Polityka obronna

Podwyżki dla służb mundurowych

Fot. Marek Krupa/KGP
Fot. Marek Krupa/KGP

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że od 1 stycznia 2016 r. funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu otrzymają podwyżki.

Zgodnie z projektem budżetu na rok 2016, Policja otrzyma dodatkowe 228 mln 603 tys. zł z przeznaczeniem na wynagrodzenia. Dzięki tym dodatkowym środkom przeciętna pensja funkcjonariusza Policji wzrośnie o 201 zł (w co wliczona jest miesieczna równowartość nagrody rocznej). Obecnie policjanci zarabiają (brutto) średnio 4 372 zł, po zmianach przeciętne wynagrodzenie wyniesie 4 573 zł.

Średnie wynagrodzenie funkcjonariuszy Straży Granicznej w 2016 r. wzrośnie o 203 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej). W projekcie budżetu na 2016 r. dla przewidziano dodatkowe 34 mln 653 tys. zł na wynagrodzenia dla funkcjonariuszy tej służby. Oznacza to wzrost przeciętnej pensji z 4 402 zł do 4605 zł.

W przypadku Biura Ochrony Rządu projekt budżetu na przyszły rok zakłada przeznaczenie na wynagrodzenia dodatkowej sumy 5 mln 174 tys. zł. Dzięki temu przeciętna pensja wzrośnie o 209 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej) i będzie wynosić 4 748 zł (obecnie kwota przeciętnej pensji w BOR to 4 539 zł).

Projekt budżetu na 2016 r. zakłada również dodatkowe 66 mln. 827 tys. zł na wynagrodzenia funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki temu ich średnie wynagrodzenie wzrośnie o 198 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej). Obecnie średnie wynagrodzenie w PSP to 4 280 zł, po 1 stycznia 2016 r. kwota ta będzie wynosić 4 478 zł.

Komentarze (14)

 1. patriota

  A co z emerytami jak zwykle okruszk bo to co chą dać emerytom to nawet nie ochłapy wstyd i hańbai

  1. m

   Ja~kimi emerytami ?? Policyjnymi ?? Ty zdajesz sobie sprawę ile emerytury ma policjant ?? Od lat powyżej 2 tyś. złotych nierzadko 3 tyś i więcej, a sprawdź sobie ile zarabia przeciętny pracownik fizyczny - połowę tego ! Do tego pożal się Boże emerytowani policjanci gremialnie pchają się do pracy zajmując miejsca tym, co siedzą na bezrobociu - w najgorszym razie okupują agencje ochrony, choć często spotyka się ich w administracji państwowej.

 2. ANONIN

  Ci którzy płaczą jak dzieci o przywilejach niech wstąpią do służby. Zobaczymy jakie będzie ich stanowisko po kilku latach pracy. Każdy może się wypowiadać w kwestiach których nie zna. Ale to już tacy ludzie. Nikt nikomu niczego nie zabrania - skoro to taka rewelacyjna praca i takie zarobki to na co czekać tylko wstąpić.

  1. ms

   Polecam też pracę w sferze prywatnej na "śmieciówce" lub "działalności gospodarczej". Może nie jest niebezpieczna (choć nie każda), ale pracując po 18 h na dobę, z wyższym wykształceniem, 10-letnim doświadczeniem moja żona zarabia mniej. No a do emerytury, najniższej bo najniższa składka ZUS, jeszcze daleko...

 3. zadowolony

  Brawo tak trzymać. Myślę, że to tak będzie co roku. Dobrze że się to udało pomimo ograniczeń "starego budżetu"

  1. Vixen

   Stary budżet miał ten wzrost płac zaplanowany a nowego jeszcze nie ma więc jak to "mimo ograniczeń"?

 4. Rozmaryn

  Zaczyna się kupowanie lojalności?

  1. Jaro

   Skoro są nawoływania do wojny domowej, to jest potrzebna policja

  2. Vixen

   Nie, rok temu podwyżki zostały zaplanowane że wejdą z budżetem na 2016 rok. PiS nie opracował jeszcze swojego budżetu na 2016 i go nie przedstawił więc to nie ich decyzja, na razie tylko dokonali poprawkę w budżecie tegorocznym o zwiększenie zadłużenia o chyba 4 miliardy.

 5. Gottard

  Co to za moda aby milicjanty latały w zielonych mundurach? Swoje niebieskie się znudziły czy to po prostu odreagowanie na kompleks niższości i wożenie się na reputacji innych? Priwislinskie Delta Force i SEALs z Komendy Głównej MO. Śmieszne i żałosne

  1. spap

   to są kolego chłopacy z AT a nie jakieś lojtki i się nie napinaj. Funkcjnarusze jednostek antyterrorystycznych Policji.

 6. zawiedzione nadzieje

  trochę to nie jest fair skoro żołnierze wg. ostatnio zamieszczonego artykułu, mają dostać PO 300 zł podwyżki. w czym więc są gorsi pełniący służbę 24 h na dobę, w równie trudnych a nawet w gorszych warunkach niż żołnierze, funkcjonariusze SG i Policji. zgodnie z obietnicami władz, pomijając fakt wystąpienia kryzysu, podwyżki dla SG, Policji i PSP powinny wynosić około 600 zł a nie ŚREDNIO OK 200 zł i pewnie w dodatki do pensji a nie do kwoty bazowej. jak zwykle zawód nadziei.....

  1. Johnny z Andrychowa

   Zołnierze nie dostają 300 złotych podwyżki, tylko w końcu do pensji zostanie wliczony dodatek 300 złotowy, który również otrzymują funkcjonariusze Policji.

 7. Astor

  Brawo, tak trzymać

 8. Maruda

  Na Wisłę nie starczyło, ale na podwyżki znalazło się trochę grosza.

 9. Wojmił

  Te podwyżki były zaplanowane przez poprzedni rząd.. już w kwietniu 2015... Nowy rząd najpierw ogłosił, że budżet starego jest do bani a potem, że pieniądze się znajdą i nazywa je dodatkowymi - aby zrobić wrażenie, że to nowy rząd te podwyżki sprawił... kłamstwo...

 10. tom

  a co z pracownikami cywilnymi?

 11. fakt

  Zlikwidować trzynastki i dać im podwyżki. Skończyć z przywilejami.

 12. ułan1981

  To zaczynają się podwyżki kiedy nie ma na uzbrojenie armii. Kto będzie takiego układu bronił jak zaatakuje nas np Rosja? Tylko naiwniacy z kałachami i stalowymi hełmami i Ci co dostają podwyżki :p

  1. Kamil

   Np ja, mam 19 lat ojczyzny bym bronił jakby się dało.

 13. Gienek Hollywood

  Glodowe pensje , jak tu żyć.

 14. Kamil

  I fajnie, takie służby powinny być dobrze płatne, nie jacyś górnicy i podobne.