Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Piątek z Defence24.pl: Rezygnacja gen. Mirosława Różańskiego; Kormoran II dla Marynarki Wojennej RP; Krab największym kontraktem zbrojeniowym; Interwencja zbrojna na Bałkanach?

Terminowa budowa kadłuba „Albatrosa” wcale nie oznacza, że okręt ten zostanie oddany na czas. Fot. M.Dura
Terminowa budowa kadłuba „Albatrosa” wcale nie oznacza, że okręt ten zostanie oddany na czas. Fot. M.Dura

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Generał odchodzi": Antoni Macierewicz przyjął dymisję dowódcy generalnego sił zbrojnych gen. Mirosława Różańskiego."To jeden z młodszych generałów w siłach zbrojnych, ma 54 lata. Weteran z Iraku i Afganistanu krytykował ideę tworzenia obrony terytorialnej jako piątego rodzaju sił zbrojnych. Był zwolennikiem tworzenia OT jako wsparcia oddziałów operacyjnych i budowy rezerwy mobilizacyjnej. Uważał też za nielogiczne przerzucanie pancernych jednostek na wschód, ponieważ według strategów ukształtowanie geograficzne tych terenów utrudnia ewentualny kontratak pancerny".


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Tajny Kormoran II wypływa na Bałtyk": Prywatna stocznia Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding wykonała dla Marynarki Wojennej RP jeden z najnowocześniejszych niszczycieli min – Kormoran II – który przeszedł końcowe testy. Do służby mają wejść trzy takie jednostki. Koszt kontraktu wyniósł 1,3 mld złotych.


Fakt, "Kraby wstępują do wojska": "To największy kontrakt w historii polskiej zbrojeniówki. W Hucie Stalowa Wola na Podkarpaciu podpisano umowę na dostawę dla armii najnowocześniejszych na świecie samobieżnych armatohaubic Krab. Kontrakt opiewa na 4,5 mld złotych. Do 2024 r. wojsko otrzyma 96 takich armat wraz z wozami pomocniczymi. Pierwsze sztuki już trafiają do wybranych brygad. Krab wygląda jak czołg, ale ma dużo potężniejszą, 155 mm armatę. Miota pociski na odległość 40 km, a elektronika pozwala mu precyzyjnie trafić w cel".


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Zachód szykuje się do interwencji na Bałkanach": Chorwaccy dziennikarze dotarli do tajnego dokumentu, jakoby 11 krajów NATO było gotowych do interwencji zbrojnej na Bałkanach. "[...] podczas ostatniego szczytu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Brukseli uchwalono tajny dokument, który odnosi się do napiętej sytuacji na Bałkanach. [...] Sojusz jest przygotowany do interwencji".

Komentarze