Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: Polska jednym z państw nadających trendy w NATO

Fot. Kancelaria Premiera
Fot. Kancelaria Premiera

Po 22 latach członkostwa Polska należy do liderów NATO, jest jednym z państw kreujących trendy polityki bezpieczeństwa – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. W piątek przypada 22. rocznica akcesji Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

"To ważne wydarzenie w naszej historii. Przystąpiliśmy do państw, które kierują polityką bezpieczeństwa, nadają jej trendy. Początkowy okres to nie był łatwy czas, ale dziś, z perspektywy 22 lat można powiedzieć, że należymy do grona liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział szef MON.

Według niego, dzieje się tak "chociażby z tego tytułu, że wydajemy ponad 2 procent PKB na obronność, że odgrywamy kluczową rolę na wschodniej flance NATO, że Wojsko Polskie jest aktywne". Przypomniał, że choć głównym zadaniem sił zbrojnych jest obrona terytorium, to polskie kontyngenty wchodzą w skład sojuszniczych sił stacjonujących na Łotwie i w Rumunii, a w Polsce znajdują się sojusznicze dowództwa, w tym dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. "Dziś Polska również nadaje trendy i kieruje polityką bezpieczeństwa" – dodał.

Nawiązując od polsko-amerykańskich deklaracji zwiększenia liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce podkreślił, że w rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem uzyskał "zapewnienie o kontynuacji procesu". "Bo mamy do czynienia z procesem wzmacniania obecności amerykańskiej na terenie naszego kraju" – podkreślił.

Przypomniał, że polski generał zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a wysunięte stanowisko dowodzenia Korpusu zainaugurowało działalność w Poznaniu, "co świadczy o bardzo ścisłych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi". Przypomniał również, że powołał pełnomocnika ds. realizacji podpisanej 15 sierpnia ub. r. umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA.

"Dzięki temu Polska staje się bardziej bezpieczna. Oczywiście najważniejsze jest to, żeby Wojsko Polskie było bardziej rozwinięte liczebnie" - zaznaczył szef MON, podając jako przykład utworzenie w 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej. Przypomniał, że podczas przekazania aktu akcesji Polski do NATO w Independence w stanie Missouri polską flagę wniósł mjr Tadeusz Buk, późniejszy generał dywizji i dowódca Wojsk Lądowych, patron 18. Dywizji.

Reklama
Reklama

Za istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa uznał "wzmocnienie polskiej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego, że obecność amerykańska w Polsce, wojsk amerykańskich w Polsce, odstrasza ewentualnego agresora".

Minister zachęcił także do udziału w konkursie "Mur, ale historia Wojska Polskiego" na mural o tematyce wojskowej. "Ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych, żeby zostawić w przestrzeni publicznej ważne znaki, polegające na upamiętnieniu postaci historycznych, dowódców Wojska Polskiego, wydarzeń związanych z historią Wojska Polskiego. Myślę, że ta bardzo popularna forma pamięci okaże się atrakcyjna" – powiedział.

Odnosząc się do publikacji o ustaleniach amerykańskich służb specjalnych, według których Rosja stała za kampanią mającą zdyskredytować szczepionkę BioNTech/Pfizer, szef MON stwierdził że "odpowiedzią z naszej strony na tego rodzaju zagrożenia jest wzmacnianie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni".

12 marca 1999 Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze państwa byłego bloku wschodniego wstąpiły do NATO, podpisując w Independence w amerykańskim stanie Missouri protokoły akcesyjne. Cztery dni później przed kwaterą główną NATO w Brukseli uroczyście podniesiono flagi nowych państw członkowskich.

Źródło:
PAP

Komentarze