Strona główna

Pierwsze T-50 trafiły do Tajlandii

Fot. www.rtaf.mi.th
Fot. www.rtaf.mi.th

Tajskie siły powietrzne otrzymały dostawę pierwszych samolotów szkolnych KAI T-50 Golden Eagle.

Koreański koncern Korea Aerospace Industries poinformował o dostarczeniu Królewskim Tajskim Siłom Powietrznym pierwszych dwóch samolotów szkolnych KAI T-50TH Golden Eagle, przeznaczonych do prowadzenia treningu pilotów myśliwskich. Maszyny dostarczono z kilkunastodniowym opóźnieniem spowodowanym koniecznością wymiany silników samolotów. W trakcie przelotu z Korei Południowej do Tajlandii 11 stycznia uległy one uszkodzeniom w trakcie bardzo gwałownej burzy. Problemy z pogodą wymusiły wtedy konieczność lądowania w Malezji, a uszkodzenia były na tyle duże, że strona tajska zażądała wymiany jednostek napędowych.

Ceremonia przekazania samolotów odbyła się 25 stycznia w bazie tajskich sił powietrznych w Takhli.

Nowe samoloty dostarczono na mocy umowy zawartej we wrześniu 2015 r., w ramach której do Tajlandii trafią cztery maszyny. Kolejną umowę na produkcję i dostawę tym razem ośmiu samolotów zawarto w lipcu ubiegłego roku.

T-50TH zastąpią w lotnictwie Tajlandii starzejące się Aero L-39ZA/ART Albatros.

KAI T-50 Golden Eagle to samolot zaawansowanego szkolenia pilotów myśliwskich, znajdujący się na wyposażeniu sił powietrznych Indonezji, Iraku, Filipin oraz Korei Południowej. Maszyna wyposażona jest w łącze danych Date Link 16, „szklany kokpit” i radar dopplerowski Elta Systems EL/M-2032. Uzbrojenie stanowi działko 20 mm i rozmaite pociski i bomby o łącznej masie do 4,5 tony, podwieszane na siedmiu węzłach mocowania. Samolot może przenosić kierowane i niekierowane pociski powietrze-ziemia oraz rakiety powietrze-powietrze.

Komentarze