Reklama

Polityka obronna

Policyjni antyterroryści otrzymają nowe hełmy

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Komenda Główna Policji ogłosiła rozpoczęcie postępowania przetargowego na zakup hełmów odłamko- i kuloodpornych oraz przyłbic kuloodpornych, stosowanych przez pododdziały antyterrorystyczne.

W rozpoczętym 17 lipca 2017 roku przetargu polska policja planuje zakupić 250 sztuk hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH w wersji „high-cut” z adapterem do montażu noktowizji (w kolorze zielonym/oliwka mat.), a także 108 sztuk przyłbic kuloodpornych montowanych do szyn na tego rodzaju hełmie.

Czytaj także: Policja z nowymi mundurami "polowymi"

Przetarg prowadzony jest w procedurze nieograniczonej, co oznacza, że może do niego przystąpić każdy podmiot, który posiada koncesję przyznaną przez resort spraw wewnętrznych i administracji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie objętym zamówieniem.

Termin składania ofert został wyznaczony na 28 sierpnia br. Zwycięski oferent zostanie wyłoniony na podstawie następujących kryteriów: ceny (waga 60%), gwarancja na odporność balistyczną (waga 15%), gwarancji na wszystkie elementy (waga 10%) oraz masy hełmu wraz z przyłbicą (15%).

Warto zaznaczyć, iż Komenda Główna Policji zastrzega sobie po wyborze najkorzystniejszej oferty dostarczenie jednej sztuki hełmu (w rozmiarze L) wraz z przyłbicą, w celu wykonania testów balistycznych. Dopiero po przejściu wszystkich testów zostanie podpisana umowa z dostawcą.

Czytaj także: Tysiące kamizelek kuloodpornych dla polskiej policji

Zgodnie z Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia konstrukcja i kształt zamawianego hełmu muszą być zgodne ze standardem hełmu typu MICH lub ACH w wersji wysokiego wycięcia, tzw. high-cut. Czerep hełmu musi być wykonany z materiałów kompozytowych w kolorze czarnym mat lub zielonym/oliwkowym mat.

Cały hełm musi pozwalać na jednoczesne stosowanie przez funkcjonariuszy policji systemu łączności z aktywną ochroną słuchu, zestawu noktowizyjnego (np. monokular bądź gogle), maski przeciwgazowej czy ochrony oczu (gogle balistyczne). Do tego celu czerep hełmu powinien być wyposażony na czole w adapter do mocowania noktowizji oraz szyny boczne do mocowania adapterów Picatinny. Całość nie może ważyć więcej jak 1,5 kg.

Termin dostawy hełmów został wyznaczony na 15 grudnia 2017 roku.

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. m

  Kiedy znowu się skompromitują tj. wielokrotnie w poprzednich latach i któryś oberwie, to przestaną udawać GROM od którego dzieli ich przepaść poziomu wyszkolenia i organizacji i kupią niemieckie, tytanowe. Osłaniają one niemal całą głowę, mają integralną przyłbicę i wbudowaną łączność, znakomicie nadają się do działań policyjnych, no ale nie wygląda się w nich, niczym zdobywca Bagdadu, więc nie są "trendy" :)

  1. Ziolo

   Szanowny Panie Odpowiadając na na Pana komentarz informuje że już nie przepaść. Obie jednostki wspólnie ćwiczą i trenują dzieląc się swoimi doświadczeniami...

  2. Maho

   GSG9 używa dokładnie takich hełmów jak chcą kupić nasi w tym przetargu.

 2. x1

  Jak wygląda poziom wyszkolenia polskich antyterrorystów w porównaniu np. z jednostką wojskową GROM ?

  1. m

   Proponuję, aby poszukać informacji / nagrań z takich akcji policyjnego AT, jak np.: zakładnik w gmachu TVP w Warszawie, ćwiczenia AT w Pałacu Kultury w Warszawie, pościg za bandytami, którzy dokonali napadu w RFN i dojechali przez całą Polskę na Ukrainę, akcja AT w Rybniku, oraz akcja w Sanoku. Uważam, ze te przykłady, o ile zostaną dobrze poznane i przeanalizowane w zupełności wystarczą, żeby wyrobić sobie zdanie o poziomie policyjnego "AT".

  2. Abra

   Ale co chcesz porównywać? To dwie różne jednostki. To tak jakbyś porównywał straż pożarną i policję którzy są lepiej wyszkoleni.

 3. mw

  A w zwykłych jednostkach nadal królują metalowe szare garnki

  1. Azza

   Która jednostka używa jeszcze metalowych hełmów? Nie licząc kucharzy z 3 rzutowej jednostki łączności.

Reklama