Reklama

Polityka obronna

Policja dalej inwestuje w śmigłowce

Policyjny śmigłowiec Bell 206B3 Jet Ranger III w czasie Szczytu NATO / Fot. J. Sabak
Policyjny śmigłowiec Bell 206B3 Jet Ranger III w czasie Szczytu NATO / Fot. J. Sabak

Oprócz zapowiadanego zakupu nowych śmigłowców, Policja zamierza inwestować również w te, które już użytkuje. Z jednej strony, dotyczy to wykonania prac ponadzakresowych śmigłowca Bell-206BIII, z drugiej obsługi serwisowej zespołów napędowych oraz dostawy nowych elementów wchodzących w ich skład, w policyjnych śmigłowcach typu Mi-2, W-3/3A Sokół oraz PZL-Kania. 

Maszyna typu Bell-206BIII przebywa obecnie w zakładach Bell Helicopter w Pradze, gdzie dokonano jej przeglądu i przedstawiono raport i wnioski, co do potrzeby przyszłych działań technicznych. Dlatego wykonanie prac ponadzakresowych ma być warunkiem niezbędnym do przywrócenia zdatności do lotu wspomnianego śmigłowca.

Czytaj też: Policyjne lotnictwo wyjdzie z zapaści? MSWiA: Planujemy zakup czterech śmigłowców

Jak czytamy w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia, jedyną firmą obsługową, która może wykonać zamówienie zgodnie z wymaganym zakresem i regulacjami prawa lotniczego jest właśnie Bell Helicopter Prague a.s. reprezentowany w tym przypadku przez firmę NAVITEC. Całkowita wartość zamówienia ma wynieść prawie 1,5 miliona złotych.

Kwota 4,6 miliona złotych przeznaczona zostanie z kolei, na modernizację śmigłowców Mi-2, W-3/A Sokół oraz PZL-Kania. Chodzi o wykonanie obsługi serwisowej zespołów napędowych wspomnianych policyjnych śmigłowców oraz dostawy nowych wyrobów wchodzących w skład tych zespołów napędowych. W pierwszym etapie zamówienia mają zostać wykonane niezbędne naprawy i remonty oraz przegląd i serwis pogwarancyjny wyrobów wchodzących w skład zespołów napędowych maszyn.

W drugim etapie dostarczone mają być, wyprodukowane przez Pratt&Whitney Rzeszów S.A., nowe elementy, wchodzące w skład zespołów napędowych oraz podzespołów, części zamienne, dokumentacja opisowo-eksploatacyjna oraz specjalne narzędzia przeznaczone do wykonywania przez policyjne służby techniczne prac obsługowych. W tym przypadku, Pratt&Whitney Rzeszów S.A. jako producent zespołów napędowych jest jedynym wykonawcą, w UE i poza nią, posiadającym określone przepisami lotniczymi uprawnienia do wykonywania obsługi serwisowej zespołów napędowych policyjnych śmigłowców.

Czytaj też: Trzy nowe śmigłowce dla Policji

Należy przypomnieć, że Policja zamierza również w najbliższym czasie pozyskać nowe maszyny. Zakup nowych śmigłowców jest dla polskiej Policji konieczny – powiedział w programie SKANER Defence24 rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Pan

  vk-2500-03 engine i co nowy silnik to nowy I tanszy w eksploatacji .kupic licencje i klepac w polsce i mozna w tedy modernizowac na caly swiat sowiecka technike .

 2. demokracja

  Jak konkretnie , na podstawie historii użycia śmigłowców, polepszy się bezpieczeństwo Polaków ? ilu przestępców zostanie zatrzymanych, ile majątku taki śmigłowiec odzyska od przestępców ? dlaczego nie można używać dronów ,tak jak w niemieckiej policji ? Z artykułu wnioskuję, że chodzi jedynie aby pieniądze ściągnięte z podatków wyprowadzać z budżetu.

 3. ryba

  taki Enstrom 480B to koszt nowego ok 2 000 000 mln zł

 4. rydwan

  a po co sie bawic w durna renowacje smigieł taksówek skoro za 4 000 000 mln zł mozna kupic na rynku wtórnym dwa takie same belle 206 i jeszcze zostanie na wprowadzenie ich do służby lub remont trzeciego ? dodatkowy bonus unifikacja

 5. zły

  "Kwota 4,6 miliona złotych przeznaczona zostanie z kolei, na modernizację śmigłowców Mi-2, W-3/A Sokół oraz PZL-Kania." Mam nadzieję, że wkradł się tam błąd bo cztery bańki na zmodernizowanie kilku(nastu) śmigłowców to bardziej niż skromnie. Skoro Mi-2 mają nadal latać to aż prosi się o zamontowanie ukraińskich silników.

 6. zxxc

  Zakład Bell w Pardze... Czesi ze zdecydowanie mniejszym doświadczeniem w śmigłowcach remontują nasze wiatraki i szkolą pilotów Mi-8. powinno być odwrotnie.

  1. Harry

   Czesi to naród praktyczny nie mieszający polityki do spraw gospodarczych.Tam gdzie zysk tam ONI. To dlatego tak jest. Tam gdzie strata tam MY

 7. Master

  A mogliśmy produkować swoje.

 8. skład

  Taki sam helikopter jak na zdjęciu jest w GTA Vice City :P

Reklama