Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pojazdy podwodne dla Wojsk Specjalnych

Jednostka Wojskowa Nil wchodząca w skład Wojsk Specjalnych ogłosiła przetarg na dostawę 6 pojazdów podwodnych dla płetwonurków. Oferty można składać do 23 maja, zaś dostawa ma zostać zrealizowana do 30 listopada br. Wartość zakupu to ponad 418 000 euro.

Zgodnie z opisem zamówienia pojazdy te powinny być przystosowane do przerzutu do dwóch nurków bojowych z pełnym wyposażeniem lub sześciu nurków bez wyposażenia oraz posiadać możliwość sterowania za pomocą dwóch manetek sterujących oraz przez nurków używających aparatów nurkowych o zamkniętym obiegu czynnika oddechowego typu AMPHORA, CODE, FROGS. 

Wśród wymagań znajdziemy również przystosowanie do zrzutu do wody z możliwością wykonania skoku, wykonanie z materiałów niekorodujących i amagnetycznych, posiadanie możliwości elektronicznego ograniczenia głębokości, neutralnej pływalności w wodzie morskiej oraz w wodach akwenów śródlądowych oraz możliwości regulacji prędkości płynną i skokową. 

Pojazd podwodny płetwonurka
Pojazd podwodny płetwonurka. Fot. A.Nitka

Pojazdy dla wojsk specjalnych mają być, zgodnie z wymaganiami Nil, wyposażone w elektroniczny kompas, wyświetlacz LCD z możliwością regulacji poziomu świecenia, silnik elektryczny typu Jet oraz akumulator wysokiej wydajności ze wskaźnikiem naładowania/rozładowania. Jednostka chce również, aby prędkość pojazdów regulować można było płynnie i skokowo. 

Obecnie na wyposażeniu Wojsk Specjalnych znajdują się pojazdy typu DPD, które przeznaczone są dla 1-2 nurków, ich masa to 30 kg a wymiary 2,23x1,08x0,61 m.

(AN)

Reklama

Komentarze (3)

 1. Gość

  Myślę że wojskowej jednostce NIL przydałyby się również minipodwodne łodzie.

  1. Ja

   Drogi Gościu, JW Nil zajmuje się dużymi przetargami dla wszystkich jednostek polskich Wojsk Specjalnych - to, że ogłasza przetarg na pojazdy podwodne nie oznacza, że będą na wyposażeniu tej jednostki w Krakowie.

 2. Bugi

  Dajcie to ZW z Wawy, dodatek antyterrorystyczny już maja

 3. ech.....

  Niemcy podwodne ferrari a my podwodną wannę. Sorki ale która to liga? 17-ta?

  1. emeryt

   Stawiam na "Seabob Black Shadow 730".

Reklama