Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwszy "zagraniczny" F-35B dla Włoch

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Włoska marynarka otrzymała pierwszy egzemplarz samolotu F-35B wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi. Maszyna powstała na linii montażu końcowego we włoszech współzarządzanej przez włoski koncern Leonardo i amerykański Lockheed Martin.

Ceremonia dostawy miała miejsce w czwartek 25 stycznia w bazie sił powietrznych Cameri, gdzie znajduje się linia montażu końcowego. To właśnie w tym miejscu powstanie 60 samolotów F-35A i 30 F-35B, które zamówiły Włochy.

Lockheed Martin poinformował, że zakłady w Camari opuściło dotychczas dziewięć samolotów w wersji A i jeden w wersji B. To jednocześnie jedyny jak dotąd egzemplarz samolotu F-35B powstały poza granicami Stanów Zjednoczonych, jego montaż końcowy zakończono z dwumiesięcznym opóźnieniem.

Cztery z samolotów powstałych we Włoszech wykorzystywane są w tej chwili do szkolenia pilotów w amerykańskiej bazie sił powietrznych Luka, natomiast pięć maszyn stacjonuje w bazie włoskich sił powietrznych Amendola.

Najnowszy nabytek komponentu powietrznego włoskiej marynarki uda się wkrótce w lot transatlantycki do Stanów Zjednoczonych, gdzie w bazie lotnictwa marynarki Patuxent River przejdzie serię prób związanych z otrzymaniem wymaganych certyfikatów elektromagnetycznych. Następnie maszyna zostanie włączona do programu szkoleniowego w USA.

Reklama

Komentarze (5)

 1. As

  No a my nawet malować tego nie potrafimy. Skąd się bierze taka przepaść od reszty świata. Zamiast coraz mniejsza to większa.

  1. dropik

   sa to my umiemy przegrywać powstania :P

 2. Bla bla

  Może za 20 lat. Jak dobrze pójdzie.

 3. Z

  Wyglada, jak globalistyczny przekret Boeinga z wybudowaniem zakladu w Poludniowej Karolinie dla drastycznego obnizenia kosztow i z pominienciem zwazkow i scislych kontroli jakosci ! Metoda sie spodobala, a ze beda spadac ? No coz, widac musza ...

 4. Buba

  Na pewno przed SU-57.

 5. ryszard56

  a My kiedy takie?

  1. jlo

   ... zasaj to pytanie za ~10 lat, może wtedy będzie miało jakiś sens ;) ;/

  2. podatnik polski

   W USA POŁOWA(!) nowych F-35 stoi zepsuta. Jak myślisz, jak byłoby w Polsce?

  3. ktos

   Zaraz po tym jak bedziemy mieli PKB na poziomie Włoch. Wszystko w Twoich rekach, musisz tylko placic duze podatki.

Reklama