propagandowe pitolenie o Szopenie. Tak samo zresztą jak "druga Japonia" Wałęsy, "druga Irlandia" i inne cuda "wnuczka dziadka" który od dawna robił za parobka u Niemców. Ale po degrengoladzie zafundowanej przez rządy płaskostopia skrzyżowanego z PSLem w interesie na szczęście nieźle ruszyło do przodu. I oby było tak dalej.

 7. Był czas_3 dekady

  To bardzo dobrze tyle,że zaczęto nie z tej strony. Właśnie w sieci pojawiła się informacja o kolejnym zniszczonym KRABie: "W ataku użyto zmodernizowanego bbsl Łanciet. Jego głowica bojowa ma 5 kg zamiast 3 kg w wersji podstawowej. Zwiększono też zasięg bezzałogowca." Zabrakło systemów do obrony p/lot i to samo czeka nasz sprzęt który zamieni się w kupę złomu w razie wojny. Najpierw SONA!

  1. Chyżwar

   Po pierwsze nie najpierw, tylko równolegle. Po drugie w przypadku nie zamaskowanego Kraba, który stał se gdzie nie trzeba a jego załoga posilała się beztrosko obok i niedopracowanego Lanceta rzec można, że trafił się on mu tak samo, jak ślepej kurw... klient. Po trzecie Sona jest potrzebna, ale już mamy kilka rozwiązań, które radzą sobie z dronami. Wiec zanim powstanie można dość skutecznie i szybko zaimprowizować.

 8. LMed

  Rozmach podobny jak w przypadku przekopu mierzeji (kajaki) i CPK (łąka) niestety.

  1. RAF

   LMed@ Tym przekopem przepłynął niedawno niszczyciel min. Ruch na mierzeji będzie dużo większy jak twoi koledzy z PO w Elblągu pozwolą pogłębić kanał prowadzący do portu.

  2. Davien3

   @RAf, przepłynął i od razu zawrócił bo PIS nie poglebił portu w Elblagu chcac go zwyczajnie ukraść od samorzadu Elbląga

  3. hermanaryk

   Davien3, czyli samorząd Elbląga chce wziąć nasze pieniądze, nie dając nic w zamian. Jednym słowem, chce nas okraść. Gdy idziesz do sklepu, też tak postępujesz? Bierzesz towar i za niego nie płacisz?

 9. Antonioo

  Nie sprzęt ale sposób użycia, współdziałania dowódców, elastyczność w podejmowaniu decyzji ale także umiejętność zgrania. To są istotne rzeczy. Wojna w Ukrainie pokazuje które sprzety są istotne, rozpoznanie za pomocą dronów, satelitów, szyfrowana komunikacja

 10. patriota39

  Dużym plusem jest fakt, że nasze zbrojenia, ich skala zostały zauważone na świecie. Tylko armia to też sprawne zaplecze: selekcja i ewakuacja rannych, zaopatrzenie w amunicję i paliwo, odpowiedni ubiór i wyposażenie indywidualne żołnierza (noktowizja, termowizja). BMS, C4ISTAR (mamy C2i i C3i), łączność już na szczeblu plutonu (czy na pewno cyfrowa, SDR, łatwiejsza do wykrycia), środki rozpoznania (bsl taktyczne, pojazdy, samoloty). Nasłuch radiowy i wykrywanie radiolokacyjne. Wojny wygrywa się informacją mając możliwość ich zdobycia i analizy.

 11. duzygrzesio

  A co będzie, jak nie wygrają? Przecież opozycja, z PO na czele, zapowiedziała cięcia w programach obronnych...

  1. Krzysztof33

   Bzdura. "Cięcia" same nastąpią, ponieważ nie da się sfinansować wszystkich potrzeb naraz. Przyjęliśmy błędne priorytety, ponieważ zamiast najpierw budować obronę powietrzną inwestujemy w czołgi, ale jakoś z tym będziemy musieli żyć.

  2. Extern.

   @Krzysztof33: Nie możemy za bardzo czekać z czołgami, oddaliśmy już 1/3 naszego potencjału pancernego a prawdopodobnie do końca tego roku oddamy 2/3. Na co tu czekać, aż załogi zapomną jak się używa sprzętu? Już prędzej odpuścił bym modernizację marynarki i sił powietrznych niż odtworzenie sił lądowych. To zawsze na lądzie decydowały się losy Polski, a wsparcie na morzu i w powietrzu to najłatwiejsze i najszybsze co nam mogą ofiarować sojusznicy.

  3. Davien3

   @Extern, a co zrobisz jak np rosyjski OP wystrzeli kilka rakiet albo torped na gazoport jak bedzie tam rozładowywany gazowiec? A wczesniej pojedyńczy Tu22M3 zniszczy Ch-15 wszystkie nasze Mieczniki? Na co nam potezna armia ladowa i setki czolgów bez rozbudowanego OPL bo te 2 baterie Patriotów i 2 baterie CAMM nie powstrzymaja rosyjskich su24/34 armie trzeba rozbudowywac ale z głowa a nie jak robi to PiS

 12. Adim

  Za dwa lata to my będziemy z ręką w nocniku... Realnie to jakieś 6 lat. Blaszczak bredzi na potrzebę kampanii wyborczej

  1. Edmund

   @Adim mów o sobie i swojej ręce w nocniku w wyniku takiego rozeznania sytuacji, jaka reprezentujesz.

  2. oops

   Ale przecież ma rację, Dudu właśnie podpisał kierunki rozwoju WP do 2039!!

  3. DIM1

   @Edmund. Oczywiście. Wstrzykniemy w blachę botox i za dwa lata wszystkie nasze bwp staną się piękne, młode, nowoczesne, wysokoochronne, skutecznie strzelające. Ze 200 Baobabów gotowych będzie stawiać zapory minowe, Za artylerię służyć będzie kilkaset wyrzutni klasy HIMARS, A nasze Su-22 podniesione zostaną do standardu F-35 Plus.

 13. Ma_XX

  przy tym tempie rozdawnictwa broni to za 2 lata zostaną jedynie samoloty VIPowskie

 14. DRB

  3. Abstrahując od propgandy - za dwa lata to zaczniemy łatać dziury po bezmyślnym rozdawanictwie dla ukr, ale za 4-6 już powinno być lepiejOczywistym zagrożeniem dla tego jest opzycja, zupełnie niewiarygodna w kwestii bezpieczeństwa - mieli 8 spokojnych lat, by z sensem budować zdolności - no to likwidowali armię, nie zbudowali OP, odrzucili kooperację przy F35. A teraz Tusk bredzi, ze to on jako pierwszy rzucił haslo balitic pipe. Do dziś pamiętam jego wypowiedź "rezygnujemy z projektu, bo gaz norweski jest drogi,a my mamy tani z Rosji". Ale niestet targowica w pl wciąż funkcjonuje, jak widać i słychać w Brukseli, choćby brednie Ochojskiej. Tak że ta koncepcja do mnie przemawia i trzymam za nią kciuki bo w nowym świecie, który się rodzi, nie będzie nic ważniejszego od bezpieczeństwa. I choć mnie często PIS wkurza swoją głupotą, za tę koncepcję im chwała. PPPM@ dobre to "Polska najpierw".

  1. Krzysztof33

   DRB powtarzasz tezy ruskiej propagandy.

  2. Kaszana

   Nie wiem nic i pipe, ale wiem kto zbudował gazoport od podstaw

 15. Johnny Doe

  Można nie być fanem obecnego rządu, niemniej nie wolno umniejszać ich zasług dla rozbudowy armii. W obecnej sytuacji - ani kroku wstecz. Wręcz przeciwnie - należy rozbudowywać dalej nasz potencjał militarny, a nie tylko o tym mówić krytykując innych. A to niestety jest realne w przypadku zmiany władzy. Polaków nie stać chyba na takie ryzyko w tym momencie historii. Zwłaszcza, gdy słyszy się wypowiedzi doradców pokroju p. Różańskiego, czy Zemkego. Rozwaliliby wszystko, obwiniając PiS a na to miejsce nic by nie powstało... A tak - będą AH-64, zapewne kolejne eFy, śmigłowce bazowania pokładowego Kondor i w końcu te Orki. Chyba, że ryzykujemy - wtedy będziemy tu mieć nie Orki, a orków. Ze wschodu.

  1. RAF

   Johnny Deo@ Sama prawda, ale agentury (której jest dużo również na tym forum) i tak nie przekonasz. Kto stara się myśleć obiektywnie, bez problemu widzi różnicę między obecną władzą, a skompromitowanymi pod każdym względem POprzednikami.

  2. Davien3

   @Johny jak na razie to pieknie to wszystko wyglada ale nic nie zapowiada ani kolejnych eFów, zamiast nich kupili podróbki z korei do niczego sie nie nadajace, Orki to skasowali jak tylko przejeli władze a teraz nic w tym zakresie nie robią. Mieczniki wybrali najgorszą opcje z totalnie skopana OPL krótkiego zasiegu jako podsstawą, Kondory moze i będą ale żeby nie uwalili caracali to mieliby i Kondory i zastepstwo dla sypiacych sie zestarosci Mi-8/14 z poteznym offsetem. Kupuja setki nowych czołgów, dział czy MLRS-ów a nie maja do obsługi tego dosyc zołnierzy A za 2-3 lata będziemy mieli potężna armię lądowa i beznadziejne siły Powietrzne, Marynarkę i OPL

  3. Krzysztof33

   Kłamstwa powtarzane nie stają się prawdą ;)

 16. "Pułkownik" Michał

  Podstawą silnej armii jest silna gospodarka. Trzeba więc uprościć przepisy dla przedsiębiorców. Podatki zmniejszyć i uprościć ale tak by były nie do obejścia. Czyli ujednolicić je by nie było miliona wykluczeń i furtek. Przestać patrzeć na przedsiębiorców jak na złodziei bo to oni utrzymują miejsca pracy i ten kraj. No i równie ważna kwestia. Wypowiedzieć fit for55 i inne ekologiczne szaleństwa UE łącznie z zakazem sprzedaży aut spalinowych id 2035 r. i nakazem modernizacji wszystkich domów do standardów zeroemisyjnych. A jak to UE nie będzie pasowało to wystarczy nam NATO i Shengen oraz umowy gospodarcze, bez tej brukselskiej czapy sprzedajnych biurokratów.

  1. Pawelek

   Płk. Michał. Jak wyjdziesz z UE, to nie będziesz w Shengen. Jak Twój produkt będzie miał duży ślad węglowy, to nikt od Ciebie go nie kupi. Może w Afryce, ale porównaj potencjał gospodarki w Afryce i UE. Poza tym tak Cię zapytam, kiedy ostatni raz jeździłeś na łyżwach na naturalnym lodzie a nie na sztucznym? ja jako dziecko w latach 70-ych i 80-ych każdej zimy jeździłem na łyżwach na lodowiskach wylewanych na osiedlu przez dozorcę lub na boisku szkolnym wylewanym przez woźnego. Spróbuj teraz pojeździć na takich lodowiskach a minęło ledwie 40 lat od tych czasów.

  2. Davien3

   @Półkownik proponujesz wyjscie z UE co jest akurat dziwnie zbieżne z planami Rosji. Polska to nie UK, dla nas polexit oznacza ruinę gospodarcza i zapomnij wtedy o Schengen czy handlu jak dotychczas

  3. OptySceptyk

   @pułkownik Michał Możesz sobie wyjść z UE , ale to nie spowoduje, że będziesz mógł nie spełniać unijnych regulacji. A o umowach gospodarczych zapomnij. Jesteśmy za słabą gospodarką, żeby wynegocjować coś sensownego. Nawet UK nic nie zwojowała.

 17. OptySceptyk

  Nie. Nie ma takiej możliwości, żeby stworzyć z WP najsilniejszą armię lądową Europy w 2 lata.

  1. Edmund

   @OptySceptyk WP już w tej chwili jest jedną z nasilniejszych armii lądowych Europy.

  2. Davien3

   2Edmund, w tej chwili mamy wydmuszke a nie silna armie, no chyba ze patrzysz kategoriami IWS.

  3. OptySceptyk

   @Edmund dopiero co Rosja się przekonała, że cyferki nie stanowią o prawdziwej sile. Ale najwyraźniej taki przykład nie wystarczy...

 18. Edmund

  Dbałość o silny budżet Polski ze strony trolli z Moskwy lub opozycji jest rozczulający. :) Jakoś problemów z budżetem nie ma, a wpływy do budżetu rosną lawinowo, jednocześnie renomowane, zagraniczne agencje ratingowe potwierdzają wysoki rating dla Polski i budżetu. rosnie znaczenie polityczne Polski w Europie i na świecie. Zgadzam sie, to nie jest polityka ,,pieniędzy nie ma i nie będzie".

  1. oops

   Jeszcze tylko ustawa o powszechnym dobrobycie - i Polacy będą żyć jak w bajce!

  2. [email protected]

   Agencje ratingowe w 2007/08 tez potwierdzały rankingi banku Lehman Brothres. Co d budżetu to lawinowo rośnie legalny transfer kasy z banków i firm z polskimi nazwami oraz zadłużenie III RP w "zachodnich"-eskimoskich bankach. Dobrze nam to ustawili w Konstytucji z 1997 roku. Wiesz Edmundzie , który to artykuł? Ocknij się chłopie! A najsilniejsza armia w Europie ? Skąd Błaszczak weźmie ludzi do tej armii. On jest najzwyklejszym ignorantem w sprawach wojskowych. Nawet jak znajdzie ludzi to trzeba 6-10 lat aby ich wyszkolić i aby przedstawiali sobą pełną wartość jako zawodowi żołnierze, piloci czy marynarze.

  3. Kaszana

   Edmund, zerknij jak wzrosło nasze zadłużenie, zobacz jakie jest zadłużenie w magicznych funduszach( nie liczy się do oficjalnego zadłużenia - po tym roku.ma być ponad 600mld zł) ostatnie zakupy pożądane ale na mój gust za duze są tylko zaliczkowane, to trzeba będzie spłacać latami. To wszystko.mozna sprawdzić to nie jest bicie piany opozycji. Ludzie gierka też kochali. Sprawdź sobie w necie, oficjalny deficyt na ten rok to coś koło 68 mld( pisze z pamieci), zaciągnięte pożyczki i te przeszłe szacują na 235mld( na ten rok )

 19. Wojtekus

  Armie czy sily zbojne? Jaka jest obecnie najsilniejsza armia w Europie? Gdzie jest ten ranking dostepny? Przeciez jest wiadomo ze poza Rosja, Ukraina to Polska jest jedyna co potrafi wystawic duze sily ladowe. Nie Niemcy, Francuzi czy Brytole.

 20. LMed

  No cóż. płacenie faktur, które nam chłopaki zostawią, to duży temat jest.

  1. RAF

   LMed@ Nie martw się fakturami bo i tak przegracie kolejne wybory. Ciesz się, że nie rządziliście przez ostatnie osiem lat bo przynajmniej połowa Polski byłaby już w rękach ruskich. Wystarczy powiązać fakty z waszych rządów i wychodzi obraz biedy, wojny i chaosu. Do niczego innego nie jesteście zdolni, a nawet gdybyście potrafili lepiej rządzić, to nie macie na to pozwolenia waszych zagranicznych mocodawców.

  2. Był czas_3 dekady

   RAF@ - bo przynajmniej połowa Polski byłaby już w rękach ruskich." i niemieckich.

  3. RAF

   Był czas_3 dekady@ Tych scenariuszy dla Polski, Rosja i Niemcy mają wiele, wszystkie oczywiście dla nas niekorzystne.

 21. Kaszana

  Niepodległość? Polska była jak nie było PIS i będzie jak odejdą. Za to ich nie trawię. Wmawiają ludziom że tylko oni są jedynymi prawdziwymi patriotami i katolikami i jak nie glosujesz na nich to nie możesz się tak określać. I dużo ludzi to kupuje

  1. Edmund

   @Kaszana, bo są, nie chodzi o to, że KO ma zły program... oni nie mają ŻADNEGO programu. Jak by natura chciała, to by KO rządziło...

  2. Był czas_3 dekady

   Kaszana@ - Kogo chciałbyś u władzy zamiast PiS? Hołownię, który może się bawić tylko w piaskownicy? Lewicę która myśli tylko o małżeństwach HOMO, KO z antyPOlskim nastawieniem? Coś pominąłem?

  3. Gregorius

   Zgadzam się w 100%, mdli mnie na ich propagandę typu "wybory będą o niepodległość", owszem ale jak odejdą, bo na razie kilku starych zniewieściałych oderwanych od rzeczywistości osób przywłaszczyło sobie kraj dla siebie i z tym trzeba skonczyć.

 22. Zenek2

  Mariusz dostał kartę kredytową od ojca i wpadł do supermarketu z bronią. Kto potem zapłaci za utrzymanie tej zimnowojennej armii? I nie piszcie, że trzeba być przygotowanym itd bo to oczywiste. Trzeba znaleźć złoty środek między budową armii a możliwościami jej finansowania bez zapaści gospodarczej. Ja tego środka w obecnych planach nie widzę.

  1. Edmund

   @Zenek2 nie znasz się na ekonomii i finansach... Ja skończyłem studia z tych przedmiotów i twierdzę, że nic nie wiesz...

  2. Key

   @Zenek2. Już ci mœwię skąd kasa. 2014 rok rezerwy złota 103 tony, 2022 rok 228,67 ton złota. Rezerwy walutowe w 2014 wynosiły 106,3 mld$ ( 78,5 mld € ). Rezerwy walutowe w 2022 wyniosły 167,2 mld $ (154,4 mld €). Na koniec lutego 2023 rezerwy walutowe przekroczyły rekordowe 170,3 mld $ i to wszystko wg opozycji przy rozdawnictwie pińcsetplusów, 13kach, 14stkach, potężnych wydatkach na zakupy uzbrojenia i pomocy walczącej Ukrainie. Gdzie nie słyszy się, że "pieniędzy nie ma i nie będzie" lub, że są Zakopane.

  3. Był czas_3 dekady

   Nie martw się o kasę. Budżet państwa wytrzymał Covid (220 miliardów zł), atak na naszą granicę z Białorusią (ok. 2 miliardy zł), wojnę na Ukrainie (ponad 48miliardówzł),ciągłe roszczenia finansowe sfery budżetowej, to i wytrzyma zakupy sprzętu dla wojska. Martwi tylko to, że zakupy dokonywane są w znacznej mierze za granicą, gdy mogliśmy/możemy opracować własny sprzęt i braki odpowiedniej ilości personelu w wojsku, do obsługi tego sprzętu.

 23. DRB

  1. Za dwa lata to na pewno nie raczej 4-6). Ale sama idea, za którą idą konkretne zamówienia jest godna pochwały. Polska ma możliwość stanie się realną siłą militarną w Europie, choć będzie to kosztowne. Ale za tym pójdzie wzrosta znaczenia międzynarodowego - przestaniemy być popychadłem niemiec, brukseli czy fra - to oczywiście nie w smak rodzimej Targowicy, która chce realizować obłędną politykę czerwono-zieloną, gdy czasy się bezpowrotnie zmienieły i wracamy dla klasycznej rywalizacji między państwami. Oczywiście PIS ma wiele za uszami - nieduolną politykę zagraniczną opartą na fobiach (vide zachowanie wobec Bidena po wyborach), zgoda na fit55), polski (nie)ład, itp. o aferach nie mówię, bo to cecha każdej partii.

  1. Krzysztof33

   DRB - siła państwa leży także w jego dyplomacji (patrz Holandia). "Popychadłem" nie jesteśmy - nikt w UE nie jest, ale na własne życzenie tracimy wpływy. Nota bene firmy amerykańskie są bardziej agresywne i bezwzględne niż europejskie - nie miej co do tego złudzeń. Rozumiem, że nie lubisz "zielonej" polityki energetycznej, tyle że kryzys klimatyczny będzie powodował skokowe zwiększenie kosztów w rolnictwie i energetyce, a nowe technologie i ograniczenie emisji będą temu przeciwdziałać.

  2. Był czas_3 dekady

   DRB@- "o aferach nie mówię, bo to..." Mów, chcę posłuchać. Oczernianie jest łatwe, gorzej udowodnić.

  3. Był czas_3 dekady

   Krzysztof33@- "... a nowe technologie i ograniczenie emisji będą temu przeciwdziałać." Wiesz o tym, że Niemcom wpływy zysków z gazu rosyjskiego się skończyły, to teraz forsują pompy ciepła których koszt jest porównywalny z rocznymi poborami najniżej zarabiających w Polsce? UNIA da kasę na wiatraki ale musisz je zakupić w Niemczech. Cała ta ekologiczna polityka UNII źle się dla przeciętnego śmiertelnika skończy.

 24. PPPM

  Żeby tak było, to natychmiast trzeba zaprzestać darowizn na rzecz wschodniego sąsiada. Inne kraje (np. Bułgaria, Niemcy, Francja, Finlandia...), potrafią zadbać o swoje zdolności. My dajemy to, co Ukraina chce. Normalnie jak byśmy byli jej lennikami. Proszę nie pisać, że Ukraina walczy za nas bo tak nie jest.. Polska nie leży w Donbasie i do Krymu też nam daleko. A jak wojna pokazała, zapasy, których lekką ręką się pozbywamy są bardzo istotne i przydatne. To samo dotyczy sprzętu. Nawet ponad 100 letnie CKM to w konflikcie pełnoskalowym wartościowa broń. Trump mówił "najpierw Ameryka", a ja mówię "najpierw Polska". Szkoda, że prezydent nasz stawia Ukrainę ponad interes narodowy.

  1. Paragraph85

   "Najpierw Polska" jest możliwe tylko wówczas, gdy Ukraina będzie niezależna. Zdajesz sobie sprawę jakie byłyby konsekwencje, gdyby Ukraina przegrała wojnę i granica polsko-rosyjska by się tak drastycznie wydłużyła? Nie trzeba być genialnym strategiem żeby to dostrzec, wystarczy spojrzeć na mapę. Niezależna Ukraina będąca bliskim sojusznikiem Polski to absolutny fundament bezpieczeństwa Polski. Co do darowizn - bardzo dobrze, że przekazano MIG 29 i T72 i inną "technikę" z czasów UW, i tak trafiłaby na złom. Nowoczesne uzbrojenie jest sprzedawane (Krab, Rosomak...), co pozwoli rozwinąć polski przemysł.

  2. [email protected]

   Poczytaj Monitor Polski , pozycja 50 z 2019 roku i wszystko będzie jasne.

  3. oops

   No i co by się niby takiego stało? Przypominam uprzejmie, że Ukraina do 2014 roju była PROROSYJSKA. I jakoś nic złego się nie działo.

 25. oops

  Hehe - jeszcze dwa lata wojny na Ukrainie i tych rządów - i Wojsko Polskie będzie uzbrojone wyłącznie w kije od szczotki. Przypomnijmy, że oprócz amunicji (pewnie wszystkich zapasów), rząd oddał Ukrainie około 400 czołgów (czyli 2/3), niemal wszystkie kraby (72 z 80), oddaje MiGi (czyli 1./3 floty) i przymierza się do oddania 200 rosomaków (czyli 40%) i 1/3 raków. O tym, że oddał prawie całą poradziecką obronę powietrzną nie wspominam nawet. W zamian, z tych wszystkich szumnie zapowiadanych kontraktów za ciężkie pieniądze, dostaliśmy 24 sztuki starych haubic k9 i 5 czołgów k2. W takim tempie odtworzenie zdolności sprzed tego szalonego rozdawnictwa zajmie całe dekady. I rząd o tym wie, bo przecież przyjął plan rozwoju WP do roku 2039 - który to plan jest wyjątkowo optymistyczny!

Reklama