Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy egipski Gowind otrzymał maszt zintegrowany [WIDEO]

 • Fot. Energetyka24.com
  Fot. Energetyka24.com

Koncern stoczniowy DCNS zainstalował maszt zintegrowany na pierwszej, budowanej dla Egiptu korwecie typu Gowind 2500. Instalacja systemów okrętowych przebiega więc w szybkim tempie biorąc pod uwagę fakt, że wodowanie tego okrętu nastąpiło 17 września w stoczni w Lorient.

Egipska korweta typu Gowind 2500 „Elfateh” otrzymała 28 października br. moduł sensorów panoramicznych i rozpoznania PSIM (Panoramic Sensors and Intelligence Module). Całość o wadze około 100 ton była budowana, wyposażana i sprawdzana niezależnie od kadłuba, dzięki czemu po podłączeniu wszystkich linii kablowych i instalacyjnych moduł był praktycznie gotowy do pracy.

Transport dolna część modułu masztu zintegrowanego z widoczną na górze anteną radaru SMART-S - fot. DCNS

Francuzi uważają PSIM za „mózg” całego okrętu. W jego wnętrzu i na konstrukcji zainstalowano bowiem m.in. trójwspółrzędny radar obserwacji powietrznej i nawodnej SMART-S, radar nawigacyjny, systemy walki elektronicznej oraz łączności. W dolnej części PSIM znajduje się BCI - Bojowe Centrum Informacyjne (w którym umieszczono m.in. konsole wielofunkcyjne okrętowego system walki SETIS) oraz współpracujące z nim pomieszczenia techniczne (w których prawdopodobnie znajdują się serwery).

Film zaprezentowany z tej okazji przez koncern DCNS pokazuje ujęcia z tego miejsca, które po skończeniu budowy będzie niedostępne dla osób zewnętrznych. Widać na nim dwa rzędy konsol ustawionych w BCI. Pomimo że moduł stał poza okrętem, były one uruchomione i sprawdzane w działaniu.

Bojowe Centrum Informacyjne w dolnej części modułu mogło zostać sprawdzone jeszcze przed zamontowaniem PSIM na okręcie - fot. DCNS

Jak na razie wiadomo, że w pierwszym rzędzie będą trzy konsole dla operatorów systemów obserwacyjnych. Takie same stanowiska operatorskie będą w drugim rzędzie (na filmie były na razie dwa takie stanowiska – prawdopodobnie jeszcze bez miejsca dla dowódcy okrętu). Każda z konsol posiada dwa duże monitory „obserwacyjne” i dwa mniejsze „operatorskie” oraz joystick do szybszego i łatwiejszego  realizowania zadań (np. do pokazanego na nagraniu kierowania systemami optoelektronicznymi, które również zamontowano na module).

Gotowy moduł PSIM przed zamontowaniem na budowanym dla Egiptu okręcie Gowind 2500 - fot. DCNS

Mówimy tu o prototypowej jednostce, o wyporności 2600 ton i długości 102 m, Francuzi potwierdzają przekazanie okrętu marynarce egipskiej zgodnie z planem, we wrześniu 2017 r. (a więc po 36 miesiącach). Te pozostałe 10 miesięcy zostanie poświęconych m.in. na montaż systemów uzbrojenia, zintegrowanie całości, przeprowadzenie testów stoczniowych i zdawczych oraz wyszkolenie załogi. W międzyczasie staże we francuskiej stoczni przechodzą technicy i inżynierowie egipscy. Trzy pozostałe, zamówione korwety będą bowiem budowane już w Aleksandrii w ramach transferu technologii. Korweta z typoszeregu Gowind jest również proponowana dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik.

x
Korweta Gowind 2500 „Elfateh” z już zamontowanym modułem PSIM - fot. DCNS

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. karolek

  czyli jednak w Europie (UE) cos sie robi w zbrojeniówce! Ten pisk, jaki słyszymy ostatnio o bezbronnosci UE jest chyba jednak przesadzony? Czy Putin ma takie korwety? Ile ma? , ile moze mieć np. za 5 lat? Podobne korwety produkuje (poprawcie mnie jesli sie pomyle) Holandia, Szwecja, Niemcy, WB.

 2. artur

  ona tez pójdzie za złotówkę do Rosji?

 3. Luke

  Szkoda ze Polska nic takiego niema, misje Polsi i NATO sa po calym swiecie.

 4. Marek1

  Od dawna się zastanawiam SKĄD ten zdewastowany w końcu "arabska wiosną" i NIE obfitujący w żadne znaczące bogactwa naturalne Egipt ma miliardy $/rocznie na zakupy/pozyskiwanie i produkcję u siebie(sic!!!) nowoczesnych, skomplikowanych i BARDZO drogich systemów broni/sprzętu/okrętów ?? Ciesząca się pokojem i spokojem społeczno-polit. od 25 lat Polska NIE radzi sobie z produkcją prawie żadnego uzbrojenia jakie już posiada i ciągle wprowadza na uzbrojenie egipska armia, lotnictwo i marynarka ... zadziwiające doprawdy

  1. zac

   Nie mają armii emerytów, szeregowcom nie płacą - zamiast tego sami mają się wyżywić i odziać (armia produkuje żarcie i mundury). Dostają (z powrotem) półtorej bani rocznie od USA i trochę od Saudów na sprzęt. Zamiast udawać, że potrafią zbudować korwetę - kupują gotowca wraz z wdrożeniem. Nie wydają (już) milionów na politykę historyczną itd

  2. Jakub

   Może z 5 miliardów dolarów które rok w rok otrzymuje od USA nazbrojenie?

  3. teoretyk

   Według mnie odpowiedż jest prosta : tam pieniądze idą na Rozwój i modernizacje Państwa, a u nas pieniądze szerokim strumieniem wypływają za granicę.

 5. Poproszę pod choinkę

  7 szt Gawronów z taką francuską wieżą oraz kontenerami z pociskami od Norwegów ... + 2 Barracudy

 6. Poproszę pod choinkę

  7 szt Gawronów z taką francuską wieżą oraz kontenerami z pociskami od Norwegów ...

Reklama