Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwsze Su-57 polecą na południe Rosji

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosjanie poinformowali, że na przyjęcie samolotów Su-57 są przygotowane lotniska Południowego Okręgu Wojskowego. Pierwszy rosyjski myśliwiec piątej generacji ma się tam prawdopodobnie pojawić w 2019 roku.

Według agencji TASS informacja o przyszłej dyslokacji pierwszych samolotów Su-57 została ujawniona w Rostowie nad Donem podczas odprawy rady wojskowej Południowego Okręgu Wojskowego. To właśnie tam dowódca 4 armii sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej generał porucznik Wiktor Siewostianow miał zameldować o stanie „budowy i przebudowy lotnisk dla bazowania i eksploatacji myśliwców piątej generacji” oraz o zakończeniu instalowania na nowych pozycjach na Krymie dywizjonów Pancyr-S i S-400.

Generał poinformował, że w tym roku do jego jednostki zostanie dostarczonych 80 sztuk nowej techniki wojskowej oraz zmodernizowane bombowce taktyczne Su-24M wyposażone w zautomatyzowany system celowniczo - nawigacyjny SWP-24. Nie wskazywał jednak, kiedy pojawią się pierwsze samoloty Su-57.

Rosyjskie media przypomniały jednak, ze zgodnie z kontraktem podpisanym w sierpniu 2018 r. zamówiono dwa Su-57, z których pierwszy ma zostać dostarczony w 2019 r., a drugi w 2020 r. Będą to jeszcze samoloty z silnikiem opracowanym w pierwszym programie prac. Dyrektor zakładów lotniczych w Komsomolsku nad Amurem miał jednak obiecywać, że silniki drugiego etapu są obecnie testowane i po zakończeniu badań nastąpi ich zamiana w samolotach przebywających już w jednostkach operacyjnych. Są one wymiarowo do tego przygotowane i w związku z tym nie trzeba będzie na myśliwcach prowadzić żadnych specjalnych przeróbek.

Reklama

Komentarze (24)

 1. Davien

  Ciekawy dawno tak się nie usmiałem:) Afganistan -masowe mordy ludnosci cywilnej prze Rosjan i doprowadzenie do powstania islamskiego terroryzmu. Syria -masowe mordy cywilów przez rosjan i wspierwnego przez nich Asada, wspieranie terrorystów. W Jemenie na szczęście Rosjan nie ma bo byłaby powtórka z Syrii, jak nie ma ruskich w Iraku to i ISIS juz jakos wykończone. USA w Sudanie?? To akurat rosja tam mąci i wysyła broń łamiąc embargo ONZ. Na Haiti USA przywróciło w 1994r do władzy demokratycznie wybranego prezydenta obalonego przez wojsko. No Dawno tak sie panie ciekawy nie osmieszyłeś:)

 2. pawel108

  na zdjeciu pieknie

 3. Piotr

  to ten cud ruskiej techniki lata??? ho ho ... :P

 4. Davien

  Yaro ceny rosyjskiej ropy to 77 za baryłke i nie rosną, rosnie Brent i WTI a nie Ural, A co do umowy Rosji z OPEC to w 2017r zwiekszono wydobycie do 1,8mln baryłek na dzień a nie obcinano, bo OPEC sama obcięła wydobycie w 2016r do 1mln i Rosja z tym nie miała nic wspólnego.

 5. tylko Pytam

  @Maciek Wyjaśnij, co rozumiesz pod pojęciem: quot;naród Rosyjskiquot; @Buba dobrze prawisz. Typowy Polak nadal wierzy,ze żyje w dostatnim zamożnym kraju w którym nie ma problemów i wszyscy im tego zazdroszczą

 6. Ciekawy

  @Patcolo: to ta Rosja gorsza od USA w Iraku, Afganistanie, Libii, Syrii, Jemenie, Sudanie, Haiti i 70+ innych krajach? :)

 7. Ciekawy

  @Maciek: Ty bredzisz o quot;dołujących cenach ropyquot; na serio czy też usiłujesz w prezentowaniu bzdur quot;przebićquot; Daviena, AWU czy innego quot;zygaquot;?

 8. łał

  To te same 2 co na wszystkich innych zdjęciach.

 9. Patcolo

  Drogi Maćku naprawdę cieszmy się że Rosją nie wytrzymała i pokazała prawdziwe oblicze bo gdyby ktoś tam myślał i nadal kontynuowali swoją politykę to dzisiaj nikt by złego słowa na Rosję nie powiedział jednakże trzeba zaiważyć iż Rosją trzy razy zdjęła maskę i pokazała prawdziwe oblicze ( Gruzja, Ukraina, Syria) a dla co niektórych polityków nadal to za mało i nadal za nią lobbują.

 10. pawel108

  Drugi kraj po Usa co do Armii, kraj ktory pokonal Napoleona i Hitrela. A tu ciagle slysze w komentarzach jakby slabszy od Polski. Polacy to jednak maja ciekawe myslenie.

 11. Spahis

  jak na tak biedny kraj jak Rosja to i tak niezłe postępy technologiczne.

 12. PiotrEl

  jakież to to mądre wszystko, jakież dowcipne. Papierowe czołgi, papierowe samoloty,nie oddamy ani guzika jak przyjdzie co do czego to zamiast na Zaleszczyka na Gibraltar korek na autostradzie stać będzie....

 13. Niuniu

  Kpijcie koledzy a tak przy okazji ile to nowychzmodernizowanych samolotów wojskowych otrzymało w ostatnich np. 10-ciu latach polskie wojsko? Oczywiście nie licząc rządowych. Ciekawe natomiast w tej informacji jest dlaczego pierwsze Su57 mają być rozlokowane akurat na południowym zachodzie Rosji? Czyżby problem Ukrainy oczekiwał ostatecznego rozwiązania?

 14. Stary Grzyb

  Aż 2? W wersji quot;trwała prowizorkaquot;? Prawdopodobnie za 2 lata? Klękajcie narody :) Jak pokazują quot;sukcesyquot; sztandarowych programów Su-57 i T-14, quot;bracia Rosjaniequot; najwyraźniej dotarli do nieprzekraczalnej dla nich bariery technologicznej, i oby odbijali się od niej jak najdłużej i jak najwyższym kosztem.

 15. Yugol

  I tak źle i tak nie dobrze. Można było się spodziewać godne politowania złośliwego rechotu. W przypadku wdrażania większej ilości uzbrojenia to roiło by się od lamentów jak to Rosjanie się zbroją i już tuż nas zaatakują.

 16. xyh

  To wcale nie jest błąd, tzn. 22+23 55, an nie 57. Pozostałe 2 oznacza tzw. ruską wartość dodaną - mają wspólny statecznik :)

 17. xyh

  Co to jest SU 57? To zespawane ze sobą SU22 I SU23.

 18. Maciek

  Podziwiam naród rosyjski. Przeciętny rusek pewnie już rzyga tymi \"sukcesami\", ale poparcie dla tow. Putina nadal w granicach 70%, przynajmniej oficjalnie. Ostatnio doszło do pęknięcia w monolicie, bo wybory gdzieś na prowincji przegrali nominaci partii rządzącej, a wygrała opozycja. Śmieszne jest to, że gdyby zamiast wszczynać międzynarodowe awantury Rosja używała swojej soft power, za 10 lat rządziłaby może Europą. Mieliby i Krym, i Nordstream2 bez żadnej opozycji, kupiliby połowę zachodnich gospodarek i mnóstwo nowych technologii cywilnych i wojskowych. A tak, mają sankcje, spadek cen ropy, dołującego rubla, mobilizację NATO. Gdyby nie awanturnictwo, dziś produkowaliby Su57, bo głupi zachód sprzedałby chętnie technologie, których najwyraźniej sowietom brakuje. Nie byłoby problemów ani z silnikami, ani z elektroniką, ani z poszyciem, nie mówiąc o prozaicznej kasie, bo ropa byłaby po 100usd/baryłka. Podobnie rzecz miałaby się z innymi zaawansowanymi programami - T14 (też wtopa jak wiadomo), nowe radary AESA, okręty itd. itp. A ten news o Su57 może wywołać co najwyżej uśmiech politowania. Utopić kupę siana, bez żadnego efektu i jeszcze przedstawiać to jako sukces - ktoś w Rosji naprawdę daje się na to złapać?

 19. Buba

  @bender dobrze prawisz. Typowy rosjanin nadal wierzy,ze żyje w dostatnim zamożnym kraju w którym nie ma problemów i wszyscy im tego zazdroszczą.

 20. bender

  Typowy przykład dezinformacji z Rosji: już dziś w 2018 są gotowi na bazowanie samolotów V generacji (które zdaniem forumowiczów o orientacji prorosyjskiej przecież nie potrzebują żadnego szczególnego traktowania) i w związku z tym dostaną stareńkie Su-24 po moderce polegającej na wyposażeniu ich w system celnego zrzucania bomb niekierowanych. A wspomniane samoloty V generacji w liczbie dówch sztuk być może będą mieli w 2020. Do tego czasu ogłoszą jeszcze siedem różnych \'sukcesów\' na ten sam temat (o zakończeniu przebudowy pasa startowego, o wsadzeniu innego silnika do prototypu, itp., itd.) dzięki czemu duma przeciętnego Rosjanina z potęgi imperium będzie się utrzymywała na właściwie wysokim poziomie. A tymczasem nie zdarzyło się nic tak naprawdę godnego ogłoszenia.

 21. BraciaSłowianie

  MiG-41 ma być już latającym robotem z laserem, sztuczną mózgownicą itd.

 22. ŁukaszK

  Cały jeden?

 23. WIESZCZ

  Roboty bojowe muszą zmniejszyć populacje planety do 2040r. Tymczasem trwa wędrówka z przeludnionych terenów , woda zalewa... mapy zmienią się.

 24. Mohylew 1581

  Tempo powala. Amerykanie 50 F-35 rocznie na swoje potrzeby + blisko 200 F-22. A tutaj !!!!

Reklama