Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PERUN z Tarnowa po próbach poligonowych [Defence24 TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Jest to pojazd przystosowany do działań rozpoznawczych i bojowych. Jest on obecnie  świeżo po testach poligonowych, gdzie w cyklu autonomicznym przejechał 50 km i działał bez przerwy 10 godzin – tak o prezentowanym podczas MSPO 2021 pojeździe autonomicznym PERUN mówi w rozmowie z Defence24 TV Robert Pacana, wiceprezes ZM Tarnów S.A. ds. produkcji. W Kielcach pokazywano też inny pojazd autonomiczny, ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia dysponującym obok karabinu maszynowego także systemem przeciwpancernych Pirat. Tarnowskie zakłady demonstrowały również szerokie spektrum broni strzeleckiej i wsparcia, zestawy przeciwlotnicze z armatami 23 mm oraz strzelnice kontenerową.

Reklama

Komentarze (5)

 1. lsd

  Najciekawsza w tym prototypie jest głowica opto-elektroniczna. Jest zbliżona do zaprezentowanej wraz z innym robotem i rakietą pirat. Obie są podobne do siebie i mają podobnie rozmieszczone elementy. Ciekawi mnie, czy są tą kolejne iteracje clu do pirata, czy też zupełnie osobne projekty. Na stoisku PCO powinno być zaprezentowane clu dla pirata, zgodnie z tym co zdołałem usłyszeć w jednym z wywiadów. Chciałbym móc porównać go z powyższymi głowicami.

  1. lsd

   NIestety te moduły obserwacyjne to PCO ZMO-1 sfinks, o którym wspomniano w artukule "przeciwpancerny robot...", czyli jest tam dalmierz i nie jest to podświetlacz celu. Dla peruna wystarczy, jednak dla robota z pirat-em już nie, o czym zresztą napisano w artykule "przeciwpancerny robot...".

  2. Levi

   Obejrzyj waszego korneta

 2. zorro

  Przespaliśmy współpracę z Milrem Robotics.

 3. Lukasz

  Dajcie każdy sprzęt na poligon użytkownikom na 1miesiac a nie na 10godzin wtedy użytkownik powie wam co to wszystko jest warte

  1. Wojmił

   tak powinni zrobić z grotem - dać komandosom 1000 sztuk aby powiedzieli, a nie zamówić 45 tys dla weekendowych żołnierzy dla których każda broń jest łał... ale jak widać u nas się tak nie sprawdza...

  2. asfdagfhytuyidfdsds

   Oficerowie WOT są z komandosów, a więc twój postulat został spełniony. Dodatkowo karabiny przeszły tzw. test idioty, to bardzo ważny test jeśli chcesz dopracować produkt.

 4. kmdr

  Jak już chcą te Peruny w rajdach samodzielnych bez, że tak napisze obstawy ludzkiej to użycie tych pojazdów tylko w trójkach. I tylko takie użycie takich zespołów ma sens. Jedna sztuka to prosty łup dla przeciwnika.

  1. tut

   Nie koniecznie, o ile przeciwnikiem jest np. migrant.

  2. kmdr

   Chcesz strzelać do migrantów? Unia to piany na pysku dostanie. Ja nie mówię nie. To niedługo wejdzie na poziom albo My albo oni. Jeszcze trochę. Na razie proponuje religioznawstwo. Z tego się podszkolić. Więcej psów na granicy. I tak puścić bez kagańców. Tylko nie owczarki niemieckie, żeby się nie kojarzyło.

  3. Oszolom

   Nikt normalny nie wysle tego na innych ludzi...

 5. Conamore

  Przecież to chiński quad obity blachą, na którym ktoś posadził obracającego się w dwóch osiach PKMa. Na dobrą sprawę podobne konstrukcje (minus karabin maszynowy do ZABIJANIA ludzi) budowaliśmy na studiach w ramach koła naukowego. Może nawet bardziej ambitne bo nasz manipulator miał 6 stopni swobody i dość zaawansowany firmware z algorytmami unikania pozycji osobliwych.

  1. kmdr

   Bo nikt nie umie tego wziąć za mordę. Bo nie mają tego elementarnej wiedzy. Całe towarzystwo ogólniaczek i studia humanistyczne, później młodzieżówka i za biurko na stołeczek. Wiedza medyczna, politologiczna, historyczna czy prawnicza tu nie ma zastosowania. U Nas jest tak praktycznie w każdej dziedzinie, że konia stawia się za wozem. Efekty widać.

  2. Wasko

   Super... było zrobić kilka i sprzedawać po Afryce za USD, a nie tylko chwalić się że coś tam kiedyś tam...

  3. RafR

   Zagadnienia ML w sektorze obronnym w CV nie będą źle wyglądały, więc skoro masz o tym pojęcie to czemu się tam nie zatrudnisz i nie pokażesz im, jak to się robi?

Reklama