Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Darowanemu Leo zagląda się w lufę; Nasze miejsce w grze o Ukrainę; Lipny zaciag; Gwarancje mocarstw bywają wątpliwe; Polska myśli to samo co Niemcy; Rosja zręcznie gra separatystami

Fot. MON
Fot. MON

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, Nasze miejsce w grze o Ukrainę:  W strategii powstrzymywania rosyjskiego imperializmu pełnimy ważną rolę jako najsilniejsze państwo w regionie. Jednocześnie w naszym interesie leży, by pierwsze skrzypce w walce z Putinem grały Niemcy i Angela Merkel. (…) Polacy zewsząd słyszą, że Polska to ambasador Ukrainy. "Skoro tak jest, to dlaczego nie ma nas przy stole obrad " - pytają obywatele.

Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Lipny zaciąg: Reporter "Naszego Dziennika" starał się zapisać na ogłoszone przez MON szkolenie dla ochotników. Daremnie(…). A zapowiedź była huczna. (…) W szumie medialnym sugerowano nawet, że w grę wchodzą zarówno ćwiczenia weekendowe, jak i tygodniowe, a nawet wakacyjne. (…) W wojskowych komendach uzupełnień przez kilka dni wyczuwało się raczej konsternację, gdy zgłaszał się ochotnik. Taki, który nie chce zostać zawodowym żołnierzem, ale przejść przeszkolenie wojskowe.

Rzeczpospolita, Marek Sarjusz-Wolski, Darowanemu Leo zagląda się w lufę: Marek Sarjusz-Wolski krytykuje system pozyskiwania i modernizacji uzbrojeni dla Wojska Polskiego, dowodząc, że jego głównym zadaniem jest rozmycie odpowiedzialności na różne resorty, komisje i inspektoraty. Jako przykład posłużyła autorowi modernizacja czołgów Lepard. - Miały być nowoczesne czołgi(…) i transfer technologii.(…) A nasze zakłady marzą o dokumentacji konstrukcyjnej i technologii serwisowania.

Polska – Dziennik Bałtycki, Tomasz Modzelewski, Gwarancje mocarstw bywają wątpliwe: Były minister obrony narodowej Romuald Szeremietiew w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” przekonuje, że Polska będąc strategicznym partnerem USA stanowi istotną przeszkodę dla planów Rosji w regionie. – „Gdyby Amerykanie nie mieli oparcia w Polsce, to ekspansja Rosji na zachód byłaby łatwiejsza” – uważa były szef MON, ostrzegając jednak przed nadmiernym optymizmem i wiarą w sojusze.

Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Polska myśli to samo co Niemcy:Nie ma między nami żadnych różnic w ocenie kryzysu na Ukrainie” – oświadczył minister Grzegorz Schetyna po spotkaniu z Frankiem- Walterem Steinmeierem w Berlinie. Jak przekonuje w swoim tekście Jędrzej Bielecki, jest to próba stworzenia wspólnego frontu przeciw krajom takim jak Włochy, Wegry, grecja czy Cypr, które chcą iść na ustępstwa wobec Moskwy w kwestii Ukrainy. Berlin natomiast twardo stara się utrzymać sankcje i egzekwować poczynione w Mińsku ustalenia.

Gazeta Polska, Sylwia Arlak, Rosja zręcznie gra separatystami: Eksperci z Atlantic Council obnażyli słabości polityki USA i Zachodu wobec agresywnej ekspansji Kremla na kraje Europy.(…) "Gdzie po Ukrainie, Gruzji i Mołdawii pójdzie Władimir Putin?" (…) następne mogą być kraje bałtyckie. (…) Z raportu wynika, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest naturalną konsekwencją polityki, którą Putin prowadził w ostatnich latach. Nie znalazł się nikt, kto w końcu odpowiednio by na nią zareagował. (…) Dziś tzw. separatyści zarządzają siłami i zaawansowanym sprzętem, na jaki nie może pozwolić sobie większość europejskich krajów NATO - czytamy w raporcie.

Rzeczpospolita, Jakub Kowalski, Czerwone ludziki: Jak przekonuje w swoim tekście Jakub Kowalski, w Polsce nie ma jeszcze „zielonych ludzików” , jest natomiast partia prorosyjska, której należy uważnie się przygladać. Założona przez Mariusza Piskorskiego partia Zmiana chce ściśle współpracować z rosyjską ambasadą i walczyć z „ukraińskim faszyzmem”. I nic w tym dziwnego skoro jej szef, to -  „polityk znany jest z obrony separatystów, (…) a także kariery w rosyjskich mediach, gdzie chwali Putina.”


Patronat Defence24.pl nad Konferencją „Safety & Security” Zakopane 18-20 Marca 2015 r.

Zapraszamy na jedyną w Polsce Debata na temat: „INNOWACYJNOŚĆ W OCHRONIE INFORMACJI” podczas III Konferencji SAFETY & SECURTY w dniach 18 - 20 marca 2015 r. Do uczestnictwa w której zaprosiliśmy przedstawicieli: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz NCBiR, NCK, NBP, WAT, NIK, NOT, PISA, EMAG, IZTECH.

Ponadto po raz pierwszy na Konferencji podczas uroczystej gali przyznamy „LAURY INNOWACYJNOŚCI W OCHRONIE INFORMACJI” oraz zostanie podpisany Pakt na rzecz innowacyjności ochrony informacji.

Więcej: http://www.ksoin.pl/pl/

Reklama

Komentarze

    Reklama