Pierwszy egipski Gowind otrzymał maszt zintegrowany [WIDEO]

10 listopada 2016, 18:20
Korweta Gowind 2500 „Elfateh” z już zamontowanym modułem PSIM - fot. DCNS
Gotowy moduł PSIM przed zamontowaniem na budowanym dla Egiptu okręcie Gowind 2500 - fot. DCNS
Bojowe Centrum Informacyjne w dolnej części modułu mogło zostać sprawdzone jeszcze przed zamontowaniem PSIM na okręcie - fot. DCNS
Transport dolna część modułu masztu zintegrowanego z widoczną na górze anteną radaru SMART-S - fot. DCNS

Koncern stoczniowy DCNS zainstalował maszt zintegrowany na pierwszej, budowanej dla Egiptu korwecie typu Gowind 2500. Instalacja systemów okrętowych przebiega więc w szybkim tempie biorąc pod uwagę fakt, że wodowanie tego okrętu nastąpiło 17 września w stoczni w Lorient.

Egipska korweta typu Gowind 2500 „Elfateh” otrzymała 28 października br. moduł sensorów panoramicznych i rozpoznania PSIM (Panoramic Sensors and Intelligence Module). Całość o wadze około 100 ton była budowana, wyposażana i sprawdzana niezależnie od kadłuba, dzięki czemu po podłączeniu wszystkich linii kablowych i instalacyjnych moduł był praktycznie gotowy do pracy.

Transport dolna część modułu masztu zintegrowanego z widoczną na górze anteną radaru SMART-S - fot. DCNS

Francuzi uważają PSIM za „mózg” całego okrętu. W jego wnętrzu i na konstrukcji zainstalowano bowiem m.in. trójwspółrzędny radar obserwacji powietrznej i nawodnej SMART-S, radar nawigacyjny, systemy walki elektronicznej oraz łączności. W dolnej części PSIM znajduje się BCI - Bojowe Centrum Informacyjne (w którym umieszczono m.in. konsole wielofunkcyjne okrętowego system walki SETIS) oraz współpracujące z nim pomieszczenia techniczne (w których prawdopodobnie znajdują się serwery).

Film zaprezentowany z tej okazji przez koncern DCNS pokazuje ujęcia z tego miejsca, które po skończeniu budowy będzie niedostępne dla osób zewnętrznych. Widać na nim dwa rzędy konsol ustawionych w BCI. Pomimo że moduł stał poza okrętem, były one uruchomione i sprawdzane w działaniu.

Bojowe Centrum Informacyjne w dolnej części modułu mogło zostać sprawdzone jeszcze przed zamontowaniem PSIM na okręcie - fot. DCNS

Jak na razie wiadomo, że w pierwszym rzędzie będą trzy konsole dla operatorów systemów obserwacyjnych. Takie same stanowiska operatorskie będą w drugim rzędzie (na filmie były na razie dwa takie stanowiska – prawdopodobnie jeszcze bez miejsca dla dowódcy okrętu). Każda z konsol posiada dwa duże monitory „obserwacyjne” i dwa mniejsze „operatorskie” oraz joystick do szybszego i łatwiejszego  realizowania zadań (np. do pokazanego na nagraniu kierowania systemami optoelektronicznymi, które również zamontowano na module).

Gotowy moduł PSIM przed zamontowaniem na budowanym dla Egiptu okręcie Gowind 2500 - fot. DCNS

Mówimy tu o prototypowej jednostce, o wyporności 2600 ton i długości 102 m, Francuzi potwierdzają przekazanie okrętu marynarce egipskiej zgodnie z planem, we wrześniu 2017 r. (a więc po 36 miesiącach). Te pozostałe 10 miesięcy zostanie poświęconych m.in. na montaż systemów uzbrojenia, zintegrowanie całości, przeprowadzenie testów stoczniowych i zdawczych oraz wyszkolenie załogi. W międzyczasie staże we francuskiej stoczni przechodzą technicy i inżynierowie egipscy. Trzy pozostałe, zamówione korwety będą bowiem budowane już w Aleksandrii w ramach transferu technologii. Korweta z typoszeregu Gowind jest również proponowana dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik.

x
Korweta Gowind 2500 „Elfateh” z już zamontowanym modułem PSIM - fot. DCNS

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Poproszę pod choinkę
czwartek, 10 listopada 2016, 23:00

7 szt Gawronów z taką francuską wieżą oraz kontenerami z pociskami od Norwegów ...

Luke
piątek, 11 listopada 2016, 20:51

Szkoda ze Polska nic takiego niema, misje Polsi i NATO sa po calym swiecie.

artur
sobota, 12 listopada 2016, 14:58

ona tez pójdzie za złotówkę do Rosji?

karolek
niedziela, 13 listopada 2016, 00:12

czyli jednak w Europie (UE) cos sie robi w zbrojeniówce! Ten pisk, jaki słyszymy ostatnio o bezbronnosci UE jest chyba jednak przesadzony? Czy Putin ma takie korwety? Ile ma? , ile moze mieć np. za 5 lat? Podobne korwety produkuje (poprawcie mnie jesli sie pomyle) Holandia, Szwecja, Niemcy, WB.

Marek1
czwartek, 10 listopada 2016, 20:23

Od dawna się zastanawiam SKĄD ten zdewastowany w końcu "arabska wiosną" i NIE obfitujący w żadne znaczące bogactwa naturalne Egipt ma miliardy $/rocznie na zakupy/pozyskiwanie i produkcję u siebie(sic!!!) nowoczesnych, skomplikowanych i BARDZO drogich systemów broni/sprzętu/okrętów ?? Ciesząca się pokojem i spokojem społeczno-polit. od 25 lat Polska NIE radzi sobie z produkcją prawie żadnego uzbrojenia jakie już posiada i ciągle wprowadza na uzbrojenie egipska armia, lotnictwo i marynarka ... zadziwiające doprawdy

fgh
piątek, 11 listopada 2016, 11:01

Zastanawiaj się dalej. Przy okazji przemyśl, to że w Korei Północnej ludzie jedzą trawę, są sankcje na wszystko i budują tam broń atomową jakimś cudem.

gts
piątek, 11 listopada 2016, 10:01

Niedlugo sie dowiemy ze przed nami sa Burkina Faso, Burundi, Gabon i Uganda.. Gorzej nie mozna realizowac programow w tym kraju. Dlatego jak ktos pisze ze mamy sie bawic w jakies np dokupywanie 16 F-16 a potem 6 F-35 zeby isc w ten samolot a nie w F-16 uznaje ze mimo ze jest w tym logika, to jednak niedopasowana do realiow naszych "elyt". Bo z jednym przetargiem bedziemy sie meczyc 10 lat albo wiecej. Jest sens dla kilku samolotow powtarzac te procedury i nic z tego nie miec oprocz samolotu kupionego z polki? Nie lepiej raz przeprowadzic przetarg, kupic nastepne 48 sztuk i wyrwac offset niz sie rozdrabniac i kupowac po kilka sztuk przez 30-40 lat. Wina jest tutaj podejscie naszych decydentow. Jak nie zrobia czegos szybko i od razu to wpadamy w bledne kolo definicji i redefinicji ktore maja potem charakter chroniczny i dziedziczny. Dzis jestesmy w takiej sytuacji ze czegokolwiek nie wezmiemy bedzie to lepsze od tego co mamy, wiec nie wiem nad czym sie zastanawiac i wybierac. Powinno ustalic sie szybko co chcemy kupic, za jakie pieniadze i na jakich warunkach. Jakie bedzie z tym powiazane utrzymanie serwis i offset i jaki bedzie charakter prawny i wlasnosciowy owych zakupow. To jest kwestia od 3miesiecy do roku a nie 10 lat... kiedy towar powinien zostac zakontraktowany.

teoretyk
piątek, 11 listopada 2016, 08:20

Według mnie odpowiedż jest prosta : tam pieniądze idą na Rozwój i modernizacje Państwa, a u nas pieniądze szerokim strumieniem wypływają za granicę.

Jakub
piątek, 11 listopada 2016, 02:37

Może z 5 miliardów dolarów które rok w rok otrzymuje od USA nazbrojenie?

zac
piątek, 11 listopada 2016, 01:16

Nie mają armii emerytów, szeregowcom nie płacą - zamiast tego sami mają się wyżywić i odziać (armia produkuje żarcie i mundury). Dostają (z powrotem) półtorej bani rocznie od USA i trochę od Saudów na sprzęt. Zamiast udawać, że potrafią zbudować korwetę - kupują gotowca wraz z wdrożeniem. Nie wydają (już) milionów na politykę historyczną itd

Poproszę pod choinkę
czwartek, 10 listopada 2016, 23:01

7 szt Gawronów z taką francuską wieżą oraz kontenerami z pociskami od Norwegów ... + 2 Barracudy

Tweets Defence24