Reklama

Polityka obronna

Azerbejdżan przekazał myśliwce Ukrainie?

Ukraiński MiG-29
Ukraiński MiG-29
Autor. SZ USA, Tech. Sgt. Charles Vaughn

Sprawa dostarczenia myśliwców na Ukrainę stała się w toku działań zbrojnych bardzo kontrowersyjnym tematem. Jednak może okazać się, że Ukraina już przed samym rozpoczęciem rosyjskiej inwazji miała kilka MiG-ów więcej, niż wskazywałyby dostępne dane.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Użytkownik CaucasusWarReport w serwisie Twitter opublikował na swoim profilu zdjęcia z ukraińskich państwowych zakładów remontowych we Lwowie, w których miano przeprowadzić prace remontowe na azerskich myśliwcach wielozadaniowych MiG-29. Jak się okazuje, poza remontami maszyny zmieniły także barwy na ukraińskie, co może oznaczać, że Azerowie zdecydowali się przekazać Ukrainie wysłane na remonty myśliwce, wiedząc, co może nastapić za kilka dni. Samoloty, po zmianie barw i przeprowadzeniu napraw, zostały wcielone do Sił Powietrznych Ukrainy, co było bardzo ważne, gdyż zakład ten po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji stał się celem ataków rakietowych.

Czytaj też

Przekazanie "po cichu" myśliwców przez Azerbejdżan byłoby naprawdę niezwykłym wydarzeniem, nie wiadomo, ile maszyn zostało przekazanych w takim przypadku. Na zdjęciu widać 3 przygotowywane do "prac", jeden w barwach ukraińskich oraz dwa rozkompletowane kadłuby. Możliwe, że wszystkie maszyny mogły pochodzić od Azerów. Biorąc pod uwagę liczbę ogólną myśliwców MiG-29 w Siłach Powietrznych Azerbejdżanu (15) i to, że są one jedynymi sensownymi maszynami bojowymi tego typu w lotnictwie tego państwa, jest to naprawdę duże wsparcie dla Ukraińców.

Reklama

Czytaj też

Zakładając fakt przekazania 3-6 maszyn od Azerbejdżanu, 9-13 sztuk od USA w częściach wraz z zapasem podzespołów zamiennych z Polski, Ukraina mogła otrzymać ekwiwalent prawie eskadry MiG-29, a o skali pomocy w tej kwestii wiele nie wiemy. Dalej możliwe jest przekazanie słowackich MiG-29 w liczbie 11 sztuk, co umożliwiłoby uzupełnienie strat poniesionych przez ukraińskie MiGi. Do doniesień o przekazaniu z Azerbejdżanu myśliwców czy bomb kierowanych należy jednak podchodzić z pewną rezerwą, choć nie można tego wykluczać.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Ilość dostępnych migów jest ograniczona a wojna może trwać następne miesiące a nawet lata, najwyższy więc już czas by zacząć szkolić Ukraińców na innych samolotach. Szukamy taniego, lekkiego samolotu wielozadaniowego, a może mydełko FA?

Reklama