Reklama

Polityka obronna

Australia: duża dostawa wozów bojowych dla Ukrainy

MRAP Bushmaster
MRAP Bushmaster
Autor. Departament Obrony Australii

Premier Australii Anthony Albanese zapowiedział udzielenie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej i technicznej w wysokości 100 mln dolarów australijskich (ok. 68 mln USD). Wśród niej znajdzie się kolejne 20 MRAP-ów Bushmaster i 14 transporterów opancerzonych, zapewne chodzi o M113AS4.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef australijskiego rządu miał tak powiedzieć podczas briefingu w Kijowie po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, pisze "Europejska Prawda" powołując się na Interfax-Ukraina. „Dzisiaj ogłaszamy dodatkowe 100 milionów dolarów na pomoc wojskowo-techniczną. W sumie przekazaliśmy już 390 milionów dolarów" – powiedział Albanese.

Czytaj też

„Dostarczamy też dodatkowo 14 transporterów opancerzonych i 20 pojazdów opancerzonych „Bushmaster". Tym samym łączna liczba „Bushmasterów" wyniosła 60 – dodał australijski premier. Według niego Australia dostarczy także dodatkowy sprzęt wojskowy m.in. drony, „Udzielimy również dodatkowej pomocy wojskom granicznym Ukrainy" – powiedział.

Reklama

Oznacza to, że Ukraina otrzyma łącznie 60 MRAP-ów Bushmaster i 28 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4. Jak na pomoc od tak odległego kraju, Ukraina otrzymuje w aspekcie sprzętu wojskowego dość sporo, dodatkowo otrzymała sprzęt medyczny, osobiste wyposażenie ochronne czy kilka holowanych armatohaubic M777.

M113AS4 jest australijską modernizacją starych M113AS1 i M113AS3, które bazują na amerykańskim gąsienicowym transporterze opancerzonym M113A1. Konstrukcja australijskiego wariantu jest podobna do amerykańskiego M113A1, ale została poprawiona za pomocą instalacji dodatkowego pancerza ceramicznego, aby zapewnić ochronę całego wozu przed bronią kalibru 14,5 mm. W opancerzonej wieżyczce umieszczono karabin maszynowy 12,7 mm. Kadłub został również wzmocniony- zapewnia dodatkową ochronę przed wybuchem min lądowych i IED. Pojazd ma trzyosobową załogę, a przedział desantu znajdujący się z tyłu wozu może pomieścić łącznie 10 piechurów. Obecnie Australia ma posiadać ponad 400 pojazdów tego typu, które przeznaczone są do wycofania po ogłoszeniu zwycięzcy programu LAND 400 Phase 3.

Czytaj też

Bushmaster to produkowane przez firmę Thales Australia pojazdy opancerzone klasy MRAP, zapewniające ochronę zarówno przed minami, jak i odłamkami czy ostrzałem z broni ręcznej. Przy masie 12 ton mogą one przewozić 10 żołnierzy z prędkością do 100 km/h. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m.in. podczas wojny w Afganistanie, zbierają również pochlebne opinie samych Ukraińców. W Europie są one eksploatowane przez siły zbrojne Holandii.

Reklama

Komentarze (4)

 1. AdSumus

  Gdzie zamówić? W Norwegii? Polska licencja się wyczerpała. Brak produkcji części do starego (naszego) modelu. Myślisz, że skąd wzięły się rozmowy z Koreą?

  1. Ajot

   Najprościej zawrzeć następną umowę z Finami. W końcu mamy już całe know how do produkcji tego KTO w Polsce.

  2. acideu

   jest tylko jeden problem, sporej liczby części już Finowie nie produkują, tak rosomak nie był w 100% produkowany w Polsce, po drugie Finowie chcą nam wcisnąć AMV XP, stąd też pojawiła się opcja koreańska.

  3. Chyżwar

   @Ajot Tak ci się tylko wydaje. Z Finami ciężki temat. Już raz było z nimi niezłe zawirowanie. Odpuścili sobie dopiero wtedy, kiedy zrozumieli, że podziękujemy za współpracę i zrobimy sobie własny KTO. Teraz jak widać jest kolejne.

 2. Ajot

  Trochę wstyd, że Polska nie przekazała jeszcze Rosomaków. Wiadomo że nie wszystkie, ale około 100 z wieżami można by spokojnie. Trzeba by rzecz jasna od razu zamówić nowe egzemplarze do ich zastąpienia.

  1. adax11

   kup sobie , i przekaż nie będziesz się wstydził za innych,

  2. szczebelek

   Może najpierw Niemcy wyślą Pumy i Boxery, a Francja Scorpiony, bo to dopiero jest wstyd. Możemy wysłać kolejne bmp-1.

  3. Miś

   Ty tak na serio???

 3. Ma_XX

  sądząc z sytuacji na froncie to pierwsza potrzeba to artyleria i OPL a nie jakieś samochodziki

 4. szczebelek

  To kolejna dobra wiadomość.

Reklama