Pół miliarda euro na modernizację batalionu "Pum"

22 lipca 2019, 14:00
System Panzergrenadier PzGrenBtl 112
IFV Puma i żołnierze wyposażeni w system IdZ-ES. Fot. Rheinmetall
Reklama

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall odegra kluczową rolę w wyposażaniu połączonej grupy zadaniowej bardzo wysokiej gotowości operującej w ramach szpicy NATO w 2023 roku.

11 lipca br. Federalne Biuro ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry wybrało w ramach projektu "System Panzergrenadier VJTF 2023" konsorcjum ARGE "Puma". W jego skład wchodzi producent bojowego wozu piechoty Puma, czyli PSM Projekt System Managment GmbH (spółka joint venture z udziałem Rheinmetalla i Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co.) oraz Rheinmetall Electronics GmbH. Rheinmetall jako współwykonawca tego projektu otrzyma za niego ponad 470 milionów euro.

"System Panzergrenadier VJTF 2023" łączy ze sobą nowy podstawowy bojowy wóz piechoty niemieckiej armii - IFV Puma z modułowym systemem żołnierza przyszłości Future Soldier – Expanded System (Infanterist der Zukunft - IdZ-ES) działającym w zaawansowanym, sieciocentrycznym polu walki. W przypadku "Pumy" obejmuje on kompleksową modernizację 41 egzemplarzy tych pojazdów będących na uzbrojeniu Bundeswehry, z naciskiem na poprawę łączności pomiędzy załogą wozu a spieszonym desantem piechoty. Dostawy zmodernizowanych bwp planowane są na przełomie 2020 i 2021 roku, a ich liczba sugeruje, że trafią na wyposażenie jednego z batalionów zmechanizowanych (najprawdopodobniej Panzer Grenadiere Bataillon 112).

W skład wprowadzonych modyfikacji wchodzą m.in. nowa generacja cyfrowych radiostacji dla IFV "Puma", wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS (zmodernizowanych Spike-LR) oraz nowe kamery dzienne i termowizyjne. Dodatkowo każda z kompanii zmechanizowanych objętych projektem "VJTF 2023", będzie wyposażona w zautomatyzowany system zarządzania walką (BMS) o nazwie "TacNet". Nowy system treningowy umożliwia wykonywanie bardzo realistycznych ćwiczeń. Dodatkowo projekt obejmuje pakiet wsparcia w tym m.in. pełne wsparcie logistyczne przez okres 5 lat, w tym serwis, narzędzia specjalne i dostawy części zamiennych.

Główny nacisk w tym programie został położony na poprawę zdobywania i przekazywania informacji w ramach kompanii zmechanizowanej od szczebla dowódcy kompanii po szeregowego żołnierza. Realizacja umowy ma rozpocząć się niebawem i zakończyć wraz z wygaszeniem fazy gotowości batalionu VJTF w 2024 roku. W założeniu twórców "System Panzergrenadier VJTF 2023” ma stanowić wdrożony do służby prototyp i demonstrację docelowego rozwiązania, które potencjalnie mogłoby wejść na wyposażenie wszystkich niemieckich batalionów zmechanizowanych w ramach ich dalszej modernizacji podobnie jak w przypadku odbiorców eksportowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
ryszard56
wtorek, 23 lipca 2019, 21:52

ze Szwedami i Koreanczykami musimy rozmawiać

Zwiad Ogolnowojskowy
wtorek, 23 lipca 2019, 17:13

Następca wozu Marder 1 był projektowany jakieś 30 lat temu. Były już gotowe prototypy. Opóźnienia były spowodowane nie tylko cofnięciem się imperium sowieckiego, ale i ogromnymi kosztami projektu. Nie tylko u nas nowe typy uzbrojenia wprowadza się kilka dekad.

dropik
wtorek, 23 lipca 2019, 10:45

no szkoda , że jednak to takie drogie te ich BWP bo to kładzie sens ich kupna dla WP. Pozostaje grzebac przy borsuku i liczyć , że się uda. sama puma jednak bije na głowe wszystko co się rusza. strzel wyjątkowo celnie, opancerzenie extra, mobilność niesamowita. nie pływa - fakt

Hunter
wtorek, 23 lipca 2019, 10:31

Na przyszłym polu walki wartość tzw "mięsa armatniego" będzie zbliżona do zera. Poza tym nie ma już go skąd brać nawet armia rosyjska. Wygrywać będą dzięki przewadze informacyjnej zespoły zadaniowe o wysokiej mobilności. Niemcy to rozumieją i tworzą armie na takie przyszłe pola bitwy. My mamy programy : Borsuk, Rosomak, ZSSW30, BMS, TYTAN, Berberys itp. więc teoretycznie też o tym myślimy. Ale czy potrafimy to poskładać w jedną całość?

leon
wtorek, 23 lipca 2019, 18:56

Nie będzie miało znaczenia w początkowych fazach wojny. Jeśli konflikt będzie się przedłużał wystarczająco długo to znowu wszystko pójdzie w masę. Nie jestem tylko pewny czy krótkie konflikty mają szansę zaistnieć przy dzisiejszym arsenale.

Kyle
wtorek, 23 lipca 2019, 10:17

U niemcow większe wały niż u nas. Za 10mln € można kupic 4 rosomaki z pełnym wyposażeniem

ktos
wtorek, 23 lipca 2019, 08:06

Do tego co pisał że bardziej się opłaca czołg kupić. Dobrze wyszkolony żołnierz wart jest kilka milionów złotych - ciężko by było stracić oddział bo brakło na porządny BWP. Akurat nasz Borsuk sądzę że będzie gdzieś pośrodku idei Niemieckiej a Rosyjskiej może akurat udało nam się przypadkowo znaleźć złoty środek. Miejmy nadzieje że nigdy tego nie będziemy mieli okazji sprawdzić.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 lipca 2019, 21:27

No właśnie to jest przykład na to, że idąc drogą inną niż Rosjanie dostajemy takie koszty BWP, że bardziej opłaca się za to kupić czołg niż BWP...

dropik
wtorek, 23 lipca 2019, 10:30

a piechota po radziecku na pancerzu lub na starach ;)

Nikt
wtorek, 23 lipca 2019, 01:45

Przynajmniej trafia w cel, a nie kładzie ogień zaporowy jak BMP-1 z nową wieżą

Davien
poniedziałek, 22 lipca 2019, 23:36

I idac droga inna niz rosjanie nei tracimy masy zołnierzy w pojazdach które przebija byle WKM:) A na lepsze od rosyjskich BWP nas stac:)

biały
wtorek, 23 lipca 2019, 13:28

do niszczenia bojowych wozów piechoty używa się rakiet p-p , tych samych co na czołgi , skoro taka rakieta radzi sobie z czołgiem to i z Pumą sobie poradzi , Puma aby być odporna musiała by dostać aktywny system ochrony

mobilny
wtorek, 23 lipca 2019, 21:11

Racja ale i strzała 125mm nie wytrzyma. Eh możemy sie tak przekomarzac. Panie Davien Rosjanie maja tusiace bwp ktore zapewniaja dobra ochrone dla wielu tysiecy zolnierzy a lepsze to niz paka stara rower albo toyota hilux

Davien
wtorek, 23 lipca 2019, 23:10

Panie mobilny jak na razie to rosyjskie BWP sa dosłownie na WKM-a poza częścia BWP-3M po ulepszeniu, ale tu wystarczy dowolne 30mm. Natomiast na zachodzie mają tez masę ale znacznie lepszych BWP i transporterów( a w tej dziedzinie to Rosja z BTR-ami leży i kwiczy) wiec powodzenia w kiepskiej manipulacji. Aha te pojazdy z działami 125mm beda zbyt zajete MBT przeciwnika:)

Pancerni
poniedziałek, 22 lipca 2019, 17:23

Grenadierzy Pancerni wybrali Piranhe 4

EEhh
wtorek, 23 lipca 2019, 13:03

Moze cos wiecej? Jacy grenadierzy pancerni? Z ktorego kraju?

Tweets Defence24