Reklama

Geopolityka

Pierwsze ćwiczenia Eurofighterów z bezzałogowym nEUROn'em

Fot. Ejército del Aire
Fot. Ejército del Aire

Hiszpańskie siły powietrzne ogłosiły, że ich myśliwce Eurofighter Typhoon wzięły udział w ćwiczeniach z doświadczalnym, europejskim bezzałogowym bojowym aparatem latającym Dassault nEUROn. 

Zgodnie z komunikatem Ejército del Aire ćwiczenia lotnicze odbyły się w ubiegłym tygodniu nad Zatoką Lwią, położoną u południowych wybrzeży Francji. Do manewrów strona hiszpańska wyznaczyła dwa myśliwce Eurofighter Typhoon serii Tranche 2 z 11. Skrzydła stacjonującego w bazie Morón de la Frontera na południu kraju.

Czytaj także: 10 tysięcy godzin lotów Eurofightera w misjach bojowych

Ćwiczenia rozpoczęły się od wspólnego wylotu wszystkich statków powietrznych z bazy lotniczej w Istres, które następnie skierowały się nad Zatokę Lwią, gdzie odbyła się główna faza manewrów. W czasie osiemdziesięsiominutowego lotu hiszpańskie Eurofightery, wyposażone w radar Captor ECR-90 oraz pociski Iris-T Litening III, analizowały możliwości wykrycia nEUROn'a w widmie podczerwieni.

UCAV (unmanned combat aerial vehicle) nEUROn jest maszyną badawczą, która powstała dla rozwoju technologii planowanych w samolotach bojowych przyszłości, zbudowaną w technologii stealth. Produkowany jest przez francuski koncern Dassault Aviation, przy współpracy z Alenia Aermacchi (Włochy), Saab (Szwecja), EADS-CASA (Hiszpania) oraz Hellenic Aerospace Industry (Grecja) i RUAG (Szwajcaria).

Czytaj także: Kolejne Mirage F1 dla prywatnej firmy. W walce o zlecenie Pentagonu  

Pierwszy lot nEUROn'a odbył się w 2012 roku, zaś do chwili obecnej demonstrator technologii wykonał ponad 120 lotów, w czasie których poddany był badaniom zdolności do prowadzenia misji powietrze-ziemia, a także samodzielnego wykrywania i rozpoznawanie celów. Ćwiczenia z hiszpańskimi myśliwcami były pierwszymi testami demonstratora z tradycyjnymi myśliwcami wielozadaniowymi Eurofighter Typhoon.

Reklama

Komentarze (2)

 1. kowalski

  W budowie tego drona powinna uczestniczyć Polska.

  1. ktos

   A ktore zaklady dysponuja technologia pozwalajaca na uczestniczenie w takich pracach?

  2. To-ja

   WB Electronic jedynie.

 2. Marek

  Ciekawe kiedy kiedy te zabawki osiągną status operacyjny?

  1. Kowalskiadam154

   Nigdy bo zjednoczona ojropa brzydzi się dronami bojowymi jako mało humanitarnymi

Reklama