Reklama

Siły zbrojne

Po maturze w mundurze

Fot. MON
Fot. MON

Resort obrony narodowej zachęca maturzystów do studiowania na uczelniach wojskowych. Uczelnie wojskowe to atrakcyjne studia i perspektywy, ciekawe wyzwania i pewna praca w wojsku. Termin rejestracji i składania wniosków na studia wojskowe upływa 30 czerwca 2020 r. Dla kandydatów na kierunki cywilne na uczelniach wojskowych, terminy rejestracji kończą się w sierpniu i we wrześniu.

Studia wojskowe są przeznaczone dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Absolwenci po ukończeniu studiów wojskowych otrzymują dwa dyplomy: tytuł magistra inżyniera oraz patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika. Mają też zapewnioną pracę jako żołnierze zawodowi.

Student studiów wojskowych jest powoływany do służby kandydackiej i tym samym – od pierwszego dnia studiów staje się żołnierzem w czynnej służbie wojskowej. 

Za wyborem studiów wojskowych przemawiają mocne argumenty: 

 • od 1200 zł miesięcznie na I roku - bez podatku - kwota rośnie z kolejnym rokiem studiów, osiągnięciami, stopniami wojskowymi – do 2600 zł na V roku;
 • bezpłatna nauka, zakwaterowanie i wyżywienie;
 • bezpłatna opieka medyczna;
 • bezpłatne umundurowanie, książki i pomoce naukowe;
 • bezpłatny dostęp do obiektów np. strzelnice, trenażery, symulatory, baseny, siłownie;
 • bezpłatny dostęp do specjalistycznych szkoleń i kursów np. pilota, płetwonurka, skoczka spadochronowego, SERE;
 • wykształcenie niedostępne na rynku cywilnym, certyfikaty, nagrody i stypendia zagraniczne, 
  dostęp do programu Erasmus+;
 • zniżka 78% na bilet PKP;
 • 100% gwarancji zatrudnienia w wojsku.  

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, czyli popularna Szkoła Orląt ma również kierunki naziemne. Są jeszcze wolne miejsca na studiach wojskowych - kierunek Logistyka i na cywilnych kierunkach: Bezpieczeństwo Narodowe i Logistyka.

Rekrutacja>>>

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zachęca do studiowania na wojskowych kierunkach takich jak Informatyka, Mechanika i budowa maszyn oraz Mechatronika. Nowe kierunki na studiach cywilnych to: Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce, Zarządzanie kapitałem ludzkim, Hydrografia morska. 

Rekrutacja>>>

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, w roku akademickim 2020/2021 uruchamia nowy kierunek na studiach wojskowych – Logistyka ekonomiczna. Nowe kierunki na studiach cywilnych to: Geodezja i kataster, Infrastruktura komunikacyjna i Transport multimodalny, Inżynieria geoprzestrzeni i Inżynieria systemów bezzałogowych. Są jeszcze wolne miejsca na kierunku: Elektronika i telekomunikacja. 

Rekrutacja>>>

Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu w roku akademickim 2020/2021 uruchamia nowy kierunek studiów cywilnych, inżynierskich – Informatyka. Prowadzi także rejestrację na studia wojskowo-lekarskie, w ramach limitu miejsc Ministra Obrony Narodowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Rekrutacja>>> 

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, która kształci na studiach cywilnych, uruchomiła nowy kierunek – Historię, a w ubiegłym roku – Prawo. Można także studiować na kierunkach: Ochrona i Bezpieczeństwo Cyberprzestrzeni, Historia Służb Specjalnych oraz Działania analityczno-informacyjne w wymiarze bezpieczeństwa. 

Rekrutacja>>>

PJ/Informacja prasowa

Reklama

Komentarze (6)

 1. Pro

  Czy w więzieniu też nie darmowego przykładowo zakwaterowania, wyzywienia? Utrzymanie więźnia to pewnie ze 4tysiaki ma miesiąc

 2. Pro

  To te stypendium jak Pan nizej piszę to na ciuchy i szampony? Dobry komp to 5000zl oprogramowanie legalne z 700zl office inne po 1500zl. Smartfon tez potrzebny to narzędzie. Czy studenci to na koniach czy pieszo? Samo OC to z 1000-2000zl. No i chyba tam wszystko w Kampusach? Kina rozrywki, golf..? Bo sory na paliwo tez pare stow. W tych czasach 3000 ta jak 10lat temu 1500. Nic tylko sie ciąć i modlic(heh) o zdrowie. Może uzywane kwiaty dla narzeczonej to bylby dobry biznes- mozna sie w budzecie zmiescic? Nie jeden ma inna strukture wydatkow i musi dorabiać? Czy nie rozsadne jest pracować na niskich staniwiskach a jak ktos lapie to w firmie awansuje? Albo skonczyc elektrykę i zarabiac 20tys? Informatykom to służby pewnie nonstop patrzą na ręce. Teraz w firmach to i samochód potrafią dać i studia opłacić. Dzis myślałem, czy to ze zabrania sie korzystać z narzedzi na egzaminie poprostu splyca nauke do rycia. Ten swiat to narzędzia a dzis ludzie nie potrafia wiedzy w smartfonie wyfiltrowac aby glupot nie powielać. Czyli przez te 5-6 lat to z wakacji nici? To jesli to stypendium i nie żołnierz to można nie podjąć pracy w wojsku po skonczeniu uczelni? Ja w projekcie z ue na Politechnice dostawalem do ręki 5000zl + swoje zarobki na najnizszym stanowisku w czasie wolnym, nadgodzin urlopów ale lacznie to z 10tys/mc. A to mieszkanie gdzie mieszkają to nie przypadkiem byle jakie pokoje jak z PRL tylko odswiezone? Jedzenie rozumiem jakosciowo od dietetyków czy jak to w wojsku byle co nakuwane i co jakis czas konserwa konserwantow.... Nie lepiej zrobić trojke dzieci i miec 1500 przez 18lat.. hahaha- to juz żart Gdzie my jesteśmy, zero profesjonalizmu i wizji na kazdym kroku... i teraz piloci bez roboty, na lekarzy(personel) plują i grosze płacą, wykladowcy na uczelniach po 3-4,5 tys.? śmiech. Logistycy sa ale poco? Czemu Ci ludzie nie sa na czele? Wojsko Logistyką stoi heh- smutne. Po tych innych szkolach to kim mozna być? Dobrym sciemniaczem/propagandzistom? To jest smieszne i żenujące, ze hamstwo na czele..- przykre patrzac jako obywatel. Wszyscy koledzy co wyjechali za granice (nie mowie o patologiach) podorabiali sie ogromnie. A za 5lat studiow to jak wyjdziesz po tej uczelni to same mieszkania potrafią pójść o 100-200tys w cenie a gdzie tam kredyt. Wiec jak nie pojdziesz do normalnej najnizszej pracy gdzie teraz to 4tys a kierowca to nawet i 12tys zarobi To sam skok wartosci mieszkania przewyższa stypendium 5 letnie. Heh, mieszkania nie masz i się nie dorobiles. A za niedlugo ceny mogą wystrzelic jeszcze bardziej. Oslabiona waluta i stopy napedzaja rynek a sami amerykanie moga kupic u nas o 20% wiecej(tak poszla waluta), euro tez do góry.. wiec zaś kolega co pojechal na "zmywak" jak zarabia 10tys(po przliczeniu) to nagle ma 12tys. A student moze kupic za to jedną dobrą opone do lepszego auta- bo sa i za tysiace heeee

 3. PL

  Komentarze jak kwit w wojsku- musi dojrzec. Hehehe

 4. ...nie no 2600 w 2025 roku nono,fajny pieniądz...

  1. Addom

   Należy to traktować jako stypendium, poza tym masz wyżywienie i zakwaterowanie...

  2. PL

   Stupendium, he, przecież to żołnierze - caly czas sie szkolą i to chyba w stylu High. Aż rwie.. na spawacza do Skandynawii albo na C+E do Niemiec. 5 lat i masz ponad 600tys i prawo do emerytury z tej kasy po 65roku? Może kasa nie jest ważna aby nie zajac sie konsumpcją- ale wyplata powinna byc jak szer. Na 1wszym ale np 50% w postaci ksiazeczki aby 5 latach a los różny- po 4 latach.. obudzić się golasem mówiąc, ze ten bez szkoły na truskawkach w Norwegii postawil dom i bedzie miec emeryturę z tego kraju - przykre/demotywujace. A jak szer. albo pdf. chce sie rozwijać i pójść na 5 lat. Taki wyszkolony żołnierz dostanie 1500?? I to ma pelnic funkcję motywacyjną czy..wręcz skrajnie odwrotnie?

 5. PL

  Szeregowi w zwyż nie mają zapewnionej pracy? Etatow a etatow. Zaś im nizsze stanowisko to można wybierac gdzie sie chce a tu mogą rzucić oddelegowac.. I sie bujaj 25... a na wstepie za tysiac złotych - nie szkoda nerwów? A może to nie tak buduje się potęgę i łowi najlepszych maturzystów ;))

 6. Logi

  Mogliby sobie darować "bezplatne" na kazdej Polibudzie i innych sa trenazery, sale gimnast...ect. 1200zl rok? Tj 14000zl/rok Lepiej pojsc na zawodowego szeregowego. Z dodatkami to 4500 tj. 54000zl + inne.. Ponadto 25lat??? Kleszcz z boleriozą wystarczy i Cie nie ma ale za to ladnie honorki oddawales. Szczerze: zawodowy sie szkoli caly tydz i student woj. też. Wiec skad ta różnica? I zawodowy dochodi do sufitu i tyle a student caly czas musi sie uczyć, czesto i po nocach- nie widze logiki . A w razie W czy jak ostatnio Covid to wszyscy traktowani rowno, czyli "służba"- no zawodowy to mógł do domu nawet jechać

Reklama