Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwsze T-50 trafiły do Tajlandii

Fot. www.rtaf.mi.th
Fot. www.rtaf.mi.th

Tajskie siły powietrzne otrzymały dostawę pierwszych samolotów szkolnych KAI T-50 Golden Eagle.

Koreański koncern Korea Aerospace Industries poinformował o dostarczeniu Królewskim Tajskim Siłom Powietrznym pierwszych dwóch samolotów szkolnych KAI T-50TH Golden Eagle, przeznaczonych do prowadzenia treningu pilotów myśliwskich. Maszyny dostarczono z kilkunastodniowym opóźnieniem spowodowanym koniecznością wymiany silników samolotów. W trakcie przelotu z Korei Południowej do Tajlandii 11 stycznia uległy one uszkodzeniom w trakcie bardzo gwałownej burzy. Problemy z pogodą wymusiły wtedy konieczność lądowania w Malezji, a uszkodzenia były na tyle duże, że strona tajska zażądała wymiany jednostek napędowych.

Ceremonia przekazania samolotów odbyła się 25 stycznia w bazie tajskich sił powietrznych w Takhli.

Nowe samoloty dostarczono na mocy umowy zawartej we wrześniu 2015 r., w ramach której do Tajlandii trafią cztery maszyny. Kolejną umowę na produkcję i dostawę tym razem ośmiu samolotów zawarto w lipcu ubiegłego roku.

T-50TH zastąpią w lotnictwie Tajlandii starzejące się Aero L-39ZA/ART Albatros.

KAI T-50 Golden Eagle to samolot zaawansowanego szkolenia pilotów myśliwskich, znajdujący się na wyposażeniu sił powietrznych Indonezji, Iraku, Filipin oraz Korei Południowej. Maszyna wyposażona jest w łącze danych Date Link 16, „szklany kokpit” i radar dopplerowski Elta Systems EL/M-2032. Uzbrojenie stanowi działko 20 mm i rozmaite pociski i bomby o łącznej masie do 4,5 tony, podwieszane na siedmiu węzłach mocowania. Samolot może przenosić kierowane i niekierowane pociski powietrze-ziemia oraz rakiety powietrze-powietrze.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Mialy być tu

  No startowały takie w przetargu dla Polski szkoda ze nie wygrały, kooperacja z wysokorozwiniętą Koreą bylaby na plus, może jakiś transfer technologiczny, a tak mamy ruskiego jaka 130 ze zmienionymi bebechami

  1. wolfgang

   Kooperacja i transfer technologii przy zamówieniu na 8 maszyn (+ 4 w opcji)??? Naprawdę tak uważasz? Oferty były ogólnie znane - pokaż mi proszę o jakiej kooperacji i transferze technologicznym piszesz?

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   oferowali wsparcie, centrum dystrybucji a makaroniarze sprzedali z offsetem? W tej Tajlandii olali 50 Caracali (dla nieutulonego w rozpaczy -CB-) Kupili 12 takich Tanich hehi. i Uzbrojone T-50.

 2. Willgraf

  i to byłby dobry wybór dla Polski T-50 , ale jak wiadomo w Polsce za nieuzbrojonym nielotem z Włoch szły granty dla decydentów i nikt o tym jakoś nic nie mówi ...gdzie dziennikarze ? boja się ruszyć temat ?

  1. xxx

   \"jak wiadomo\" - słowo klucz...

  2. -CB-

   To ciekawe ile musiała wziąć ta nowa władza, skoro wespół z Leonardo/Świdnikiem uwaliła Caracale. A w dodatku teraz rozmawiają o następnych Masterach...

  3. W3-pl

   panie -CB- To kontrakt na LiFT przemieniony w ATJ. OD czasu KLICHA!! Wiesz kiedy to ? Jak nie wiesz to doucz sam siebie. - do listopada 2014 obiecywali 8 nieuzbrojonych dla eskadry dla 41 Bazy lotnictwa szkolnego.

 3. Kristo

  Ten samolot mógł być w naszych Siłach Powietrznych i realnie je wzmacniać.Wybrano jednak włoską wydmuszkę, która nawet zasobników rozpoznawczych nie przenosi.

 4. Helio

  \"zastąpią w lotnictwie Tajlandii starzejące się Aero L-39ZA/ART Albatros\". Gdzie są te nasze Asy od sprzedaży? Czechosłowacki Albatros zakupiło 15 krajów. Nie tak dawno, Czechy sprzedały swój stary po radziecki sprzęt do Iraku. Jak nasze Asy wybrały się tam na sprzedaż, to na forum napisałem że i tak nie tam nie sprzedadzą. Redakcja wtedy nie puściła mojego komentarza. Czy ktoś wie czy Polska Zbrojeniówka, do Iraku coś sprzedała, czy też jej przedstawiciele zrobili sobie za nasze państwowe pieniądze, egzotyczną wycieczkę?

 5. Michali

  Lepsze od naszych.

Reklama