Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwszy "zagraniczny" F-35B dla Włoch

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Włoska marynarka otrzymała pierwszy egzemplarz samolotu F-35B wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi. Maszyna powstała na linii montażu końcowego we włoszech współzarządzanej przez włoski koncern Leonardo i amerykański Lockheed Martin.

Ceremonia dostawy miała miejsce w czwartek 25 stycznia w bazie sił powietrznych Cameri, gdzie znajduje się linia montażu końcowego. To właśnie w tym miejscu powstanie 60 samolotów F-35A i 30 F-35B, które zamówiły Włochy.

Lockheed Martin poinformował, że zakłady w Camari opuściło dotychczas dziewięć samolotów w wersji A i jeden w wersji B. To jednocześnie jedyny jak dotąd egzemplarz samolotu F-35B powstały poza granicami Stanów Zjednoczonych, jego montaż końcowy zakończono z dwumiesięcznym opóźnieniem.

Cztery z samolotów powstałych we Włoszech wykorzystywane są w tej chwili do szkolenia pilotów w amerykańskiej bazie sił powietrznych Luka, natomiast pięć maszyn stacjonuje w bazie włoskich sił powietrznych Amendola.

Najnowszy nabytek komponentu powietrznego włoskiej marynarki uda się wkrótce w lot transatlantycki do Stanów Zjednoczonych, gdzie w bazie lotnictwa marynarki Patuxent River przejdzie serię prób związanych z otrzymaniem wymaganych certyfikatów elektromagnetycznych. Następnie maszyna zostanie włączona do programu szkoleniowego w USA.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.