Patrioty w ogniu nad Morzem Czarnym [WIDEO]

9 czerwca 2021, 12:17
Patriot_Alexandra_Shea
Wyrzutnia Patriot w Chorwacji. Fot. Sgt. Alexandra Shea/US Army
Reklama

Amerykańscy żołnierze przeprowadzili strzelanie próbne systemu Patriot podczas ćwiczeń Saber Guardian w Rumunii.

Z informacji udostępnionych w mediach społecznościowych wynika, że co najmniej jeden pocisk systemu Patriot został odpalony przez żołnierzy 5-7 batalionu (dywizjonu) artylerii przeciwlotniczej. Jest to jedyna jednostka US Army stacjonujące na stałe w Europie, dysponująca systemem Patriot.

Na razie nie ma bardziej szczegółowych informacji dotyczących strzelania, ale można zakładać, iż nie wykorzystano najbardziej zaawansowanych pocisków PAC-3 MSE, a inne rakiety (prawdopodobnie typu PAC-2 lub PAC-2 GEM-T, bo te stosunkowo najczęściej używane są w strzelaniach).

Sama realizacja takiego ćwiczenia była wyzwaniem, bo dla Patriotów konieczne jest zapewnienie stosunkowo dużego obszaru poligonu. Infrastruktura w Rumunii daje jednak takie możliwości. Amerykanie wykorzystują je od stosunkowo niedawna, od 2019 roku. Inny poligon dostosowany do strzelania pociskami Patriot znajduje się również na południu Europy, na Krecie.

Jeśli chodzi o trwające ćwiczenia Saber Guardian, to przeciwlotniczych szkoleniach obok Patriotów jednostki US Army wykorzystują także zestawy Avenger, klasy bardzo krótkiego zasięgu. Oczywiście obecni są także rumuńscy przeciwlotnicy, m.in. z zestawami Osa.

Rumunia wprowadza jednak na uzbrojenie swoich sił zbrojnych zestawy Patriot. W służbie jest już pierwsza bateria, a łącznie będzie ich siedem (po jednej jednostce ogniowej w każdej), podzielonych między wojska lądowe i siły powietrzne. Rumuńskie Patrioty są wprowadzane w istniejącej wersji PAC-3+/PDB-8, wraz z pociskami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE.

Ćwiczenia Saber Guardian odbywają się cyklicznie co dwa lata i mają na celu doskonalenie zdolności obrony kolektywnej w południowo-wschodniej Europie. W tym roku ćwiczenia skoordynowane są z większymi manewrami Defender Europe-21. W samych tylko manewrach Saber Guardian bierze w tym roku udział 13 tys. żołnierzy, odbywają się one w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii. Z kolei w całych manewrach Defender-Europe-21 uczestniczy ponad 28 tys. żołnierzy.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
naruder
środa, 9 czerwca 2021, 19:40

Czy to jest ten amerykański sprzęt, który świetnie sprawdza się w Arabii Saudyjskiej patrząc w inną stronę aniżeli nadlatują starożytne rakiety plemion Huti?

Ciekawy
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:49

Się lepiej sprawdza od rosyjskich w Syrii, które nie potrafiły sobie radzić z arabskimi dronami klejonymi smarkiem.

Tomek72
środa, 9 czerwca 2021, 15:26

Wiemy, że "patriotów" mamy ZA MAŁO - i są NA TYLE DROGIE (licząc koszty zakupu, utrzymania i ewentualnych modernizacji) - że dużo więcej ich nie kupimy - jakie są alternatywy? Warto się nad tym zastanowić szczególnie po ostatniej "zmianie priorytetów" USA

Extern
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:31

Nie za bardzo na zachodzie istnieje alternatywa dla Patriota, może Izraelski Barak 8. Z tego co słyszałem to Azerowie chwalą się że zestrzelił Armeńskiego Iskandera, ale to jednak system niższej od Patriota klasy. Może Francusko-Włoski SAMP/T. Lista niestety nie jest zbyt długa,

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:57

Barak-8 nie jest systemem antybalistycznym jak Patriot i do tego nie nadaje się na system ladowy z uwagi na powolne efekory. Ten iskander leciał praktycznie prosto na baterię. SAMP/T nawet w najbardziej rozwinietej wersji za kilka lat będzie gorszy od PAC-3+. Natomiast jest to chyba najlepszy system na Narew, tyle ze drogi.

Tomek72
piątek, 11 czerwca 2021, 15:22

Czy Koreańczycy mają coś podobnego?

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 20:19

Podobnego do patriota? Nie, mają system KM-SAM czyli rosyjski 9M96 i L-SAM czyli wyłacznei antybalistyczny system powstały na bazie rosyjskeigo pocisku 48N6. Maja tez patrioty w ilosci 8 baterii I Hawki-24 baterie.

AXM
środa, 9 czerwca 2021, 16:53

My jeszcze żadnych Patriotów nie mamy a zamówiliśmy całe dwie baterie i to nie jest mało tylko to wręcz śmieszna ilość nadająca się na parady.Miało być 8 baterii ale na paradę dwie starczą a przypominam że radar 360 stopni już jest

Ghhh
środa, 9 czerwca 2021, 17:54

Ten radar to tak niezbyt jest. Tylko q jednym kierunku ma duży zasięg. Z innych stron słabo i wyrzutnia się nie obróci.

Tito.
środa, 9 czerwca 2021, 20:44

Ze wszystkich stron zasięgi są wystarczające do naprowadzania PAC-2 GEM-T a dzięki trzem antenom (jednej głównej, dwóm uzupełniającym) ma pełne pokrycie 360 st. Wyrzutnie M902 nie muszą się obracać, na stanowiskach są tak ustawione że pokrywają również 360 st. dodatkowo, wersja M903 mimo pochylenia kontenerów (ok 70 st.) ma pełne pole ostrzału a takie my zamówiliśmy.

AXM
czwartek, 10 czerwca 2021, 05:32

Zamówiliśmy wersję jaką zamówiliśmy ale powtarzam że tylko dwie baterie a mamy ruskich za płotem :) To jest wręcz żałosna ilość a pan minister lata po mediach i się chwali że kupił Patriot tylko szkoda że nie wspomina w jakiej ilości :) Armia na parady

Tito
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:15

Zgadzam się, by skutecznie pokryć terytorium Polski za wszystkimi obszarami o znaczeniu strategicznym potrzeba co najmniej 12 baterii (24 jed. ogniowe) a nie 2 jak kupiono (podobno kolejne 6 w opcji II fazy). Tak jest cena "przywiązania" się do jednego "słusznego" dostawcy. Co jednak nie umniejsza faktu że wybrano dobrą broń: skuteczną i sprawdzoną w boju. P.S Do dziś uważam że najlepszym wyborem był by David Sling najlepszy stosunek ceny do parametrów i możliwości ze o transferze know-how nie wspomnę, ale t.j. w przetargu w Szajcarii, nie było na niego szans.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:15

David's Sling nie spełniał warunków na Wisłę a w szczególnosci zwalczania pociskó klasy iskander-M. Pociski Stunner mogły przechwytywac pociski balistyczne o zasięgu do 300km i nic więcej. Wyżej izrael ma system Arrow. A patriot spełniał jako jedyny wszystkie warunki na Wisłę.

Kiks
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:57

Ten izraelski system jest dobry, ale na palestyńskie fajerwerki.

to tak gwoli ścisłosci
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:25

jest to więcej niż 40 tys. tablic Mendelejewa czy mniej? Bo szczerze nie można nadążyć do czego waść się czepiasz.Proponuję zapytać ryżego jak widzi obronę Polski.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 18:02

W każdym kierunku ma minimum taki zasięg jak starszy AN/MPQ-65 i znacznie większą liczbę jednocześnie namierzanych i sledzonych celów.

Tomek72
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:20

Davien a wiesz może co ma Korea Południowa, co ma Turcja?

AXM
środa, 9 czerwca 2021, 14:47

No my też będziemy mieli Patrioty,całe dwie baterie do pokazania na paradzie.....

Extern
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:33

"Nasze" baterie są większe od baterii armii USA i będą dawały się podzielić na dwie odrębne jednostki ogniowe. Więc w sumie prawie jakbyśmy nabyli 4 małe baterie.

Polak
czwartek, 10 czerwca 2021, 05:53

Plus sześć baterii później.

Tweets Defence24